Proton Office

Powierzchnia skrojona na miarę potrzeb

|
O realizacjach typu fit-out i związanych z nimi korzyściami rozmawiamy z project managerem Karolem Strzałą z firmy Interbiuro Sp. z o.o.
Karolem Strzałą z firmy Interbiuro Sp. z o.o.
Karol Strzała, project manager firmy Interbiuro Sp. z o.o.

Usługa fit out obejmuje kompleksową i wszechstronną realizację projektów powierzchni. Co dokładnie oznacza to pojęcie?

Usługa fit-out oznacza kompleksowe przygotowanie powierzchni dla potrzeb najemcy. Obejmuje swoim zakresem wszystkie etapy realizacji od doradztwa projektowego na etapie przygotowania wstępnej koncepcji aranżacji tzw. space planu przez opracowanie szczegółowego projektu z uwzględnieniem doboru materiałów wykończeniowych po sprawne przeprowadzenie procesów budowlanych i logistycznych związanych z prowadzonymi pracami aranżacyjnymi, w tym także koordynacji wielu branż szczególnie istotnych dla funkcjonowania biura i komfortu pracy. 

 

Nowoczesny fit-out powierzchni biurowej polega na indywidualnej aranżacji przestrzeni. Przed jej przeprowadzeniem, architekt analizuje strukturę firmy i identyfikuje jej indywidualne potrzeby. Szczególnie zwraca się uwagę na charakter firmy, specyficzne wymagania co do zastosowania nowych technologii, komunikacji wewnętrznej i budowania relacji z rynkiem. 

 

Jakie są plusy skorzystania z usługi fit out podczas realizowania powierzchni biurowej? 

Niewątpliwie największą korzyścią dla najemcy korzystającego z usługi fit-out jest współpraca z jednym partnerem biznesowym co skraca drogę komunikacji, usprawnia przepływ informacji, ułatwia procedury administracyjno-księgowe i co najważniejsze uniemożliwia „rozmycie” odpowiedzialności wykonawców odpowiedzialnych za poszczególne aspekty prac – jeden partner odpowiada za całość zrealizowanych prac.

 

Czy zakres prac w usłudze fit out zawsze obejmuje te same aspekty? Jeśli nie to jak ustala się zakres kompleksowej realizacji?

W większości przypadków podstawowe aspekty stanowiące szkielet realizacji są powtarzalne, rozbieżności pojawiają się w szczegółowych wymaganiach najemcy i zakres prac każdorazowo ustalany jest z najemcą na etapie opracowywania space planu.

 

Jak przygotowuje się projekt kompleksowej realizacji? 

Pierwszym krokiem zawsze jest opracowanie space planu, na którego podstawie opracowywany jest przedmiar prac aranżacyjnych. Dysponując przedmiarem prac kierownik projektu opierając się na swoim doświadczeniu, uwzględniając oczekiwania klienta i specyfikę terminów dostaw niektórych materiałów opracowuje harmonogram realizacji.

 

Jakie prace wykonywane są przez Państwa w ramach fit-out'u?

Fit-out obejmuje pełen zakres prac niezbędnych do przygotowania do użytkowania i zazwyczaj obejmuje następujące podzakresy:

 

 • opracowanie space planu i dokumentacji projektowej,
 • prace demontażowe,
 • montaż ścian w systemie suchej zabudowy,
 • wykonanie instalacji elektrycznej, teletechnicznej, sap i dso oraz instalacji sanitarnej w tym instalacji klimatyzacji i wentylacji,
 • dostawę i montaż stolarki otworowej zarówno drzwi jak i ścian szklanych,
 • montaż sufitów systemowych,
 • dostawę i montaż wykładzin podłogowych,
 • prace dekoracyjne takie jak malowanie, montaż tapet, paneli dekoracyjnych, 
 • oświetlenia i zabudowy meblowe.

 

Dlaczego rośnie popyt na całościową obsługę i zarządzenie projektem biur?

W dzisiejszym świecie najcenniejszą wartością jest czas. Zlecenie kompleksowej obsługi w zakresie fit-out doświadczonemu wykonawcy pozwala na zoptymalizowanie czasu niezbędnego na przygotowanie nowej powierzchni a tym samym zminimalizowania kosztów związanych z utrzymywaniem dotychczasowego biura oraz zaangażowaniem czasu klienta w proces.

 

 • 1
 • 2

3.0
Tagi: Interbiuro
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 2
ewka :
Trudno się z Tobą nie zgodzić. Wizerunek firmy powinien być spójny. Właśnie dlatego, jeśli firma wprowadza się do nowego biura, to powinna zadbać o to, aby było one dopasowane do marki, branży i pracowników. W tym wypadku realizacje typu fit out oferowane między innymi przez TotalSec są idealnym pomysłem. Można bowiem stworzyć biuro "skrojona na miarę".
17 marca 2019 20:56
Tomasz K. :
Niektórzy nie zdają sobie sprawę z tego jak wygląd biura wpływa na odbiór firmy. Nawet problemy z rekrutacją mogą wynikać z tego jak wygląda dane miejsce. My ze starego biurowca przenieśliśmy się do nowszego budynku i urządziliśmy je z pomocą firmy Forbis, która wszystko zaplanowała oraz wykonała łącznie z meblami. Odbiór nas jako partnerów biznesowych zmienił się diametralnie. Ludzie zaczęli traktować nas poważnie. Niby liczy się wiedza i doświadczenie, a jednak pierwsze wrażenie robi swoje
15 listopada 2017 09:41