Giant

Epicentrum zielonego budownictwa

Relacja

|
Na kilka dni Kraków stał się światową stolicą zielonego budownictwa. Między 16 a 18 listopada w Muzeum Lotnictwa Polskiego odbyło się PLGBC Green Building Sympozjum.

Na kilka dni Kraków stał się światową stolicą zielonego budownictwa. Podczas PLGBC Green Building Sympozjum, które odbyło się w dniach od 16 do 18 listopada, spotkali się eksperci, konsultanci, inwestorzy i producenci z całego świata. Głównym tematem dyskusji był rozwój budownictwa ekologicznego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

Sympozjum PLGBC (Polish Green Building Council – Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego) odbyło się już po raz trzeci. W trwających trzy dni obradach wzięło udział ponad 200 osób, reprezentujących stowarzyszenia ekspertów, czołowe organizacje certyfikujące, firmy deweloperskie i budowlane oraz producentów rozwiązań ekologicznych. Sympozjum łączyło się również z World Green Building Council Europe Network Meeting – spotkaniem przedstawicieli stowarzyszeń budownictwa zrównoważonego z całego świata, które miało miejsce 15 listopada.

Optymistyczna perspektywa

Rynek zielonego budownictwa w Polsce kwitnie – powiedziała Agnes Vorbrodt, współzałożycielka i wiceprezydent PLGBC, podczas inauguracji sympozjum, które odbywało się w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Zaznaczyła ona, że polski rynek nieruchomości zbliża się do znaczącego progu 100 budynków zaprojektowanych zgodnie ze standardami budownictwa zrównoważonego.

Znaczenie budownictwa zrównoważonego w skali globalnej omawiał Paul King, prezes UKGBC (United Kingdom Green Building Council). Przedstawił on powstające na całym świecie, z roku na rok coraz liczniej, organizacje zajmujące się promowaniem i wdrażaniem zielonych standardów, skupione w ramach World Green Building Council. Prelegent omówił także funkcjonowanie sieci skupiającej europejskich ekspertów zrównoważonego rozwoju (Europe Regional Network). Priorytetami jej działalności są podnoszenie kompetencji, edukacja i tworzenie spójnej strategii.

Podczas pierwszego dnia obrad skupiono się na działaniach politycznych zmierzających do promowania zielonego budownictwa. Jerome Gautier, dyrektor Rządowej Misji ds. Budownictwa Ekologicznego przy francuskim Ministerstwie Środowiska, przedstawił strategię realizowaną przez rząd Francji. Z kolei wiceprezydent Krakowa Elżbieta Koterba podkreślała zaangażowanie miasta w tym zakresie, związane przede wszystkim z planowaniem przestrzennym. Analizę polskich regulacji prawnych dotyczących norm ekologicznych przeprowadził Radosław Skowron z Kancelarii KKPW. Zaznaczył on, że polskie prawodawstwo kładzie silny nacisk na kontrolę oddziaływania inwestycji budowlanych na środowisko naturalne, a czynniki ekologiczne są kluczowe w procesie uzyskiwania wymaganych pozwoleń.

O dotychczasowych osiągnięciach w rozwoju zielonego budownictwa oraz perspektywach na przyszłość na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej mówił Steven Borncamp, prezydent Romania Green Building Council. Zaprezentowane przez niego dane jednoznacznie świadczyły o intensywnym rozprzestrzenianiu się idei zrównoważonego rozwoju w tym regionie. Zdaniem prelegenta, w ciągu kilku najbliższych lat budownictwo zielone stanie się powszechnie obowiązującym standardem, bez którego żadna większa inwestycja nie będzie mogła się obejść.

Nagrodzeni najlepsi

Zwieńczeniem pierwszego dnia sympozjum była uroczysta gala, podczas której wręczono Green Building Awards 2011 oraz nagrody w konkursie architektury ekologicznej „Zielony budynek oraz zielone wnętrze”. Wśród obiektów z precertyfikatem Green Building Award 2011 otrzymały Poleczki Business Park (LEED CS Gold) oraz Eurocentrum Office Complex (LEED CS Gold) w Warszawie. Zielonymi deweloperami roku zostali ALLCON (za budynek ALLCON @ park 3 w Gdańsku) i Ghelamco (za biurowiec Katowice Business Point w Katowicach). Nagrodzone firmy architektoniczne to: UBM Polska (za projekt Poleczki Business Park) i Wielkopolskie Przedsiębiorstwo Inżynierii Przemysłowej (za budynek biurowo-produkcyjny w Poznaniu). Za produktu roku uznano: systemy mebli konferencyjnych firmy SITAG oraz system uzdatniania powietrza Induct firmy ActivTek.

W konkursie architektury ekologicznej PLGBC Green Building Competition nagrodzono m.in. Demonstracyjny Dom Pasywny w Złotowie (Emilia Durka-Zielińska, Walenty Durka) – w kategorii najlepszy ekologiczny obiekt, Zrównoważoną Szkołę na wrocławskich Maślicach (Grupa Synergia) – w kategorii ekologiczne wnętrze, Autonomiczny Dom Dostępny (Zespół Ludomira Dudy) – wśród projektów ekologicznych. Nagroda dla projektów studenckich trafiła do autorów Budynku Wielorodzinnego w Brzegu (Alicja Pustelnik, Natalia Kulinska, Agata Rogowska, Artur Nitribitt, opiekun – dr Anna Bac).

