Sawig

EKO Biznesowe dzielnice Krakowa

Capital High
Alma Tower
W Krakowie nie ma możliwości wyszczególnienia jednego centrum biznesowego. Biurowce powstają w różnych rejonach miasta, głównie z powodu ograniczonej dostępności terenów pod większe projekty budowlane.

Dębniki

Dzielnica Dębniki jest jednym z najprężniej rozwijających się rejonów Krakowa w sektorze biurowym. W 2012 roku do użytku oddano 10 000 mkw. powierzchni biurowej, a w najbliższych latach prognozowane jest zakończenie kolejnej dużej inwestycji, realizowanej przez firmę Skanska.

Wspomniana wcześniej Grupa Buma działalność prowadzi również na terenie dzielnicy Dębniki. W lipcu 2012 roku oddała do użytku trzeci i ostatni budynek z kompleksu Green Office. Obiekt oferuje 10 000 mkw. powierzchni, która wynajęta jest w 100 proc., między innymi przez firmy takie jak: UBS Service Centre Poland (główny najemca), Motorola Solutions Systems Polska Sp. z o.o., CC Poland, CRIF Sp. z o.o. oraz KRAK PRESS. Wcześniejsze budynki to odpowiednio 3300 mkw. i 8000 mkw. powierzchni. Kompleks znajduje się przy ulicy Czerwone Maki 84 i został zaprojektowany przez pracownię UCEES.

Prace budowlane ruszyły również u zbiegu ulic Kapelanka i Kobierzyńskiej. Skanska rozpoczęła swój pierwszy projekt biurowy w Krakowie – Kapelanka 42. Inwestor zauważa, iż obiekt już w fazie budowy spotyka się ze sporym zainteresowaniem najemców. Łączy to zarówno z dużym potencjałem krakowskiego rynku biurowego, jak i z rosnącym zainteresowaniem zielonymi obiektami. Kompleks składać się będzie z dwóch budynków, które łącznie oferować będą 30 000 mkw. powierzchni, z czego w pierwszej fazie powstanie 12 250 mkw. Inwestycja, której oddanie planowane jest na czerwiec 2014 roku, certyfikowana będzie w systemie LEED.

Capital High jest firmą, która dostrzegła atrakcyjność okolic ulicy Skotnickiej. Inwestor, zachęcony warunkami prowadzenia biznesu w Krakowie oraz dużą liczbą uczelni wyższych, przedstawił projekt stworzenia nowej dzielnicy biznesowo-mieszkalnej. Celem jest zachęcenie nie tylko inwestorów lokalnych i zagranicznych, ale również tych, którzy do tej pory swoje siedziby lokowali w stolicy. W ramach projektu Capital High planowane jest zrealizowanie 55-metrowych biurowców, budynków mieszkalnych oraz hoteli. Inwestycja charakteryzuje się bliskością autostrady A4 oraz lotniska. Obecnie inwestycja jest w fazie projektowej, nie są znane konkretne daty rozpoczęcia budowy. Inwestor zdradza jednak, iż pojawili się już pierwsi zainteresowani najmem powierzchni.

Podgórze

Rejony dzielnicy Podgórze są bardzo atrakcyjne dla inwestorów głównie ze względu na dobrą komunikację z centrum miasta. W ostatnich latach tereny te są zagospodarowywane przez inwestorów z sektora biurowego, którzy coraz bardziej cenią walory tej dzielnicy.

Jak mówi Andrzej Włodarczyk, współwłaściciel firmy Roan, inwestora biurowca Dekerta 18 – kiedy w 2008 roku rozpoczynała się budowa kompleksu Enterprise Park, w sąsiedztwie tak wielkich powierzchni biurowych widziałem szansę rozwoju nie tylko tego obszaru, ale również własnej firmy. Teraz, kiedy te budynki już powstały, postrzegam je jako spory atut tego terenu. Jedna duża firma przyciąga następne i tak właśnie powstają centra biurowe.

Avestus Real Estate jest jednym z inwestorów, którzy rozpoczęli w ostatnim czasie działalność na krakowskim rynku nieruchomości biurowych. W 2012 roku firma oddała do użytku pierwszy etap kompleksu biurowego Enterprise Park, przy al. Powstańców Wielkopolskich. Dzięki tej inwestycji Kraków wzbogaci się łącznie o 28 000 mkw. powierzchni w ramach trzech budynków, z czego 15 300 mkw. to powierzchnia, której realizacja została już zakończona. Kompleks certyfikowany jest w systemie ekologicznym BREEAM. Projekt został już dostrzeżony przez najemców, co obrazuje najem 8500 mkw. przez firmę Delphi Poland oraz 3500 mkw. przez Cisco Systems.

1800 mkw. powierzchni użytkowej ma nowy biurowiec powstały w dzielnicy Podgórze, przy ul. Jana Dekerta 18. W niewielki obiekt, budynek Dekerta 18, którego realizacja trwała dwa lata, zainwestowała Firma Handlowa Roan. Początkowo inwestor planował bardziej uniwersalny charakter obiektu, jednak rozwój dzielnicy, ukierunkowany na centra biznesowe, spowodował zmianę planów. Mimo to, parter biurowca zostanie udostępniony firmom z sektora handlowo-usługowego. W bliskim sąsiedztwie obiektu znajduje się między innymi biurowiec Diamante Plaza, w którym powierzchnie wynajmują firmy takie jak AON Hewitt.

