Giant

Lublin stara się sprostać potrzebom rynku

|
Kolejne inwestycje biurowe są zdeterminowane pojawieniem się nowych, odważnych inwestorów - mówi Halina Chrzanowska, Prezes Chrzanowscy Development Sp. z o.o.
Halina Chrzanowska
Halina Chrzanowska

Jak Państwo oceniają rynek nieruchomości komercyjnych w Lublinie w kontekście innych rynków regionalnych w Polsce?

Lublin w zakresie sektora powierzchni biurowych stara się sprostać potrzebom rynku. W ostatnich latach powstało w mieście kilka nowoczesnych biurowców. Nie wszystkie powierzchnie zostały jednak wynajęte, część nadal oczekuje na najemców.

Co decyduje o konkurencyjności miasta? Czy w przyszłości pojawi się więcej inwestycji biurowych, czy też rynek ten jest już nasycony?

O konkurencyjności miasta obecnie decydują takie elementy jak dobrze wykształcona kadra, stosunkowo tania siła robocza oraz dobra dostępność komunikacyjna. Bardzo ważna jest również promocja miasta w kraju i w Europie, mająca na celu prezentację atutów jakie posiada lokalizacja.

Dostępne obecnie na rynku zasoby biurowe będą powoli zapełniać się najemcami. Jednakże, kryzys powoduje dużą ostrożność obecnych na polskim rynku firm w kwestii zmiany siedziby na bardziej atrakcyjną. Taką decyzję podejmują jedynie rozwijające się przedsiębiorstwa, potrzebujące coraz większych powierzchni. Kolejne inwestycje biurowe są więc zdeterminowane pojawieniem się nowych, odważnych inwestorów.

Większość z Państwa inwestycji to projekty mieszkaniowe. Skąd decyzja o budowie biurowca?

Była to dywersyfikacja ryzyka przy zachowaniu miejsc pracy dla kadry technicznej w momencie spowolnienia sprzedaży mieszkań.

Jak wygląda zainteresowanie najemców?

Budynek jest obecnie w ostatniej fazie budowy. Najemcom oferować będziemy powierzchnie wykończone pod klucz. Proces komercjalizacji rozpocznie się w maju tego roku.

Czym wyróżnia się Centrum Kaskada na rynku nieruchomości biurowych w Lublinie?

Centrum Kaskada to bardzo atrakcyjny architektonicznie budynek, wykonany z dbałością o najwyższą jakość użytych materiałów. Podczas budowy zdecydowaliśmy się na wykorzystanie m.in. kamienia naturalnego, szkła, stali nierdzewnej i drewna.

Wyjątkowym atutem biurowca jest również lokalizacja, gdyż budynek położony jest blisko ścisłego centrum miasta. W bliskim otoczeniu obiektu znajduje się również wiele przystanków komunikacji miejskiej.

Centrum Kaskada jest budynkiem z klasy A. Posiada własny, duży parking naziemny i podziemny. Do budynku doprowadzona jest również sieć światłowodów.

Czy planują Państwo kolejne inwestycje biurowe? Jeśli tak, czy mogą Państwo zdradzić więcej szczegółów?

W tym momencie nie planujemy kolejnych inwestycji tego typu. Oczekujemy na dużego najemcę, np. instytucjonalnego, który zdecyduje się na wynajem powierzchni w Centrum Kaskada. Oczywiście, jeśli zaobserwujemy odpowiednie sygnały z rynku, to odpowiemy na nie następnym projektem. W naszym portfelu znajduje się szereg nieruchomości przeznaczonych pod budownictwo usługowo-biurowe.


0.0
Napisz pierwszy komentarz