Giant

Stolica polskiej branży gier

|
Biurowiec KPT, do ktorego wprowadził się CD-Projekt
Biurowiec KPT, do ktorego wprowadził się CD-Projekt
W ostatnim czasie swoje biuro w Krakowie otwarła firma CD-Projekt, jedna z najbardziej znanych w Polsce marek produkujących gry. W Stolicy Małopolski działają również inne znane firmy z tego sektora. Czy Kraków ma szansę stać się stolicą polskiej branży gier?

Tak naprawdę w Polsce można wyróżnić trzy główne ośrodki, w których istnieją duże skupiska firm z branży gier. Są to: Warszawa, Wrocław oraz Kraków ze Śląskiem. Trudno jest je porównywać. Każdy z nich ma swoją lokalną specyfikę oraz plusy i minusy, które przemawiają za daną lokalizacją. Oczywiście Warszawa ze względu na główną siedzibę CD-Projektu oraz innych firm, takich jak City Interactive czy Techland, przoduje, ale Kraków i Wrocław dotrzymują jej kroku. Nie zdziwiłbym się, gdyby w najbliższym czasie pozycja lidera uległa zmianie – mówi Mariusz Socha, koordynator projektów w Krakowskim Parku Technologicznym.

Krakowski potencjał

Obecnie w stolicy Małopolski działa około 30 firm z sektora cyfrowej rozrywki. Wymienić można chociażby takie studia, jak Artifex Mundi, CD-Projekt RED, Reality Pump, Ganymede czy też Teyon. Warto wspomnieć również o działalności największego portalu growego w Polsce – Gry-OnLine, który promuje polską branżę za granicą, a także o najnowocześniejszym w kraju studiu nagrań – Alvernia Studios.

Co zachęca firmy z branży gier do inwestowania w Krakowie? Niewątpliwie głównym atutem miasta jest jego akademicki charakter. W Krakowie studiuje około 200 000 studentów, w tym 36 000 studentów na kierunkach ścisłych związanych z informatyką. Warto jednak podkreślić, że produkcja gier to nie tylko umiejętności z zakresu programowania, ale także grafiki, gamedesignu, biznesu, marketingu i wielu innych. Dzięki dużej liczbie uczelni wyższych dostęp do ludzi wyspecjalizowanych w tych obszarach jest w Krakowie dużo łatwiejszy – odpowiada Mariusz Socha. Poza tym warto także wspomnieć o pozytywnym klimacie stworzonym dla firm z branży gier przez takie instytucje, jak Krakowski Park Technologiczny, Województwo Małopolskie, Miasto Kraków czy uczelnie wyższe – dodaje.

Kraków dla branży gier

Potencjał sektora gier jako pierwszy zauważył Krakowski Park Technologiczny (KPT), który w 2008 roku, wraz z Uniwersytetem Jagiellońskim i Akademią Górniczo-Hutniczą, powołał Europejską Akademię Gier i klaster Europejskie Centrum Gier. Dodatkowo, od kilku miesięcy, KPT jest koordynatorem Digital Entertainment Cluster, klastra skupiającego najważniejsze firmy w Małopolsce.

Naszym największym sukcesem jest organizacja konferencji Digital Dragons, skierowanej do profesjonalistów działających w sektorze cyfrowej rozrywki. W ciągu dwóch lat udało nam się stworzyć największą tego typu imprezę w naszym kraju. Ostatnia edycja przyciągnęła 600 uczestników z około 100 studiów developerskich z 10 krajów świata – mówi Mariusz Socha.

Branża gier dla Krakowa

W stolicy Małopolski działa obecnie znaczna liczba firm z branży gier i kolejne chcą dołączać do tego grona. Dowodem na ten trend jest chociażby otwarcie w Krakowie biura CD-Projekt RED, które ma zatrudnić około 20 osób. Jakie zyski czerpie miasto z rozwoju tego sektora?

O branży gier trzeba myśleć nie tylko jako o sektorze IT, ale także jako o branży cyfrowej rozrywki, czyli jednej z najszybciej rozwijających się gałęzi przemysłu na świecie. Zatrudnienie w niej mogą znaleźć ludzie o różnym wykształceniu i umiejętnościach, a zarobki często przewyższają zarobki w przemyśle tradycyjnym. Dlatego też powstawanie lub przyciąganie takich firm do Krakowa powinno stanowić kluczowy element polityki miejskiej i regionalnej – wyjaśnia Mariusz Socha.


0.0
Napisz pierwszy komentarz