Giant

Czyżyny – sypialnia Krakowa?

Artykuł

|
Lobos Office
W jakim kierunku będzie rozwijać się krakowska dzielnica Czyżyny? Czy stanie się kolejną dzielnicą biznesową stolicy Małopolski czy raczej strefą mieszkalną?

Krakowska dzielnica XIV – Czyżyny – jest niewielką centralnie usytuowaną częścią stolicy Małopolski. Zajmuje powierzchnię prawie 12,3 km kw., co stanowi 3,6 proc. całego obszaru miasta. Czyżyny są kojarzone głównie z Muzeum Lotnictwa Polskiego, jednym z większych miejsc rekreacyjnych w Krakowie, czyli Parkiem Lotników Polskich, czy zabytkowym pasem startowym starego lotniska Kraków-Rakowice-Czyżyny, który wykorzystywany jest jako miejsce do organizowania różnego rodzaju festiwali lub imprez odbywających się w Krakowie. W ostatnim czasie dzielnica wzbogaciła się o największy w kraju i jeden z najnowocześniejszych na świecie halowy obiekt widowiskowo-sportowy TAURON Arena Kraków, w którym odbywają się m.in. koncerty znanych gwiazd z całego świata.

 

Komunikacyjna perełka Krakowa?

Obok bogatego zaplecza rozrywkowego i rekreacyjnego, Czyżyny posiadają także rozwiniętą infrastrukturę komunikacyjną. Dzielnicę przecinają największe krakowskie arterie – ul. Nowohucka, Stella-Sawickiego, Bora-Komorowskiego, al. Jana Pawła II oraz al. Pokoju. Pozwalają one na sprawne przemieszczanie się do innych części miasta, a także szybkie dostanie się do tras wylotowych. Ponadto rozbudowana sieć komunikacji miejskiej zapewnia łatwy transport w obrębie Krakowa. W ostatnim czasie przebudowie poddana została linia tramwajowa na odcinku Rondo Mogilskie – al. Jana Pawła II – Plac Centralny, przebiegająca częściowo przez dzielnicę. W ramach inwestycji, m.in. zmodernizowano torowisko, infrastrukturę przystankową czy wykonano nową nawierzchnię drogi.    

 

Miejsce sprzyjające inwestycjom

Czyżyny są także dzielnicą, która stanowi atrakcyjną lokalizację dla inwestorów. W ostatnim czasie na tym obszarze widoczna jest wzmożona aktywność deweloperów mieszkaniowych, a także osób kupujących. Dla tej drugiej grupy bardzo ważnym czynnikiem jest cena, gdyż mieszkania na Czyżynach są tańsze od lokali położonych w centrum. Warto wspomnieć o projekcie mieszkaniowym firmy Budimex realizowanym w pobliżu zabytkowego pasa startowego. Skala tej inwestycji jest jedną z większych w Polsce jeśli chodzi o jednocześnie powstające bloki mieszkalne – mówi Marcin Łobos z Lobos Nieruchomości. Co więcej te mieszkania są konkurencyjne, ponieważ obejmuje je program MdM. Sądzę, że będą stosunkowo szybko sprzedawane i zasiedlane ludźmi młodymi – dodaje. Nowe osiedla wyrastają także m.in. przy ul. Sołtysowskiej. Czy wobec tego powstające inwestycje mieszkaniowe realizowane na dużą skalę na Czyżynach przyczynią się do tego, iż stanie się ona sypialnią Krakowa?

 

Niekoniecznie. Na terenie dzielnicy funkcjonuje i stale się rozwija także sektor biurowy. Przykładowo przy al. Pokoju 78 znajduje się Centrum Biurowe AZBUD. Z kolei, przy ul. prof. Życzkowskiego, działa Specjalna Strefa Ekonomiczna. Swoje siedziby ma tam wiele firm tj. m.in. Comarch, Allieron czy Sointeractive. Warto dodać, iż w połowie listopada Comarch ogłosił przetarg na generalnego wykonawcę inwestycji nowego budynku biurowego SSE7. Realizacja projektu, który uzyskał już pozwolenie na budowę, rozpocznie się w marcu 2016 r. Już nie na terenie SSE, ale przy ul. Mieczysława Medweckiego w sąsiedztwie Dworca Czyżyny, powstaje nowoczesny biurowiec klasy A – Lobos Office. Obiekt zaoferuje 5600 mkw. powierzchni biurowej do wynajęcia, która certyfikowana będzie w systemie LEED na najwyższym poziomie Platinum. Ukończenie inwestycji zaplanowano na październik przyszłego roku.

 

Zdaniem Marcina Łobosa, do tej pory ta część Krakowa nie była doceniana przez inwestorów z sektora biurowego. Jednocześnie branża ta będzie się rozwijała. W tym momencie jest jeszcze sporo terenów inwestycyjnych na tym obszarze, co przyczynia się do tego, iż potencjał rozwojowy branży biurowej jest tutaj dość spory – mówi. Już teraz posiadam informacje o wielu planowanych inwestycjach, które powstaną tylko w rejonie ul. Jana Pawła II – dodaje.

 

Wydawać by się mogło, iż deweloperzy mieszkaniowi i biurowi będą konkurować ze sobą. Jednak projekty tych pierwszych realizowane w tej części miasta są korzystne z punktu widzenia przedstawicieli branży biurowej działających na terenie dzielnicy. Nowe osiedla wyrastające na Czyżynach to korzyść dla firm – najemców obiektów biurowych – które lokują tutaj swoje siedziby, ze względu na młodych ludzi, którzy zakupią tu mieszkania i będą szukać pracy w bliskim sąsiedztwie. Dlatego też wydaje się, że dostępność pracowników powinna być w tym rejonie coraz większa – precyzuje Marcin Łobos.

 

Czyżyny mają potencjał do tego, aby stać się kolejną dzielnicą biznesową stolicy Małopolski. Dogodna komunikacja, bogate zaplecze rozrywkowo-rekreacyjne, dostępność terenów inwestycyjnych – to niektóre z atutów dzielnicy atrakcyjnych dla potencjalnych inwestorów. W jakim kierunku rzeczywiście będzie rozwijać się ten obszar? Ocenić będzie to można w perspektywie kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu lat.

 


4.0
Napisz pierwszy komentarz