Giant

CEE najszybciej rozwijającym się regionem

|
Od poszerzenia Unii Europejskiej w 2004 roku, stopa wzrostu w Europie Środkowo-Wschodniej wyniosła 4,2 proc. w I półroczu 2018 roku. Jest to dwukrotnie więcej, niż średnia w całej Unii.

We współpracy firm Skanska, CBRE, Dentons i PwC powstał raport inwestycyjny rynku CEE podsumowujący I półrocze 2018 roku. Inwestorzy, którzy znają już mocne strony strony tego regionu, dostrzegają również nowe czynniki, które mogą wpływać na ocenę tego rynku w perspektywie średnio- i długoterminowej.


W ciągu ostatnich 10 lat Europa Środkowo-Wschodnia przeobraziła się z rynku rozwijającego się w rynek coraz częściej uważany za dojrzały. Ostatnia zmiana ratingu FTSE Russell dla Polski do statusu „rynku rozwiniętego" to przykład na to, że kraje CEE coraz częściej są uznawane za porównywalne z USA, Wielką Brytanią i Niemcami. To wspaniała wiadomość dla całego regionu i jego postrzegania na arenie międzynarodowej. CEE jest od lat kluczowym obszarem dla sektora nieruchomości komercyjnych. To opłacalny, bezpieczny i stabilny region dla biznesu – komentuje Adrian Karczewicz, dyrektor ds. transakcji w spółce biurowej Skanska.


Aktywność inwestycyjna również będzie na wysokim poziomie. W 2018 roku prawie 5,8 mld EUR zostanie zainwestowanych w rynek biurowy na obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. Inwestorzy mają pochodzić z całego świata: USA, Europy Zachodniej, Izraela i RPA. Według prognoz rynku nieruchomości komercyjnych tegoroczne nakłady inwestycyjne mogą przekroczyć nawet 12 mld EUR.


Rynek biurowy w regionie również uległ zmianom, co potwierdza absorpcja netto powierzchni w największych miastach Europy Środkowo-Wschodniej w I półroczu 2018 roku, która wyniosła ok. 700 000 mkw. W ciągu trzech lat zostanie też ukończone aż 6 000 000 mkw. nowej powierzchni biurowej uzupełniając 21 100 00 mkw. powierzchni biurowej.


Sektor usług biznesowych, przez ostatnie 20 lat, jako jeden z najszybciej rozwijających się w regionie, był również jednym z największych najemców powierzchni biurowej. Także instytucje publiczne zaczęły przenosić swoje siedziby do nowoczesnych budynków biurowych, a krajowe firmy rosną i powiększają swoją przestrzeń.


Na chwilę obecną nic nie zapowiada spowolnienia tempa wzrostu tego sektora, co jest bardzo optymistycznym założeniem dla inwestorów, ale także mieszkańców tego regionu.


0.0
Napisz pierwszy komentarz