Biurowe dzielnice: Mokotów rozwoju, postępu i kontrastu

|
Biurowce Empark Mokotów Business Park
Nazwy poszczególnych budynków biurowych EMPARK Mokotów Business Park nawiązują do nazw planet, gwiazdozbiorów i gwiazd
Służewiec to największe i wciąż najatrakcyjniejsze z punktu widzenia inwestorów biurowe zagłębie stolicy. Jednak gdy po ciężkim dniu pracy w biurowcach gaśnie światło i pracownicy korporacji wracają do swoich mieszkań, dzielnica zamiera.

„Mokotowski Trójkąt Bermudzki”

 

Mokotów jest piątą pod względem zajmowanej powierzchni dzielnicą Warszawy, obejmującą blisko 35,4 km kw. Natomiast pod względem liczby mieszkańców plasuje się na pierwszym miejscu. Mieszka tam ponad 207 000 osób, co stanowi ok. 13,5 proc. wszystkich zameldowanych w Warszawie.

 

Jak podają statystyki, Mokotów jest jednak coraz rzadziej wybieranym miejscem do zamieszkania. Według danych GUS należy on, obok Śródmieścia, Żoliborza i Ochoty, do dzielnic gdzie ubytek przyrostu naturalnego przewyższa napływ nowych mieszkańców. Z tego powodu na przestrzeni dekady 2002-2012 liczba mieszkańców Mokotowa spadła o ponad 13 500.

 

Przyczyn można doszukiwać się nie tylko w wysokich cenach mieszkań, ale także w kryzysach, jakie przeżywa ta dzielnica, zwłaszcza w części Służewca – dawnej strefy przemysłowej, a obecnie biurowego zagłębia stolicy. Rejon ten, położony w południowo-zachodniej części Mokotowa, określany bywa nawet jako „Mokotowski Trójkąt Bermudzki” ze względu na opinię jednego z najniebezpieczniejszych miejsc w stolicy. O swojej ciemnej stronie Mokotów przypomniał ostatnio przy okazji medialnych doniesień o rozbiciu przez policję mokotowskiego gangu. W ciągu dnia ruchliwy, tłoczny, zakorkowany, w ciągłym pędzie, wieczorem Służewiec zamiera, a jedyny ruch w tej części miasta generowany jest dzięki Galerii Mokotów wybudowanej w 2010 roku u zbiegu ulicy Wołoskiej i alei Wilanowskiej.

 

Komercyjny akcelerator rozwoju

 

Z budową galerii handlowej wiązane były nadzieje na rewitalizację tej części Mokotowa, która skupia większą ilość ubogich rodzin, objętych nadzorem kuratorów, w stosunku do pozostałych rejonów stolicy. Są to w większości członkowie rodzin porobotniczych, którzy utracili pracę po likwidacji działających tutaj zakładów przemysłowych i ze względu na brak odpowiednich kwalifikacji nie znaleźli zatrudnienia w nowych, szklanych biurowcach. Kilkanaście lat funkcjonowania centrum handlowgo nie okazało się jednak wystarczającym rozwiązaniem na braki w infrastrukturze społecznej dzielnicy i nie zastąpiło miejsc gdzie dzieci, młodzież, a także dorośli zamieszkujący tę Mokotowa dzielnicy, mogli spędzać czas i rozwijać swoje zainteresowania. W zamian za to Galeria Mokotów okazała się akceleratorem rozwoju dla rynku biurowego.

 

Pomimo pojawiających się niepochlebnych opinii o paraliżach komunikacyjnych w godzinach szczytu na Służewcu, ani deweloperzy ani kolejni najemcy wciąż nie rezygnują z lokalizacji na Mokotowie, a galeria handlowa jest mocnym czynnikiem wpływającym na decyzje obu stron. Bliskość punktów usługowych, handlowych, a także gastronomicznych które skupione są w centrum handlowym mają istotne znaczenie dla pracowników biur, którzy mogą „wyskoczyć” na szybki lunch czy zakupy po dniu pracy. Atutem lokalizacji jest również stosunkowo niedalekie sąsiedztwo lotniska Okęcie, a także przebiegająca przez dzielnicę linia metra zapewniająca szybką komunikację z innymi częściami miasta.

 

Obecnie Służewiec dysponuje ok. 1,2 mln mkw. powierzchni biurowej (25 proc. podaży stolicy), z czego największy odsetek nie tylko w dzielnicy, ale także w całej Polsce należy do kompleksu Empark Mokotów Business Park (115 820 m kw.). Składa się na niego 9 budynków zlokalizowanych pomiędzy ulicami Domaniewską, Postępu, Wołoską i Marynarską, a ich powierzchnie zajmuje ponad 140 firm. Budowa tego kompleksu zapoczątkowała rozwój rynku nowoczesnych powierzchni biurowych tej dzielnicy.

 

Dzielnica rozwoju i postępu

 

Wraz z przyrostem nowoczesnej powierzchni biurowej zaniedbany z punktu widzenia socjalnego Służewiec zmienia swoje oblicze, a tradycyjny przemysł zastępowany jest tu nie tylko przez dominujące usługi z zakresu BPO, ale także działalność związaną z przemysłem nowych, zaawansowanych technologii. Z Emparkiem sąsiaduje między innymi oddany do użytku w ubiegłym roku przez Ghelamco Poland T-Mobile Office Park przy ulicy Marynarskiej. Na Mokotowie ma również swoją siedzibę operator sieci Play (ul. Taśmowa), a w budowie ulicy Konstruktorskiej powstaje Multimedialny Dom Plusa, czyli przyszła siedziba sieci komórkowej Plus GSM. Ze względu na lokowanie się tam największych operatorów krajowych sieci komórkowych mówi się o powstaniu na Mokotowie „komórkowego zagłębia” albo „telekomunikacyjnego klastra” Jako jedyny Służewca na swoją lokalizację nie wybrał czwarty główny operator sieci komórkowej w Polsce, Orange, którego siedziba - Miasteczko Orange - znajduje się przy Alejach Jerozolimskich.

 

Skojarzenia z nowoczesnymi technologiami wzmacniają również nazwy inwestycji wybierane przez deweloperów. Echo Investment wybudowało na Służewcu kompleks Park Postępu, a teraz, niedaleko przyszłej siedziby Plusa, również przy ulicy Konstruktorskiej, buduje Park Rozwoju. Pierwszy z dwóch budynków kompleksu otrzymał już pozwolenie na użytkowanie. Jego pierwszym najemcą została firma Schneider Electric Polska – globalna firma wyspecjalizowana w zarządzaniu energią oraz automatyką, czyli także związana z nowymi technologiami. Aktualnie w budowie w okolicach Służewca znajduje się co najmniej pięć nowych inwestycji. Oprócz wymienionego Parku Rozwoju są to między innymi: Pacific Office Building budowany przez Kronos Real Estate, Postępu 14 HB Reavis czy Domaniewska Office Hub - nowa inwestycja Polskiego Holdingu Nieruchomości, która wystartowała w marcu tego roku. W fazach koncepcyjnych znajduje się także co najmniej kilka nowoczesnych inwestycji biurowych - przy ulicy Wilanowskiej 372 PHN planuje budowę dwóch 6-kondygnacyjnych biurowców, natomiast Apricot Capital Group zapowiedział budowę kompleksu Mokotów One przy ulicy Domaniewskiej. Jak widać Służewiec znajduje się w ciągłym rozwoju w sferze sektora biurowego.


0.0
Napisz pierwszy komentarz