Liderzy certyfikacji

Drugi dzień sympozjum był poświęcony głównie systemom certyfikacji budynków: LEED, BREEAM, DGNB i HQE. W obradach wzięli udział członkowie zarządów organizacji certyfikujących: Scott Horst – wiceprezydent USGBC ds. systemu LEED, Martin Townsend – dyrektor BREEAM, Christine Lemaitre – prezes DGNB, oraz Ana Cunha – członkini zarządu francuskiego GBC, prezentująca system HQE. 

Scott Horst zaprezentował innowacje w systemie LEED oraz zupełnie nowe narzędzie oceny budynków – LEED 2012. Prelegent wskazywał na konieczność integralnego traktowania procesu inwestycyjnego w celu osiągnięcia najlepszych efektów. Systemy certyfikacji mają zachęcać do takiego działania. Jest udowodnione, że systemy wielokryterialnej oceny budynków jak LEED czy BREEAM poprawiają funkcjonowanie budynków – mówił Horst. Podkreślał on także docelowe zamierzenie twórców systemów certyfikacji, jakim jest całkowite zredukowanie wpływu nowych budynków na środowisko. Wiceprezydent USGBC przedstawił także dane dotyczące rozwoju budownictwa zielonego oraz certyfikacji LEED. USGBC certyfikuje dziennie 140 tys. m kw. Certyfikat LEED uzyskało już ponad 10 tys. budynków, a w systemie zarejestrowanych jest ponad 120 tys. obiektów o łącznej powierzchni 17 mln m kw. Rośnie także liczba budynków zlokalizowanych poza Stanami Zjednoczonymi, które uzyskały certyfikat LEED.

Ana Cunha przedstawiła założenia francuskiego systemu certyfikacji budynków zielonych – HQE (Haute qualité environnementale – Wysoka jakość środowiskowa). Z kolei Alfonso Ponce, członek zarządu UNEP-SBCI (United Nations Environment Programme – Sustainable Buildings and Climate Initiative), programu ONZ poświęconego rozwojowi budownictwa zrównoważonego, analizował tendencję inwestorów do wykorzystywania kilku systemów wielokryterialnych dla jednego budynku.

Dyrektor BREEAM Martin Townsend omawiał kwestie zapotrzebowania rynku na udoskonalane systemy certyfikacji. Jego zdaniem, skuteczność promocji budownictwa zielonego może zostać zwiększona dzięki ścisłej współpracy organizacji certyfikujących oraz realizacji zadań edukacyjnych. Zaznaczał również, że idee budownictwa zrównoważonego nie dotyczą wyłącznie inwestorów, projektantów i wykonawców, ale mają znaczenie dla całego społeczeństwa. Świadczy o tym m.in. rosnąca liczba certyfikowanych powierzchni mieszkaniowych.

Prelegenci wzięli także udział w dyskusji panelowej, moderowanej przez prezydenta PLGBC Rafała Schurmę. Paneliści zastanawiali się nad wpływem systemów oceny wielokryterialnej na kształtowanie dobrych praktyk na rynku nieruchomości.

Nowe inicjatywy

Podczas sympozjum zaprezentowano także międzynarodowy program pilotażowy LEED for Homes, przeznaczony dla budownictwa mieszkaniowego. Dzięki staraniom PLGBC, stał się on dostępny również dla polskich inwestorów.

Ogromne znaczenie dla polskiego rynku nieruchomości będzie miał z pewnością zaprezentowany przez Rafała Schurmę program certyfikacji materiałów budowlanych PLGBC Green Products and Materials Certification. Ma on służyć realnemu zwiększeniu efektywności budownictwa zrównoważonego, a zarazem pomóc inwestorom w pozyskiwaniu materiałów ocenianych w systemach certyfikacji LEED, BREEAM i DGNB. W ramach programu certyfikacji oceniane będą materiały i produkty w niemal każdej kategorii, od pokryć dachowych, przez izolacje termiczne, farby i wykładziny, aż po krany. W ocenie uwzględnione zostaną takie czynniki, jak biodegradowalność, emisja szkodliwych substancji i bezpieczeństwo użytkowania. Obecnie prowadzony jest program pilotażowy, w którym bierze udział kilku dużych producentów.

Drugi dzień sympozjum podsumował wiceprezydent PLGBC Roman Hatossy, który przedstawił koncepcję rozwoju innowacji na polu budownictwa zielonego. Usystematyzowane podejście do innowacji to bardzo ciekawa koncepcja zarówno dla tych, którzy dopiero podchodzą do innowacji, jak i tych, którzy zajmują się już nimi od jakiegoś czasu. Budownictwo zrównoważone jest obszarem, który, można powiedzieć, jest po brzegi wypełniony innowacjami – mówił prelegent.

Trzeci dzień Sympozjum PLGBC był przeznaczony na szkolenia i warsztaty dla uczestników. Mogli oni poznać od podstaw założenia budownictwa zrównoważonego oraz funkcjonowanie poszczególnych systemów certyfikacji. Ponadto, zwracano uwagę na znaczenie procesów certyfikacji w pozytywnym kształtowaniu Public Relations.

Coraz więcej firm, instytucji wspiera budownictwo zrównoważone. Organizowane konferencje, szkolenia mają za zadanie edukować w zakresie ekologicznych rozwiązań. Sympozjum PLGBC jest naocznym dowodem na to, że zielone budownictwo spotyka się z dużym zainteresowaniem. Nie jest już tylko pomysłem grupy idealistów, ale staje się konkretnym programem, z zapleczem instytucjonalnym, precyzyjnymi narzędziami, możliwościami oddziaływania rynkowego i politycznego oraz - co najważniejsze - rosnącą społecznością ekspertów.


0.0
Tagi: PLGBC
Napisz pierwszy komentarz