Proton Office

Przedsiębiorca Roku 2014

Adam Krzanowski, Prezes Grupy Nowy Styl, fot. nowystylgroup.pl
Przedsiębiorcy Roku 2014
Adam Krzyżanowski, współtwórca Grupy Nowy Styl otrzymał tytuł Przedsiębiorcy Roku 2014 w konkursie EY Przedsiębiorca Roku. Teraz będzie reprezentował Polskę podczas światowego finału w Monte Carlo.

Adam Krzanowski jest współzałożycielem i Prezesem Grupy Nowy Styl - firmy meblarskiej, oferującej kompleksowe rozwiązania aranżacyjne miejsc pracy i wypoczynku. W portfolio spółki znajduje się sześć marek produktowych mebli i krzeseł biurowych, foteli i sof, siedzisk stadionowych, teatralnych i audytoryjnych, a także podłóg drewnianych, z czego ponad 85 proc. sprzedaży trafia na rynek eksportowy do niemal 100 krajów na całym świecie. Przychody Grupy Nowy Styl sięgają 1 167 mln zł.

 

Jury konkursu pod przewodnictwem Jana Krzysztofa Bieleckiego nagrodziło zwycięzcę "za stworzenie przedsiębiorstwa „kompletnego”, które z sukcesem konkuruje na światowych rynkach utrzymując się w czołówce kluczowych graczy". Wygrał kandydat, który daje nam dobre szanse, żeby pojechać na finał światowy i pokazać, że to jest taka wizytówka Polski z XXI wieku – komentuje przewodniczący jury konkursu EY Przedsiębiorca Roku.

 

Adam Krzanowski będzie reprezentował Polskę w międzynarodowym finale EY World Entrepreneur Of The Year 2015, który odbędzie się 6 czerwca 2015 r. w Monte Carlo. Prezes Grupy Nowy Styl zmierzy się tam z laureatami z ponad 50 krajów.

 

Zwycięzca w kategorii Produkcja i Usługi

 

Adam Krzanowski został również laureatem w połączonej kategorii Produkcja i Usługi. Jury przyznało tytuł zwycięzcy „za stworzenie modelu biznesowego, który skutecznie połączył produkcję i usługi plasując firmę w czołówce producentów krzeseł i mebli biurowych w Europie i pozwolił na wyznaczanie nowych trendów w zakresie kompleksowych rozwiązań aranżacyjnych miejsc pracy i wypoczynku".

 

Zwycięzcy i wyróżnieni w pozostałych kategoriach:

 

Tomasz Kułakowski, CODILIME - Zwycięzca w kategorii Nowy Biznes

 

Współzałożyciel i Prezes Zarządu firmy, która zatrudnia polskich programistów – zwycięzców i laureatów międzynarodowych konkursów informatycznych. Spółka rozwija i wdraża u klientów własny produkt z zakresu uczenia maszynowego i analizy danych, dostarcza narzędzie typu business intelligence (Dealavo.com), a także świadczy usługi z zakresu budowy i zarządzania rozległymi sieciami komputerowymi oraz bezpieczeństwa sieci. Ponad 90 proc. przychodów CodiLime pochodzi ze sprzedaży w Dolinie Krzemowej w USA oraz Japonii. Obecnie, po niespełna dwóch latach działalności, spółka zatrudnia 80 osób.

 

Nagroda została przyznana „za zbudowanie przedsiębiorstwa, które promuje geniusz polskich informatyków na arenie międzynarodowej".

 

Marcin Beme, AUDIOTEKA – Zwycięzca w kategorii Nowe Technologie / Innowacyjność

 

Marcin Beme jest twórcą Audioteki - serwisu oraz aplikacji mobilnej, umożliwiającej słuchanie audiobooków. Obecnie Audioteka działa w 9 językach i 23 krajach, a jej aplikacje zainstalowane są na ponad 2,5 mln urządzeń. Firma oferuje swoje aplikacje i audiobooki zarówno klientom indywidualnym, jak i wielkim koncernom, które dodają aplikację i audiobooki Audioteki do swoich produktów - telefonów czy też samochodów. Celem firmy jest bycie światowym liderem na rynku audiobooków nieanglojęzycznych.

 

Po raz pierwszy w historii tej nowej kategorii nagroda została przyznana „za nowatorskie połączenie technologii i kultury”.

 

Nagrody specjalne:

 

Michał Kornacki, INTERNET MEDIA SERVICES

 

Spółka IMS SA jest międzynarodowym dostawcą wyspecjalizowanych usług z zakresu marketingu sensorycznego w miejscu sprzedaży. Nowoczesne rozwiązania pozwoliły grupie osiągnąć pozycję lidera na rynku polskim, jak również rozpocząć rozwój oferty na innych rynkach europejskich. Spółka dwukrotnie otrzymała tytuł "Lider Przedsiębiorczości Roku", nadawany przez Fundację Małych i Średnich Przedsiębiorstw firmom wyróżniającym się innowacyjnością, konkurencyjnością oraz dynamiką rozwoju. 20 października 2014 roku IMS zadebiutowała na głównym parkiecie GPW.

 

Nagroda specjalna została przyznana „za innowacyjne podejście do tradycyjnych doznań i procesów zakupowych i osiągnięcie pozycji lidera w segmencie marketingu sensorycznego w Polsce”.

