PGE Narodowy

Czy warto inwestować w zielone?

Relacja

|
Panel trzeci: Od zarządcy do ekspedienta; fot. Piotr Dziubak
Uczestnicy konferencji Przełącz się na Zielone, fot. Piotr Dziubak
Konferencja Przełącz się na Zielone już po raz piąty skłoniła uczestników rynku nieruchomości do dyskusji na temat zrównoważonego budownictwa.

Zrównoważone budownictwo w Polsce zyskuje coraz większą popularność. Czy jednak wraz z powiększającą się liczbą zielonych inwestycji rośnie również świadomość ekologiczna najemców i użytkowników? Jak wynika z dyskusji toczonych podczas piątej edycji dorocznej konferencji Eurobuild Conferences Przełącz się na zielone – aspekt ten nadal wymaga wiele pracy ze strony ekspertów i propagatorów zrównoważonego budownictwa. Najemcy nie są skłonni płacić więcej za zielone rozwiązania, więc deweloperzy muszą różnice w kosztach pokrywać z własnej marży. Jak więc najefektywniej promować ekologiczne myślenie? Jak najlepiej wykorzystać fundusze przeznaczone na wdrażanie prośrodowiskowych i energooszczędnych rozwiązań? Te i wiele innych pytań padły podczas pięciu paneli zorganizowanych przez Eurobuild.

Dyskusję rozpoczęła Magdalena Stretton, Dyrektor Pionu Środowiska w firmie Arcadis, mówiąc: Spodziewamy się, że do 2050 roku liczba osób mieszkających w polskich miastach przekroczy 70 proc. populacji. Jej prezentacja – Miejskie Wyzwania 2013 – wzbudziła żywe zainteresowanie słuchaczy. Wszyscy z podziwem obejrzeli prezentowane wizualizacje projektów Venus i Masdar City, będących przykładami wysoko rozwiniętych zrównoważonych miast. Po zakończonej prezentacji, Magdalena Stretton zaprosiła do dyskusji Jarosława Dąbrowskiego, Zastępcę Prezydenta m.st. Warszawa, Władysława Dariusza Łokietka, Burmistrza Karczewa oraz Ewę Mikos Romanowicz, Dyrektor ds. Rozwoju Biznesu w firmie Siemens, którzy wypowiadali się na temat energooszczędności budynków użyteczności publicznej, zrównoważonego rozwoju miast oraz dyrektyw unijnych.

Kolejny panel rozpoczął się prezentacją Jarosława Witka, kierownika  zespołu ds. zrównoważonego rozwoju w firmie Arup, który zaprezentował najnowsze technologie w sektorze budownictwa ekologicznego. Jeżeli coś się nie opłaca, to nie jest to budownictwo zrównoważone. Modne nowinki szybko stają się przestarzałe – a to nie ma nic wspólnego ze zrównoważonym rozwojem – zaznaczył. Swoim wystąpieniem wzbudził dyskusję panelistów, Roberta Midery, Managera Produktu Odnawialne Źródła Energii w firmie Viessmann, Łukasza Parysia, Managera Departamentu Technicznego w Bouygues Immobilier Polska oraz Roberta Pykacza, Technical Development Managera w Goodman Poland. Zastanawiali się oni, co jest jedynie gadżetem, a co stanowi prawdziwie ekologiczne i użyteczne rozwiązanie.

Po przerwie na kawę rozpoczął się trzeci panel, moderowany przez Wojciecha Zawierucha, Dyrektora ds. operacyjnych i rozwoju biznesu w dziale zarządzania nieruchomościami w firmie Savills. Podczas swojego wystąpienia wprowadzającego omówił, jak można osiągnąć zysk z zastosowania zielonych rozwiązań. Panel dotyczył centrów handlowych, dotykając problemów związanych z ich zaprojektowaniem, wyposażeniem i eksploatacją. Wzbudził również emocje i wywołał komentarze panelistów: Problem polega na tym, że najemcy nie doceniają tego wysiłku, gdy przychodzi do podejmowania decyzji związanych z wynajmem – po prostu nie obchodzi ich, czy centrum ma certyfikat BREEAM, czy nie – stwierdził  Krzysztof Apostolidis, prezes zarządu firmy Fabryka Biznesu, inwestora łódzkiego centrum handlowego Sukcesja.

Przedostatni paneli, pod hasłem Siła Alternatywy, rozpoczął się prezentacją Rafała Schurmy, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego. Zaprezentował on niemiecki certyfikat ekologiczny DGNB, przedstawiając go na tle innych systemów, obecnie bardziej popularnych w Polsce. Inną alternatywę zaprezentowała Carole-Emilie Rampelberg, Członek i Przedstawiciel Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego we Francji, która przybliżyła system HQE. Podczas swojego wystąpienia pytała, czy któryś z inwestorów będzie na tyle odważny, by zdecydować się na niemiecki lub francuski schemat na rynku zdominowanym przez certyfikacje LEED i BREEAM.

Ostatnia dyskusja dotyczyła rynku mieszkaniowego i moderowana była przez Zuzannę Wiak, Dziennikarza z Eurobuild CEE. Paneliści zwrócili uwagę, iż klienci nie są skłonni płacić więcej za mieszkanie zrównoważone.

Konferencja zakończyła się kolacją, wydaną w Hotelu Sound Garden w Warszawie, gdzie miały miejsce wszystkie wystąpienia.


0.0
Napisz pierwszy komentarz