Giant

Największe spotkanie branży biurowej w Polsce - zobacz zdjęcia!

Relacja

|
Na zdj. od lewej: W. Doktór,Pro Progressio Fundation, D. Bienias, CBRE, D. Domański, AIG/Lincoln, P. Panczyj, ABLS
Panel dyskusyjny: Jest dobrze, ale jak długo? Podsumowanie aktualnej sytuacji na rynku. Na zdj: R. Górecki, Eurobuild, R. Aboo, Cushman&Wakefield, T. Czuba, Jones Lang LaSalle, R. Mazurczak, Echo Investment, A. Rudzki, Skanska Property Poland
Blisko 300 uczestników rynku biurowego wzięło udział w konferencji „Biurowce w Polsce”, która już po raz szósty odbyła się w Warszawie.

23 i 24 października Hotel Marriott stał się miejscem ożywionych rozmów o kondycji i przyszłości rynku biurowego w Polsce. Jakie wnioski wyciągnęli eksperci podczas tych dwóch dni?

Bez wątpliwości pozostaje, iż w ciągu najbliższych kilku lat na rynek trafi rekordowa ilość powierzchni. Dane Colliers International mówią nawet o milionie metrów kwadratowych do końca 2014 roku. W Krakowie m.in. Skanska planuje oddanie 30 000 mkw. w biurowcu Kapelanka 42, natomiast UBM ok. 14 000 mkw. w Alma Tower. Warszawa szykuje się na 52 000 mkw. w Q22 Echo Investment oraz ok. 100 000 mkw. w Warsaw Spire, Ghelamco. Deweloperzy podkreślają, że jest to jeden z czynników, który powoduje wzmożoną aktywność najemców i duże możliwości negocjacyjne. Zgodnie twierdzą, że obecny rynek należy do najemcy, a rosnąca podaż, większa niż możliwości absorpcyjne rynku, przełoży się na wzrost poziomu pustostanów i spadek wysokości czynszów. W kuluarach natomiast można usłyszeć, że w przyszłości stolica może zmierzyć się nawet z 16 procentami powierzchni niewynajętej.

 

Uczestnicy rozmawiali również o prężnie rozwijającym się w Polsce sektorze BPO. W dyskusji pojawiały się nazwy najpopularniejszych miast w kontekście tej branży – Kraków, Warszawa, Wrocław – lecz podkreślono również zainteresowanie najemców mniejszymi miastami, takimi jak Łódź i Trójmiasto, a nawet Kielce. Podniesiono także kwestię rywali Polski w walce o najemców z sektora nowoczesnych usług dla biznesu, czyli Bułgarii, Rumunii, Czech i Ukrainy. Zarówno eksperci jak i publiczność byli zgodni, że te rynki są konkurencyjne, głównie ze względu na wysokość wynagrodzeń, jednak niewystarczająco, by spowodować migrację firm wynajmujących powierzchnie na polskim rynku.

 

To jedynie część tematów, jakie zostały podjęte przez uczestników wydarzenia. Wśród panelistów spotkać można było takich ekspertów jak: Kevin Turpin, Dyrektor Działu Badań Rynku i Doradztwa w Europie Środkowo-Wschodniej z Jones Lang LaSalle; Arkadiusz Rudzki, Dyrektor ds. Wynajmu i Zarządzania Wartością Budynków ze Skanska Property Poland; Christophe Pineau, Head of the International Research Department w BNP Paribas Real Estate; Dariusz Domański, Dyrektor w AIG/Lincoln; Paweł Panczyj, Dyrektor Zarządzający Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych w Polsce; Karol Bartos, Dyrektor Działu Zarządzania Portfelem Aktywów w Tristan Capital Partners; Damian Harrington, Dyrektor Działu Badań Rynku w Europie Wschodniej z Colliers International; Marek Paliświat, Dyrektor Finansowy w firmie Torus; Peter Chatfield, Commercial Director w SwedeCenter oraz wielu innych doświadczonych specjalistów z branży.

 

Organizatorem konferencji był Nowy Adres S.A.


0.0
Napisz pierwszy komentarz