Giant

Centrum Południe wyróżnione w prestiżowym konkursie

|
Biurowiec Centrum Południe został nagrodzony w prestiżowym konkursie PLGBC Green Building Awards 2021, źródło: materiały prasowe Skanska
Biurowiec Centrum Południe został nagrodzony w prestiżowym konkursie PLGBC Green Building Awards 2021, źródło: materiały prasowe Skanska
Wrocławski biurowiec Centrum Południe został nagrodzony w prestiżowym konkursie PLGBC Green Building Awards 2021. Budynek uzyskał wyróżnienie w kategorii „Najlepszy budynek ekologiczny certyfikowany”.

Konkurs jest organizowany przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego. Jego celem jest promocja nowoczesnych rozwiązań dla zrównoważonego budownictwa. To wyjątkowa, bo jedyna tego typu inicjatywa przyznająca wyróżnienia najlepszym zrównoważonym projektom budowlanym w Polsce. Ogłoszenie wyników konkursu odbyło się 7 października podczas gali towarzyszącej 11. PLGBC Green Building Symposium.

Centrum Południe to kompleks, który docelowo liczyć będzie pięć budynków. Inwestycję Skanska zlokalizowano przy ul. Powstańców Śląskich. Kompleks łączy funkcje biurowe, usługowe oraz rekreacyjne.

W obiekcie zastosowano liczne rozwiązania sprzyjające ochronie środowiska naturalnego. Użyte technologie pozwalają na bardziej racjonalne wykorzystywanie zasobów naturalnych. Co ciekawe, 100 proc. energii w Centrum Południe pochodzi ze źródeł odnawialnych – energia produkowana jest na farmach wiatrowych. Jej zużycie jest niższe o ok. 30 proc. Ponadto w kompleksie zastosowano system umożliwiający ponownie wykorzystywanie wody. Wśród nowoczesnych technologii zastosowanych w inwestycji jest także innowacyjny zielony beton, z którego wykonano dziedziniec i chodnik obok biurowców. To nowoczesna nawierzchnia odznaczająca się właściwościami pochłaniania szkodliwych zanieczyszczeń powietrza.

 

Jeden z najbardziej ekologicznych budynków w Europie

Centrum Południe, oprócz wyróżnienia w konkursie PLGBC Green Building Awards 2021, będzie też pierwszym budynkiem Skanska we Wrocławiu odznaczonym certyfikatem WELL. Oprócz dostępu do naturalnego światła, czystego powietrza oraz wody, zadbano także o odpowiednią temperaturę, dostęp do pełnowartościowego jedzenia oraz infrastruktury wspierającej zdrowie fizyczne i psychiczne. Ponadto, Centrum Południe posiada także prestiżowy certyfikat LEED Core&Shell na najwyższym poziomie Platinum (zdobył 87 na 110 możliwych punktów, co plasuje go w gronie budynków o najwyższej punktacji w Europie). Certyfikat ten potwierdza, że obiekt powstał w sposób zrównoważony i jest przyjazny środowisku. Kompleks może pochwalić się także certyfikatem „Obiekt Bez Barier”, co potwierdza, że jest on przyjazny i dostosowany do potrzeb osób z ograniczeniami, a także dla seniorów oraz rodzin z dziećmi.


0.0
Napisz pierwszy komentarz