Najlepsi pracodawcy na świecie

|
Pokój muzyczny w siedzibie Google w Dublinie, fot. P. Wurmli
Pokój muzyczny w siedzibie Google w Dublinie, fot. P. Wurmli
Przyjazna atmosfera, atrakcyjne ścieżki kariery, możliwość spotkań w luźnej atmosferze, zachęcające zarobki oraz imponujące pakiety dodatkowe... co oferują i kim są najbardziej pożądani pracodawcy na świecie?

Universum Global przedstawił najnowszy ranking najbardziej atrakcyjnych pracodawców w oczach  200 000 ankietowanych studentów z najlepszych uczelni na całym świecie. W obu kategoriach (biznes i inżynieria) ranking zdominował Google. Wysokie miejsca w sektorze biznes uzyskali również EY, Goldman Sachs, PwC, Microsoft i Apple, natomiast w kategorii inżynieria: Microsoft, IBM, Apple, BMW Group oraz General Electronics.

Przede wszystkim – ludzie

Dlaczego właśnie te firmy oceniane są tak wysoko? Wiele się mówi o tym, że Googlersi pracują we wspólnych, kolorowych pomieszczeniach, o grach wideo, stołach bilardowych, pianinach czy „mikrokuchniach” wypełnionych zdrowym jedzeniem. I choć to wszystko prawda, a otwarte i kreatywne wnętrze sprzyja atmosferze pracy, interakcji i powstawaniu nowych, ciekawych pomysłów, to, co czyni Google wyjątkowym miejscem pracy, to coś więcej – mówi Piotr Zalewski, Communications & Public Affairs Manager, Google Polska. Założyciele Google stworzyli firmę w oparciu o ideę, że praca powinna być wyzwaniem, a wyzwanie powinno być zabawą. Panująca atmosfera może być swobodna, ale gdy nowe pomysły rodzą się w kolejce w kantynie, na spotkaniu zespołu czy w sali gimnastycznej, są prezentowane, testowane i wprowadzane w życie z szybkością, która może przyprawić o zawrót głowy. Takie pomysły mogą stać się podstawą nowego produktu używanego na całym świecie. W Google wyznaje się zasadę, iż poprawienie czegoś o kilka czy kilkanaście procent nie jest wystarczające – należy zrobić to dziesięciokrotnie. Pracownicy tej firmy muszą wykazać się przedsiębiorczością i zaangażowaniem, lecz w zamian otrzymują możliwość szybkiego rozwoju i pracę przy różnorodnych projektach, co wyklucza nudę i rutynę.

Odpowiednia atmosfera jest kluczowa w kształtowaniu atrakcyjnego i wyjątkowego miejsca pracy. Liczy się przede wszystkim pracownik, który może efektywnie działać, znając klarownie wyznaczone cele. W dzisiejszych czasach to przede wszystkim ludzie budują przewagę konkurencyjną na rynku. Dlatego też tak ważne jest wspólne budowanie firmy, z której jesteśmy dumni. Pracujemy z osobami, którym ufamy i wykonujemy zadania, które nas rozwijają. Microsoft jest organizacją, w której zadania są jasno wyznaczone i powiązane ze strategią firmy, przez co czujemy realny wpływ na nasze otoczenie – potwierdza Andrzej Borczyk, HR Lead Poland, Microsoft Polska.

Odpowiednia motywacja

Stworzenie kreatywnego, gotowego na wyzwania i przede wszystkim zaangażowanego zespołu nie jest łatwe. Aby pracownik był pełen zapału, musi przede wszystkim mieć perspektywy rozwoju, zarówno związane z bogatą ścieżką kariery, jak i dodatkowymi szkoleniami czy spotkaniami z mentorami lub coachami. Kluczową rolę pełnią także menedżerowie, którzy nie tylko wspierają w wykonywaniu wyzywających zadań, ale są cały czas otwarci na dialog. Dzięki otwartości oraz badaniach zaangażowania, każdy ma szansę na podzielenie się opinią odnośnie tego, co działa, a co należy jeszcze usprawnić. To właśnie wsłuchiwanie się w opinie pracowników pozwala tworzyć firmę, w której ludzie chcą pracować i są z niej dumni – uzupełnia Andrzej Borczyk.

