Proton Office

Medyczno-biurowy NAUTILUS

|
Biurowiec Nautilus w Krakowie
Biurowiec Nautilus w Krakowie
Nautilus jest podwodnym okrętem fikcyjnego Kapitana Nemo z powieści Juliusza Verne'a. W tym momencie jego biurowy odpowiednik powstaje w Krakowie.

Mobilis in mobili  - brzmi motto Kapitana Nemo, oznaczające dosłownie ruchome w ruchomości.  Nowoczesny biurowiec powstający obecnie na terenie Krakowskiego Parku Technologicznego tworzony jest właśnie pod tym hasłem. NAUTILUS to pierwszy budynek z bliźniaczego kompleksu NAUTILUS-AQUARIUS, realizowanego przez ABP Investments Sp z o.o.

Biura i medycyna

Biurowiec oferuje około 6 000 mkw powierzchni medyczno-biurowej klasy A. Głównym najemcą będzie centrala ogólnopolskiej sieci laboratoriów medycznych DIAGNOSTYKA, co doprowadziło do utworzenia takiego rodzaju specyfikacji budynku. Umieszczenie w obiekcie pomieszczeń medycznych spowodowało konieczność wprowadzenia indywidualnych rozwiązań do projektu. Dzięki zastosowanej technologii, biurowiec oferuje m.in. podwyższoną nośność stropów (6,2 kN/mkw), wysokość kondygnacji na poziomie 3 metrów oraz niestandardowe rozwiązania instalacyjne. Tym samym umożliwia on innym najemcom - być może również reprezentantom sektora ochrony zdrowia - montaż cięższych urządzeń oraz specjalistycznego sprzętu (aparatura medyczna, archiwa, etc.), przy zachowaniu specyfiki wymaganej dla powierzchni medycznych – mówi Grzegorz Polus, Pełnomocnik Zarządu ABP Investments ds. marketingu.

Inwestor, wraz z zespołem projektowym z biura Q ARCH oraz generalnym wykonawcą – firmą Re-Bau, podjął się połączenia powierzchni medycznych i biurowych. Zadanie to wymagało rzetelnej i precyzyjnej współpracy pomiędzy zaangażowanymi podmiotami na każdym etapie projektu. Jak dodaje Grzegorz Polus: Ta współpraca nadal daje bardzo dobre efekty w samym procesie budowy, która posuwa się bardzo sprawnie. Koncepcja łączenia i wykorzystania powierzchni biurowych i medycznych w praktyce nie stanowi dla nas, jako Inwestora, większego problemu - dzięki współpracy z DIAGNOSTYKĄ i dobrej orientacji zarówno w formalnych, jak i funkcjonalnych potrzebach podmiotów medycznych, dysponujemy bogatym know-how, dzięki któremu nie tylko możemy sprostać warunkom specyficznym dla łączenia obu typów powierzchni, ale wręcz sami pewne rozwiązania proponować. 

Powierzchnie klasy A

Wnętrza w obiekcie wykończone są w systemie open space, który umożliwić ma przyszłym najemcom dowolność aranżacji przestrzeni. Na parterze przeznaczono miejsce na hol, stanowiący przestronną wizytówkę obiektu. Dla użytkowników NAUTILUSA przewidziano parkingi, oferujące 188 miejsc postojowych.

Powierzchnia biurowa NAUTILUSA, zaprojektowana wg standardów dla klasy A, oferuje bardzo elastyczne warunki rozplanowana i samodzielnej aranżacji; praktycznie wszystkie powierzchnie są doświetlone światłem dziennym, a dobrą komunikację wewnętrzną zapewniają dwie klatki schodowe oraz trzy nowoczesne windy, zjeżdżające do kondygnacji podziemnych, gdzie znajdują się także garaże – mówi Grzegorz Polus.

W ramach wyposażenia budynku znajdują się łącza światłowodowe, systemy wentylacji i klimatyzacji, podwieszane sufity i opomiarowanie mediów. W ramach bezpieczeństwa w obiekcie zamontowano czujniki dymu/ciepła oraz monitoring. Dodatkowo w budynku zagwarantowana będzie całodobowa ochrona.

W sercu KPT

Nautilus zlokalizowany jest  na terenie Krakowskiego Parku Technologicznego, w bliskiej odległości od centrum miasta – około 4 km od Rynku Głównego. W pobliżu znajdują się przystanki komunikacji miejskiej. Do biurowca dojechać można Alejami Jana Pawła II, ul. Bora-Komorowskiego i Stelli-Sawickiego. Wjazd do obiektu odbywa się poprzez Aleję Parku Technologicznego.

Biurowiec mieści się w ramach krakowskiej specjalnej strefy ekonomicznej, zarządzanej przez Krakowski Park Technologiczny. Strefa funkcjonować ma do 2020 r. Przeznaczona jest głównie dla firm z sektora  przemysłu tradycyjnego (za wyjątkiem produkcji wyrobów koncesjonowanych) oraz dla niektórych firm z sektora usług. Korzystać z przywilejów specjalnej strefy ekonomicznej mogą m.in. usługi medyczne, usługi informatyczne, usługi badawczo-rozwojowe w dziedzinie nauk przyrodniczych i technicznych, usługi w zakresie księgowości oraz usługi centrów telefonicznych. Firmy, które otrzymały pozwolenie na działalność w strefie korzystać mogą z pakietów pomocy publicznej.

Następne kroki?

Głównym najemcą obiektu będzie DIAGNOSTYKA. Inwestor prowadzi również rozmowy z innymi potencjalnymi najemcami, korzystając z pomocy doświadczonych partnerów. Kraków dysponuje aktualnie sporą ilością wolnej powierzchni biurowej i ten wątek pojawia się w rozmowach z potencjalnymi najemcami. Większość zainteresowanych zwraca jednak uwagę na naszą propozycję nie tylko poprzez warunki oferowane przez NAUTILUSA, ale także poprzez walory samej jego lokalizacji - dobrze rozwiniętej sieci komunikacyjnej, szybkim dostępie do centrum miasta, małej odległość od Dworca Głównego czy obwodnicy Krakowa i lotniska w Balicach – mówi Grzegorz Polus.

Biurowiec jest pierwszym z bliźniaczego kompleksu, jednak na razie firma ABP Investments nie podjęła konkretnych decyzji o rozpoczęciu realizacji drugiego etapu. Jak stwierdza Grzegorz Polus: Chyba za wcześnie aby mówić o konkretnych datach. Na razie staramy się całą uwagę skupić na bieżącej realizacji, aby NAUTILUS sprostał stawianym przed nim zadaniom i zasłużył na miano budynku referencyjnego w swojej klasie. Kolejny bliźniak - AQUARIUS - za kilka lat powinien do niego dołączyć.


0.0
Tagi: NAUTILUS
Napisz pierwszy komentarz