Flowcrete Polska Sp. z o.o. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoVastint Poland Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoCOTEX Office Centre logoFYI Commercial Consulting logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoBusiness House logoTorus logoHAVRE Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoAgrobex Sp. z o.o. logoTétris Poland logoNowy Styl Group logoArchicom logoUNIMOR Development S.A. logoAluprof S.A. logoINTERBIURO logoVantage Development S.A. logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoForbo Flooring Systems Polska logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoDEVCO Sp. z.o.o. logoPodium Investment logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoSpectra Development logoOlivia Business Centre logoINTER-BUD logoKontor logoCity Space logoARTSERVIS sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Future Four - budynek zindywidualizowany

|
O projekcie biurowca Future Four dla firmy Future Processing opowiada architekt Grzegorz Szymczak z pracowni MFA Studio
Grzegorz Szymczak
Grzegorz Szymczak

Jaka inspiracja kryje się za projektem biurowca Future Four, który stworzyli Państwo dla firmy Future Processing?

Kluczowym aspektem projektu jest zapewnienie najwyższej jakości środowiska miejsca pracy. Istotnym było zaprojektowanie budynku w sposób adaptacyjny, umożliwiający elastyczny podział przestrzeni. Obiekt powinien spełniać zasady zrównoważonego rozwoju i energooszczędności. Ponadto ważna dla nas była tożsamość miejsca - Śląsk oraz tereny pokopalniane. Z tego powodu wykorzystaliśmy surowe materiały, takie jak cegła i beton. Zastosowaliśmy również czarną kolorystykę. Ważna była dla nas także tożsamość Future Processing, wartości i filozofia firmy. Te aspekty chcieliśmy pokazać we wnętrzach.

Co znajdzie się w ramach obiektu?

Typologia pomieszczeń w biurowcu została podzielona na 6 rodzajów: biura od 6 do 60 osób w formule open space, sale konferencyjne od 2 do 44 osób oraz sale wykładowe, miejsca nieformalne - fun room’y, pokoje ciche i głośne np. biblioteka i pokój majsterkowicza, serwis oraz komunikacja. Ponadto stworzyliśmy wewnętrzny ogród w celu doświetlenia pomieszczeń i wykreowania przestrzeni będącej miejscem relaksu, spotkań i imprez firmowych.

Jak długo powstawał projekt i jakie trudności pojawiły się po drodze?

Opracowanie projektu koncepcyjnego trwało 2 miesiące, które polegały nie tylko na pracy, spotkaniach, wywiadach, organizowaniu biura, zebraniu całej „załogi”, ale także wypełnione były imprezami integrującymi. Czy napotkaliśmy jakieś trudności po drodze? Na pewno tereny pokopalniane i niestabilne grunty stanowią spory problem dla obiektów o tak dużych kubaturach. Z  pomocą przyszedł nam jednak generalny wykonawca istniejących już budynków biurowych firmy FP, który posiada wiedzę i doświadczenie w budowaniu na tych terenach. Razem wybraliśmy optymalny sposób posadowienia budynku.

W jaki sposób obiekt spełnia potrzeby firmy z sektora IT, jaką jest Future Processing? Czy zostały zastosowane zindywidualizowane rozwiązania?

Projekt budynku oparliśmy na badaniach osób pracujących w FP. Zorganizowaliśmy ankietę wśród osób z różnych szczebli w organizacji firmy, co pozwoliło zaprojektować obiekt optymalny pod względem programu funkcjonalnego oraz potrzeb firmy. Można powiedzieć, że cały budynek jest nasycony zindywidualizowanymi rozwiązaniami, ponieważ niewiele firm, niezależnie od branży, opiera swój wizerunek na pracownikach i stara się sprostać wszystkim ich potrzebom.

Projekt został wyłoniony w konkursie. Czy konkurencja była duża?

W konkursie swoje prace zaprezentowało około 30 pracowni z całej Polski, m.in WXCA, INARKO czy Stanisław Niemczyk. Nie spodziewaliśmy się takiej konkurencji ale mimo wszystko - udało się nam. Teraz jesteśmy już krok dalej i staramy się ciągle iść do przodu. Tamten rok możemy więc zaliczyć do udanych.

Czy może Pan przedstawić harmonogram prac budowlanych biurowca Future Four?

Harmonogram prac budowlanych nie jest jeszcze ustalony, myślę że realizacja rozpocznie się za rok, co najwyżej półtorej.

Jakie są inne realizacje powstałe lub powstające według projektów pracowni MFA Studio?

Pracownię MFA Studio założyłem w 2011 roku, a projekt biurowca dla Future Processing jest pierwszym, który możemy zrealizować. W planach mamy również kilka projektów mieszkalnych.


0.0
Tagi: Future Four
Napisz pierwszy komentarz
mantra