Kinnarps Polska Sp. z o.o.

CEE najszybciej rozwijającym się regionem

|
Od poszerzenia Unii Europejskiej w 2004 roku, stopa wzrostu w Europie Środkowo-Wschodniej wyniosła 4,2 proc. w I półroczu 2018 roku. Jest to dwukrotnie więcej, niż średnia w całej Unii.

We współpracy firm Skanska, CBRE, Dentons i PwC powstał raport inwestycyjny rynku CEE podsumowujący I półrocze 2018 roku. Inwestorzy, którzy znają już mocne strony strony tego regionu, dostrzegają również nowe czynniki, które mogą wpływać na ocenę tego rynku w perspektywie średnio- i długoterminowej.


W ciągu ostatnich 10 lat Europa Środkowo-Wschodnia przeobraziła się z rynku rozwijającego się w rynek coraz częściej uważany za dojrzały. Ostatnia zmiana ratingu FTSE Russell dla Polski do statusu „rynku rozwiniętego" to przykład na to, że kraje CEE coraz częściej są uznawane za porównywalne z USA, Wielką Brytanią i Niemcami. To wspaniała wiadomość dla całego regionu i jego postrzegania na arenie międzynarodowej. CEE jest od lat kluczowym obszarem dla sektora nieruchomości komercyjnych. To opłacalny, bezpieczny i stabilny region dla biznesu – komentuje Adrian Karczewicz, dyrektor ds. transakcji w spółce biurowej Skanska.


Aktywność inwestycyjna również będzie na wysokim poziomie. W 2018 roku prawie 5,8 mld EUR zostanie zainwestowanych w rynek biurowy na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. Inwestorzy mają pochodzić z całego świata: USA, Europy Zachodniej, Izraela i RPA. Według prognoz rynku nieruchomości komercyjnych tegoroczne nakłady inwestycyjne mogą przekroczyć nawet 12 mld EUR.


Rynek biurowy w regionie również uległ zmianom, co potwierdza absorpcja netto powierzchni w największych miastach Europy Środkowo-Wschodniej w I półroczu 2018 roku, która wyniosła ok. 700 000 mkw. W ciągu trzech lat zostanie też ukończone aż 6 000 000 mkw. nowej powierzchni biurowej uzupełniając 21 100 00 mkw. powierzchni biurowej.


Sektor usług biznesowych, przez ostatnie 20 lat, jako jeden z najszybciej rozwijających się w regionie, był również jednym z największych najemców powierzchni biurowej. Także instytucje publiczne zaczęły przenosić swoje siedziby do nowoczesnych budynków biurowych, a krajowe firmy rosną i powiększają swoją przestrzeń.


Na chwilę obecną nic nie zapowiada spowolnienia tempa wzrostu tego sektora, co jest bardzo optymistycznym założeniem dla inwestorów, ale także mieszkańców tego regionu.


0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra