Giant

EKO Ekologia w budownictwie – moda czy inwestycja?

Jakie są szanse i zagrożenia dla Polski w dziedzinie budownictwa energooszczędnego?

Wysoki poziom emisji CO2, powiększająca się dziura ozonowa, kurczące się zasoby surowców energetycznych... te problemy interesują już nie tylko organizacje proekologiczne, lecz również wszystkich dbających o kondycję planety i przyszłych pokoleń. Tzw. zasady EKO współcześnie obowiązują właściwie każdego – mieszkańców bloków (segregacja śmieci), hodowców i rolników, producentów i wielu innych. W ekologiczny trend wpisuje się również energooszczędne budownictwo.

 

W XXI wieku rozwój technologii pozwala na projektowanie i realizację budynków, których zużycie energii ze źródeł nieodnawialnych jest właściwie zerowe. W budownictwie mieszkaniowym warto wspomnieć o coraz popularniejszych domach pasywnych, natomiast wśród budynków użyteczności publicznej narasta tendencja do ubiegania się o prestiżowe certyfikaty środowiskowe, takie jak BREEAM, LEED czy MINERGIE.

 

Czy energooszczędne budownictwo w Polsce ma przyszłość? Obserwując zmiany w ustawodawstwie można twierdzić, że tak. Rada Ministrów przyjęła 29 kwietnia br. projekt ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Według niego, jednym z ważniejszych dokumentów dotyczących danego obiektu ma być świadectwo charakterystyki energetycznej. Co więcej, Polska będąc krajem członkowskim Unii Europejskiej jest zobligowana do wdrażania jej dyrektyw. Konieczne jest opracowanie projektu krajowego planu zmierzającego do zwiększenia liczby budynków o niemal zerowym zużyciu energii oraz optymalizacji zasad ich finansowania. By osiągnąć ten cel, powołano specjalny zespół, na czele którego stanął podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, Janusz Żbik.

 

Jak wynika z powyższych, budownictwo energooszczędne w Polsce jest traktowane coraz bardziej poważnie. Czy stanie się standardem? Między innymi o tym rozmawiać będą uczestnicy konferencji „Efektywność energetyczna w budownictwie – wyzwania i szanse dla Polski”, która odbędzie się 19. września w Warszawskim Centrum EXPO XXI podczas targów Warsaw Build 2014. Współorganizatorem konferencji jest firma Zielona Strona Mocy.


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz