INTER-BUD logoCOTEX Office Centre logoAluprof S.A. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoArchicom logoTétris Poland logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoBusiness House logoCity Space logoDEVCO Sp. z.o.o. logoVantage Development S.A. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoPodium Investment logoSpectra Development logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoTorus logoARTSERVIS sp. z o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoUNIMOR Development S.A. logoINTERBIURO logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoHAVRE Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoNowy Styl Group logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoFYI Commercial Consulting logoKontor logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Polska najlepsza w Europie

Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce wraz z partnerami Jones Lang LaSalle i Hays oraz członkiem wspierającym Baker & McKenzie opublikował raport dotyczący sektora usług dla biznesu.

W ubiegłym roku Polska umocniła swoją markę w Europie i na świecie jako miejsce pod inwestycje z sektora nowoczesnych usług dla biznesu. Została dostrzeżona przez przedstawicieli globalnych korporacji, organizacji branżowych, oraz międzynarodowe grupy analityczne. W 2011 r. grupa Everest uznała Polskę za najbardziej dojrzałą lokalizację offshoringową w Europie i jedną z 5 czołowych na świecie. Hackett Group zidentyfikował Polskę jako jeden z krajów najczęściej wskazywanych przez inwestorów zagranicznych pod projekty offshoringowe, a Tholons zaklasyfikował Kraków na 11. miejscu najbardziej atrakcyjnych aglomeracji outsourcingowych na świecie.

W branży nowoczesnych usług biznesowych w kraju pracuje dziś ponad 85 tysięcy specjalistów, czyli o 50proc. więcej niż w 2009 r, przy czym liczba miejsc pracy w tej branży w Polsce przekroczy 100 tysięcy do końca br. Polska notuje wysoki wzrost w tym zakresie, i co ważne, coraz bardziej zaawansowane operacje i procesy są przenoszone do naszego kraju – mówi Jacek Levernes, Prezes ABSL, Członek Zarządu HP Europa, Bliski Wschód i Afryka (EMEA), Wiceprezes Global Business Services EMEA.

Sektor usług jest najpopularniejszym wśród projektów prowadzonych  przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIiIZ). Na liście 149 inwestorów obsługiwanych obecnie przez Agencję, 30 działa w obszarze BPO. Mogą oni utworzyć ponad 7,7 tysiąca miejsc pracy. – dodaje Sławomir Majman, Prezes PAIiIZ.

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu odgrywa znaczącą rolę w rozwoju rynku nieruchomości biurowych w Polsce w szczególności poza Warszawą. Jones Lang LaSalle szacuje, iż branża outsourcingowa zajmuje łącznie 800 tysięcy m kw. w Polsce, najwięcej wśród nowoczesnych zasobów w Krakowie i Łodzi (40%), dalej we Wrocławiu, Katowicach, Trójmieście i Poznaniu.

Rynek nieruchomości biurowych w Polsce jest coraz lepiej dostosowany do wymagań lokalizacyjnych, funkcjonalnych i technicznych sektora nowoczesnych usług biznesowych. Baza potencjalnych, ciekawych lokalizacji dla sektora poszerza się o mniejsze ośrodki miejskie. Aktualnie w budowie znajduje się aż 1 mln m.kw. nowoczesnych biur, najwięcej w stolicy. Wśród innych miast wyróżniają się w tym względzie Wrocław i Trójmiasto. Niewielkie presje wzrostowe na stawki czynszowe obserwowane są  w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu. - komentuje Anna Kot, Dyrektor Działu Agencji Biurowej i Reprezentacji Najemców, Jones Lang LaSalle


0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra