PGE Narodowy

Przekwalifikowanie zawodowe – to nie boli!

|
Rynek pracy z każdym rokiem przechodzi diametralne zmiany - jedne zawody zanikają i zostają zastąpione nowymi. Jak poradzić sobie ze zmieniającymi się trendami na rynku pracy? Czy przekwalifikowanie zawodowe może być wyjściem z trudnej sytuacji zawodowej?

Czas na zawodowe zmiany

W pierwszej kolejności warto wyjaśnić, na czym polega przekwalifikowanie zawodowe. Najczęściej osoby decydujące się na ten krok zdobywają dodatkowe bądź zupełnie nowe kwalifikacje związane z wykonywanym dotychczas zawodem. Co ważne, przekwalifikowanie zawodowe nie we wszystkich przypadkach wiąże się ze zmianą zawodowej branży. Często może być okazją do poszerzenia kwalifikacji, dzięki którym pracownik staje się atrakcyjniejszy na rynku pracy.

Jednak w przekwalifikowaniu zawodowym nie chodzi jedynie o naukę zawodu pożądanego współcześnie przez pracodawców. Jednym z zadań zmiany profilu zawodowego jest również przystosowanie wykonywanej pracy do charakteru pracownika: Jeśli pracownik męczy się robiąc to, co robi, to prawdopodobnie nie jest to jego naturalny „flow” – stwierdza Tomasz Wiśniewski, autor serwisu Rzucam-Prace.pl - W odkryciu tego, do czego natura najlepiej wyposażyła człowieka, pomagają testy osobowości. Jeśli ktoś jest ekstrawertykiem, a wymaga się od niego analiz i ślęczenia godzinami za biurkiem bez kontaktu z ludźmi, to codzienne wstawanie do pracy będzie dla tej osoby udręką. Jeśli natomiast analitykowi czy informatykowi każe się występować na scenie, nawiązywać kontakty z klientami czy też przewodzić zespołowi, z pewnością nie będzie się czuł komfortowo i nie osiągnie spektakularnych efektów.

Przekwalifikowanie zawodowe może być sposobem na zmianę zawodowej rutyny. Znudzenie dotychczasową pracą można odczytać jako pierwszy sygnał konieczności zmiany dotychczasowego zawodu.

Jednak powody decyzji o przekwalifikowaniu zawodowym mogą być o wiele bardziej poważne. Zastanawianie się nad zmianą zawodu pojawia się często w sytuacji, kiedy pracownik nie jest pewien swojego dotychczasowego zatrudnienia. Sytuacją ekstremalną jest utrata pracy i problemy ze znalezieniem nowej. Długotrwałe bezrobocie może oznaczać brak kwalifikacji, których obecnie wymagają pracodawcy. Według badań przeprowadzonych przez Manpower aż 46 proc. pracodawców w Polsce ma problem ze znalezieniem pracowników ze względu na brak właściwych kompetencji. Przekwalifikowanie zawodowe może być jedynym wyjściem z patowej sytuacji i okazją do zdobycia nowych umiejętności.

Elastyczność ze zdrowym rozsądkiem

Warto pamiętać, że przekwalifikowanie zawodowe może dotyczyć dwóch płaszczyzn – modyfikacji branży bądź uzupełnienia kompetencji. W pierwszym przypadku zmiany ograniczają się jedynie do zmiany dziedziny działania – np. z przedstawiciela branży budowlanej na przedstawiciela branży motoryzacyjnej. W takich przypadkach osoba dokonująca zawodowych zmian posiada solidną podstawę łączącą dwie branże (w przypadku przedstawiciela handlowego doświadczenie w sprzedaży i obsłudze klienta), a musi jedynie uzupełnić swoją wiedzę związaną z nową branżą.

Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana w przypadku przekwalifikowania zawodowego na poziomie posiadanych kompetencji – np. przejście z roli przedstawiciela handlowego do roli analityka finansowego. Tego rodzaju zmiany wymagają większego zaangażowania i nakładu pracy. Poza tym zmiana kompetencji jest długotrwałym procesem edukacyjnym (nowy kierunek studiów, studia podyplomowe). W początkowym okresie pracy w zawodzie wiąże się również z niższymi zarobkami (ze względu na brak zawodowego doświadczenia czy dostatecznej wiedzy).