Podobną stymulującą atmosferę pracy udało się wytworzyć w PwC, zajmującym wysoką, czwartą pozycję w kategorii biznes. Pracownikami w tej firmie często są osoby młode, które tutaj zdobywają doświadczenie i rozwijają się w wielu dziedzinach. Nasi pracownicy mają możliwość poznania wielu branż oraz pracy przy unikalnych projektach o różnorodnej skali - od tych lokalnych, po globalne. Każdy rok w PwC to bez wątpienia okres intensywnej nauki, i to niezależnie od zajmowanego stanowiska - potwierdza Ewa Zmysłowska, starszy menedżer w dziale Kapitału Ludzkiego PwC. Ogromną wagę przykładamy do pracy zespołowej i komunikacji z ludźmi. Wiedzą i zdobytym doświadczeniem dzielimy się nie tylko na zewnątrz - z naszymi klientami, ale też wewnątrz firmy – dodaje.

Pasje, integracja i różnorodność

Nawet najbardziej zaangażowani pracownicy potrzebują czasu, aby rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Firmy znajdujące się na czele rankingu Universal Global dobrze o tym wiedzą. W PwC działa między innymi drużyna footballowa, liga squasha i drużyna biegowa, lecz gama zainteresowań pracowników jest jeszcze szersza: od podroży, poprzez gry planszowe do lotnictwa. Zatrudnieni w PwC mają możliwość podzielić się swoimi pasjami podczas cyklicznie organizowanych spotkań czwartkowych.

Pasje, a także związana z nimi różnorodność, są promowane także w Google. Choć nasi pracownicy mają wspólne cele i wizję firmy, wywodzą się z różnych środowisk (w trzech polskich biurach pracują w sumie osoby ok. 20 różnych narodowości), mówią wieloma językami i mają odmienne poglądy i najprzeróżniejsze zainteresowania – od jazdy na rowerze po pszczelarstwo, od frisbee po fokstrota - komentuje Piotr Zalewski, Google Polska. Różnorodność przekłada się również na kreatywność pracowników i otwartość prezentowaną przez firmę. Google to miejsce, w którym nawet najbardziej szalony pomysł nie jest z góry spalony. Jest cała masa idei, które wychodzą od naszych pracowników i są potem realizowane przez firmę. Przykładem może być poczta elektroniczna Gmail, którą wymyślił jeden z inżynierów. Nie mógł odszukać maila, więc stworzył w poczcie wyszukiwarkę – opowiada Piotr Zalewski.

Niezwykle istotna w budowaniu produktywnego zespołu jest również integracja. W Microsofcie każdy rok rozpoczyna się od spotkania wszystkich pracowników, odbywają się również mikołajki dla rodzin oraz piknik pracowniczy. W PwC natomiast celem jest, aby każdy nowy pracownik poczuł się w firmie dobrze już od pierwszego momentu. Dlatego też wprowadziliśmy specjalny program wdrożenia nowego pracownika, który ma za zadanie ułatwienie aklimatyzacji w nowej organizacji i jak najszybsze zintegrowanie się z firmą. Kluczową rolę pełni w nim tzw. „buddy” - mówi Ewa Zmysłowska, PwC.

To się liczy

Każda firma znajdująca się w rankingu Universal Global może inspirować, wskazując drogę, jak stać się konkurencyjnym pracodawcą. Podstawą jest zbudowanie strategii, jaką chcemy być firmą i jakie wartości są dla nas ważne. Kluczowy jest dobór pracowników, którzy podzielają te wartości - wtedy praca staje się realizacją naszych własnych wyzwań – radzi Andrzej Borczyk, Microsoft Polska. Microsoft to firma, która stawia na rozwój i realizację potencjału pracowników w otwartej atmosferze, pełnej pasji i zaangażowania. Tu każdy może być sobą i kreować przyszłość – dodaje. Należy pamiętać również o prowadzeniu badań zaangażowania, analizowaniu ich i wdrażaniu wniosków. W firmie PwC ważne jest zapewnienie pracownikom możliwości realizowania się w nowych obszarach, np. poprzez pracę w różnych działach, sektorach rynku a nawet w innych krajach. A co sprawdza się w Google? Swoboda wyrażania opinii, szacunek dla różnorodności i otwarta kultura, często kojarzoną ze start-upami. Tu każdy ma swój bezpośredni wkład w działania firmy i bez skrępowania może wyrażać swoje pomysły i opinie- niewątpliwie sprzyja to powstawaniu innowacyjnych, nieszablonowych pomysłów – podsumowuje Piotr Zalewski, Google Polska.


2.0
Tagi: PwC Google
Napisz pierwszy komentarz