Przy ulicy Puszkarskiej powstaje kompleks biurowy Bonarka for Business, należący do firmy TriGranit Development. Zakłada stworzenie czterech budynków o łącznej powierzchni 35 000 mkw. Dwa pierwsze zostały oddane w 2011 roku, trzeci, oferujący 9500 mkw. — na początku 2013 roku. Obecnie trwają prace przy ostatnim z obiektów, które zakończą się w czwartym kwartale 2013 roku. W biurowcach powierzchnie wynajmują już firmy takie jak: Herbalife, Alexander Mann, PureHealth and Fitness, Antenna, Lexmark, StateStreet, Aterima i Lux Med. Inwestor zdradził również plany budowy kolejnych 50 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej w tym rejonie Krakowa.

Innym imponującym projektem w tej dzielnicy jest Orange Office Park, realizowany przez East-West Development Office Sp. z o.o. przy ulicy Klimeckiego 1. Kompleks składa się z trzech biurowców – Amsterdam, Rotterdam i Den Haque, które łącznie będą oferować 29 000 mkw. powierzchni. Pierwszy etap, rozpoczęty na początku 2013 roku, ma potrwać do marca 2014 roku i wzbogaci rynek krakowski o 9000 mkw. Pierwszym najemcą obiektu jest BBH – Brown Brothers Harriman.

Czyżyny

Na terenie dzielnicy Czyżyny zlokalizowany jest Krakowski Park Technologiczny, zarządca krakowskiej specjalnej strefy ekonomicznej. W jej obrębie mogą powstawać nowe inwestycje, które zachęcają najemców między innymi preferencjami podatkowymi. Inwestorzy doceniają również dobra komunikację rejonu z centrum miasta. W dzielnicy znajduje się chociażby nowoczesne Centrum Biurowe Azbud, zlokalizowane przy al. Pokoju. Czyżyny mają potencjał, by w najbliższych latach coraz intensywniej rozwijać się w sektorze powierzchni biurowych.

W tym rejonie powstaje biurowiec Nautilus, pierwszy z bliźniaczego kompleksu biurowego Nautilus-Aquarius. Oferować będzie 6000 mkw. powierzchni medyczno-biurowej i zostanie oddany do użytku pod koniec 2013 roku. Inwestorem jest ABP Investments. Głównym najemcą obiektu będzie centrala ogólnopolskiej sieci laboratoriów medycznych Diagnostyka, prowadzone są również rozmowy z innymi firmami. Przedstawiciele inwestora zwracają uwagę, iż lokalizacja jest atrakcyjna szczególnie ze względu na dobrze rozwiniętą sieć komunikacyjną, niewielką odległość do Dworca Głównego oraz obwodnicy Krakowa i lotniska w Balicach.

Przy al. Jana Pawła II 74 powstać ma natomiast biurowiec Ellipsis, którego inwestorem jest Esco Development. Planowany termin oddania budynku przewidywany był na koniec 2012 roku, lecz obiekt wciąż jest w fazie projektowej.

W pobliżu zrealizowany ma zostać również biurowiec, który posłuży jako nowoczesne Data Center. Firma Comarch ogłosiła przetarg na wykonanie prac projektowych i budowę obiektu biurowo-usługowego o powierzchni całkowitej 11 708,87 mkw. Ma on powstać w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Kraków-Czyżyny. Wartość planowanej inwestycji to około 50–60 mln zł. Budowa rozpocząć ma się jeszcze w tym roku, a do obiektu wprowadzić się będzie można w 2015 roku.

Małopolski potencjał

W 2012 roku mocniej zaznaczył się trend powstawania inwestycji biurowych w mniejszych miejscowościach, zazwyczaj położonych w bliskiej odległości od dużych metropolii. Przejawy takiej tendencji można było zauważyć w rejonach podkrakowskich. Wartym wspomnienia jest chociażby kompleks Przy Parku, zlokalizowany w Wieliczce. W jego skład wchodzą dwa budynki biurowe, łącznie oferujące 3400 mkw. powierzchni na wynajem. Inwestor, Murapol SA, szczególnie podkreśla dogodną lokalizację obiektu.

Innym przykładem tego trendu jest Park Technologiczny 3.0 MMC Brainville, który powstaje w Nowym Sączu. Jego celem jest ułatwienie rozwoju firm z sektora nowych technologii. Obiektem zarządza Miasteczko Multimedialne Sp. z o.o.

W Niepołomicach natomiast powstał projekt nowoczesnego biurowca Business Center Niepołomice. Rejon ten do tej pory kojarzony był głównie z dużymi inwestycjami przemysłowymi. Inwestor dostrzegł lukę w potencjale miasta i zdecydował się na nią odpowiedzieć obiektem o powierzchni blisko 3000 mkw.


Artykuł stanowi fragment raportu „Architektura Transakcje Inwestycje. Podsumowanie roku 2012 na rynku biurowym”, wydanego przez zespół e-biurowce.pl. Pełna wersja publikacji dostępna na stronie portalu w dziale Nasze publikacje/Raporty.

  • 1
  • 2

1.0
Napisz pierwszy komentarz
Interbiuro - duży
mantra