PGE Narodowy

EKO Nowy zielony biurowiec w Krakowie

|
Wizualizacja powstającego w Krakowie biurowca Alma Tower
Wizualizacja powstającego w Krakowie biurowca Alma Tower
Działka przy ulicy Pilotów 6 budziła zainteresowanie mieszkańców Krakowa od kiedy w 2007 roku po raz pierwszy pojawiły się informacje o możliwości budowy w tym miejscu biurowca.

Wrzesień 2012 roku. Ruszają prace budowlane, mające na celu stworzenie nowoczesnego, 48-metrowego biurowca, w którym połowę powierzchni zajmie firma Alma Market S.A. oraz jej spółki zależne. Realizujemy obiekt o 14. kondygnacjach naziemnych, który będzie wyróżniać innowacyjna elewacja. Zgodnie z pierwszymi założeniami, planujemy oddać budynek do użytkowania w maju 2014 – zapewnia Peter Obernhuber, członek zarządu UBM Polska. Budową nowego obiektu w Krakowie zajmuje się firma PORR. Początkowo za realizację nowego biurowca odpowiadać miała Alma Development, jednak w 2012 roku zadania tego podjęła się firma UBM Polska Sp. z o.o.

Biurowiec z LEED

Biurowiec o nazwie Alma Tower oferować będzie 10 000 mkw powierzchni biurowej klasy A, a jego najemcy korzystać będą mogli ze 180 miejsc parkingowych. Prace na placu budowy trwają: obecnie prowadzone są działania zabezpieczające teren, zgodne z wymaganiami certyfikacji LEED, o którą będzie się ubiegać biurowiec. Zamierzenia inwestora są ambitne: planuje osiągnąć poziom Platinum, najwyższy z możliwych. Oznacza to zastosowanie wielu energooszczędnych i prośrodowiskowych rozwiązań.

Aby zmierzyć się z wymaganiami certyfikacji LEED, w projekcie założono m.in. utworzenie 50 miejsc postojowych dla rowerów, szatnię i prysznice dla ich użytkowników oraz 6 miejsc dla samochodów niskoemisyjnych LEV (Low-Emitting and Fuel-Efficient Vehicle). Inwestor zadbał również o dobór odpowiedniej armatury, która ma przyczynić się do zmniejszenia zużycia wody o 40 proc. O 25 proc. zostanie również obniżone zużycie energii, dzięki zastosowaniu czujników ruchu w toaletach i garażach oraz zamontowaniu pełnego opomiarowania budynku. Zgodnie z założeniami, biurowiec będzie emitował o 30 proc. mniej CO2 niż tradycyjny obiekt.

W ramach certyfikacji LEED, wszystkie zastosowane materiały będą przyjazne środowisku i człowiekowi. W połączeniu z dostępem naturalnego światła do wnętrza obiektu, użytkownicy będą mogli cieszyć się komfortowym i stymulującym miejscem pracy.

Dogodna lokalizacja

Alma Tower znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie Ronda Młyńskiego i ul. Meissera. Odległość od centrum Krakowa wynosi 4 km, od Dworca Głównego PKP – 2 km. Tak dogodna lokalizacja jest jednym z czynników, które decydują o konkurencyjności obiektu. Solidnie wykonany i dobrze skomunikowany budynek będzie bardzo wygodnym miejscem pracy dla kolejnych najemców - podkreśla Monika Sułdecka-Karaś z agencji Knight Frank z Krakowa, która zajmie się komercjalizacją obiektu.
W pobliżu Alma Tower przebiega trasa 16 linii autobusowych.

Od strony najemcy

Dobra lokalizacja budynku w połączeniu z niebanalną architekturą oraz pewnym deficytem w podaży dużych powierzchni biurowych w Krakowie skutkują sporym zainteresowaniem naszą inwestycją ze strony rynku – informuje Bartosz Pająk, Regional Director, UBM Polska Sp. z o.o.

Firma Alma Market S.A. podpisała umowę najmu na dziesięć lat. Obecnie trwają również rozmowy z innymi potencjalnymi najemcami, którzy mogą zająć właściwie dowolne moduły powierzchni biurowych. Najmniejsze dostępne przestrzenie mają 200 mkw, przy czym przeciętna wielkość piętra wynosi 780 mkw.

Potencjalnych najemców zachęcać może wysoka jakość wykonania obiektu, gwarantowana certyfikatem LEED. W biurowcu zastosowane będą energooszczędne systemy klimatyzacji i wentylacji oraz duże, częściowo uchylne okna. O bezpieczeństwo uczestników dbać będzie całodobowa ochrona i monitoring, kontrola dostępu oraz system przeciwpożarowy. Wewnątrz obiektu pierwsze wrażenie robić będzie reprezentacyjny hol z recepcją. W budynku zamontowane zostaną podwieszane sufity i podnoszone podłogi oraz okablowanie strukturalne CAT6 z pionami światłowodowymi.

Dlaczego Kraków?

Firma UBM swoje inwestycje realizuje w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, ale również w Wiedniu i Petersburgu. W stolicy Małopolski inwestor, jak do tej pory, skupiał się głównie na nieruchomościach hotelowych, takich jak Hotel Andel's, Hotel Radisson Blu oraz Hotel Park Inn. UBM zrealizowała również budynek mieszkalny – Villę Galicja. Alma Tower jest pierwszym projektem biurowym firmy w Krakowie.

Inwestor ma świadomość potencjału miasta i planuje kolejne tego typu inwestycje. Obecnie trwają rozmowy na temat działki położonej w bliskim sąsiedztwie Alma Tower – powstać tam miałby biurowiec Alma Tower II. Zarówno najnowszy projekt, jak i Villa Galicja zlokalizowane są w dzielnicy Prądnik Czerwony. UBM zdaje się doceniać bliskość tej dzielnicy w stosunku do centrum miasta oraz dobre połączenia komunikacyjne. Kolejne inwestycje firmy mogłyby pozytywnie wpłynąć na jakość i ilość podaży biurowej w Krakowie, który jest obecnie największym rynkiem w tym sektorze wśród miast lokalnych.


0.0
Tagi: UBM Polska
Napisz pierwszy komentarz