3.0
Tagi:
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 6
Halina :
Przekwalifikowanie to rzeczywiście trudny krok, ale czasem warto zaryzykować. Z wykształcenia jestem księgową, miałam stałą pracę, ale po urodzeniu dziecka zrobiłam sobie długą przerwę i potem było mi ciężko wrócić do zawodu. Za namową koleżanki zapisałam się do szkoły policealnej na technika usług kosmetycznych, początkowo tylko dla samej siebie, jednak z czasem zaczęłam inwestować właśnie w tą stronę i dziś pracuję z powodzeniem jako kosmetyczka. Było ciężko, to fakt, bo mało kto chce zatrudnić osobę po 40 bez doświadczenia, ale dzięki wytrwałości mi się udało.
29 września 2016 13:06
RekrutacjaSzkolenia :
RIGP Gdańsk prowadzi rekrutację do projektu „Na pomoc pracy- niwelowanie negatywnych skutków procesów restrukturyzacyjnych w województwie pomorskim” (warunek- nie upłynął okres dłuższy niż 6 miesięcy od daty utraty zatrudnienia do momentu podpisania deklaracji Uczestnictwa w projekcie, po pozytywnym przejściu procesu rekrutacji)
Projekt skierowany jest do osób:
1.bezrobotnych – pozostająch bez zatrudnienia, które utraciły pracę świadczoną w
ramach stosunku pracy albo na podstawie umowy cywilnoprawnej (tj. umowy o
dzieło lub zlecenia, na podstawie której w sposób stały świadczona była praca) z
przyczyn dotyczących zakładu pracy w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy przed dniem przystąpienia do Projektu,
2. w okresie wypowiedzenia stosunku pracy z przyczyn leżących po stronie zakładu pracy

W ramach wsparcia osoby zwolnione mogą ubiegać się o:
Sfinansowanie dowolnego kursu zawodowego w całej Polsce
konsultacje z doradcą zawodowym (określenie poziomu kompetencji zawodowych oraz potrzeb rozwojowych i wybranie form wsparcia dostępnych w projekcie),
tematyczne warsztaty grupowe (autoprezentacjia, asertywność, komunikacja i negocjacje, radzenie sobie w sytuacjach trudnych i stresowych),
wsparcie psychologiczne,
pośrednictwo pracy

Rekrutacja do projektu trwa!
Szczegółowe informacje dostępne na stronie
www.napomocpracy.woj-pomorskie.pl
4 sierpnia 2014 11:53
kgf :
nie wierze w takie przekfalifikowania. nie mozna znalesc pracy
5 czerwca 2014 19:19
Anonymous :
Nie boli, ale czasem ciężko się zdecydować na ten krok. A jak już podejmie się taką decyzję, to potem trudność jest w wyborze odpowiedniego kierunku.
20 stycznia 2014 10:35
Małgorzata Wieczorek :
Witam! Dlatego biorąc pod uwagę przekwalifikowanie przy pomocy studiów podyplomowych warto wziąć pod uwagę własne predyspozycje, zainteresowania oraz sytuację na rynku pracy. Odpowiedni wybór takich studiów zwiększa szansę na zdobycie dobrej pracy. Ze swojej strony zapraszam na uczelnie Wyższych Szkół Bankowych. Nasza oferta jest niezwykle rozbudowana i jest w niej wiele ciekawych kierunków. Dodatkowo dodam, że dla osób które aplikują do 11 sierpnia mamy promocję zniżkową, w której można oszczędzić aż 600zł. Zapraszam na naszą stronę internetową.

Pozdrawiam, Małgorzata Wieczorek
Online Ekspert WSB
17 lipca 2014 22:09
Małgorzata Wieczorek :
Witam! Dlatego biorąc pod uwagę przekwalifikowanie przy pomocy studiów podyplomowych warto wziąć pod uwagę własne predyspozycje, zainteresowania oraz sytuację na rynku pracy. Odpowiedni wybór takich studiów zwiększa szansę na zdobycie dobrej pracy. Ze swojej strony zapraszam na uczelnie Wyższych Szkół Bankowych. Nasza oferta jest niezwykle rozbudowana i jest w niej wiele ciekawych kierunków. Dodatkowo dodam, że dla osób które aplikują do 11 sierpnia mamy promocję zniżkową, w której można oszczędzić aż 600zł. Zapraszam na naszą stronę internetową.

Pozdrawiam, Małgorzata Wieczorek
Online Ekspert WSB
17 lipca 2014 22:08