 

Monika Siecińska-Jaworowska, SUEMPOL

 

Suempol to jedna z największych na świecie firm przetwórstwa łososia. Rodzinne przedsiębiorstwo eksportuje 80 proc. swojej produkcji – łososia wędzonego, marynowanego oraz świeżego, a także pstrągi i halibuty. Grupa zatrudnia ponad 1 200 osób w fabrykach w Bielsku Podlaskim, Niemczech i we Francji. Niewielką firmę na Podlasiu założyli Urszula i Edward Siecińscy, natomiast ich córka stworzyła z niej międzynarodowe przedsiębiorstwo, współpracujące z największymi sieciami handlowymi w Europie.

 

Nagroda specjalna została przyznana „za zbudowanie – w oparciu o przekazywane z pokolenia na pokolenie tradycje i wartości – nowoczesnej firmy rodzinnej o międzynarodowym rozmachu, stanowiącej wzór dla wielu polskich przedsiębiorstw”.

 

Wyróżnienie dla przedsiębiorcy spoza grona finalistów:

 

Bogdan Panhirsz, POLSKIE SKŁADY BUDOWLANE

 

Istniejąca od ponad 16 lat Grupa PSB jest największą siecią hurtowni materiałów budowlanych. Obecnie Grupa zrzesza 331 małych i średnich, rodzinnych firm z terenu całej Polski, które prowadzą handel w 428 składach budowlanych, w 172 marketach PSB-Mrówka oraz w 37 centrach handlowych PSB-Profi. W sumie w placówkach sieci PSB pracuje ponad 11 tysięcy osób.

 

Wyróżnienie zostało przyznane za „skuteczne zintegrowanie środowisk biznesowych w ramach unikalnego przedsięwzięcia: największej i najszybciej rozwijającej się sieci hurtowni materiałów budowlanych”.

 

W finale 12. edycji konkursu znaleźli się ponadto następujący przedsiębiorcy:

 

Krzysztof Biedrzycki oraz Tomasz Biedrzycki - CANPOL

Grzegorz Błażewicz - BENHAUER

Szymon Grabowski - GETRESPONSE

Krzysztof Grządziel - GUALA CLOSURES DGS POLAND

Igor Klaja - OTCF

Krzysztof Pruszyński - PRUSZYŃSKI

Jakub Skałbania - NETWISE

Wojciech Wolny - LGBS

Zenon Ziaja - ZIAJA

 

Konkurs EY Przedsiębiorca Roku wyłania twórców spółek, które dzięki swoim produktom i usługom osiągają sukcesy na rynkach zagranicznych. Jury ocenia przedsiębiorczość kandydatów, strategię i wyniki finansowe firmy, a także innowacyjność. O zwycięstwie decydują ponadto relacje z pracownikami i lokalną społecznością.

 

To, co jest niewątpliwie cechą większości tegorocznych finalistów konkursu, to szerokie spojrzenie na biznes. Dla części przedsiębiorców Polska jako rynek, to już zbyt mało. Niektórzy najpierw zaczynali za oceanem, żeby dopiero później zaszczepić swój biznes tu, na miejscu. Laureaci to wizjonerzy z pasją, którzy z taką samą konsekwencją rozwijają swoje zainteresowania jak i firmy. Na forum międzynarodowym zaprezentujemy w przyszłym roku kandydata, który jest uosobieniem polskiego ducha przedsiębiorczości w jego najnowocześniejszym i zgodnym z wszelkimi standardami innowacyjności wydaniu – mówi Barbara Górska, Dyrektor Konkursu EY Przedsiębiorca Roku.

 

Dotychczasowymi zwycięzcami polskiej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku byli: Krzysztof Pawłowski, Zbigniew Sosnowski, Tadeusz Winkowski, Maciej Duda, Dariusz Miłek, Michał Kiciński i Marcin Iwiński, Piotr Mikrut, Ryszard Florek, Krzysztof Pawiński, Ewald Raben oraz Andrzej Wiśniowski.

 

W skład niezależnego od EY Jury wchodzą przedsiębiorcy, liderzy opinii oraz laureaci poprzednich edycji konkursu:

 

Jan Krzysztof Bielecki – Przewodniczący Jury, Przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów

Leszek Czarnecki - Przewodniczący Rady Nadzorczej Getin Holding

Andrzej Dębowski - Prezes DIE Inwestycje

Ryszard Florek - Przedsiębiorca Roku 2010, Prezes Zarządu FAKRO

Jerzy Koźmiński - Prezes Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności

Piotr Mikrut - Przedsiębiorca Roku 2009, Prezes Zarządu Fabryki Farb i Lakierów Śnieżka

Krzysztof Pawiński - Przedsiębiorca Roku 2011, Prezes Grupy Maspex Wadowice

Ewald Raben - Przedsiębiorca Roku 2012, Prezes Grupy Raben

Jacek Siwicki - Prezes Enterprise Investors

Andrzej Wiśniowski – Przedsiębiorca Roku 2013, założyciel i twórca marki WIŚNIOWSKI

 

Partnerami konkursu są m.in.: PKO Bank Polski, PKN Orlen, KGHM i Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie.


0.0
Tagi: Nowy Styl
Napisz pierwszy komentarz