PGE Narodowy

EKO Alma Tower – wizyta w zielonym biurowcu

|
Alma Tower w Krakowie
Wjazd do podziemnego garażu w Alma Tower
Krakowska inwestycja UBM jest pierwszym ukończonym biurowcem w stolicy Małopolski certyfikowanym w systemie LEED.

Kraków, jako największy biurowy rynek regionalny w Polsce, poszczycić się może wieloma inwestycjami w tym sektorze. Duża konkurencja wymusza na deweloperach budowę obiektów, które zachwycać będą nie tylko architekturą, ale również funkcjonalnością i zastosowanymi rozwiązaniami technicznymi. Nie bez znaczenia dla obecnie powstających budynków są także wymogi zrównoważonego budownictwa i certyfikacji LEED lub BREEAM, które współcześnie w sektorze biurowym są uznawane właściwie za standard. Istotna jest również umiejętność dostosowania projektu do otaczającej struktury miasta.

 

Pomysł budowy biurowca w Krakowie przy ul. Pilotów, w bezpośrednim sąsiedztwie ruchliwego Ronda Młyńskiego, zainicjowała spółka Alma Market, która chciała ulokować tu swą główną siedzibę. Na realizację inwestycji zdecydowała się firma UBM Polska. Spółka Alma Market zadeklarowała chęć wynajęcia połowy dostępnej w budynku powierzchni. Projekt zielonego budynku, nazwanego na cześć głównego najemcy Alma Tower, opracowali Piotr Nawara i Bartłomiej Łobaziewicz z nsMoon Studio oraz Stanisław Deńko z Wizja Biuro Architektoniczne.

 

Zielony biurowiec

 

Budynek wyróżnia się charakterystyczną elewacją w zielone, pionowe pasy. Na wizualizacjach kolor znacznie różni się od tego, który cechuje gotowy już obiekt. Powodem jest zmiana dotycząca materiału, z którego została wykonana fasada. Pierwotnie planowano zastosować blachę miedzianą, jednak zmieniono założenia i wybrano warstwowe płyty, składające się z blachy aluminiowej i rdzenia z polietylenu. Częściowo zastosowano również pełną blachę aluminiową. Bryła biurowca ma formę prostopadłościanu z oryginalnymi wycięciami, pełniącymi rolę tarasów. Część z nich została obsadzona odpowiednio dostosowaną roślinnością, która nie wymaga częstego nawadniania, spełniającą jeden z wymogów certyfikatu LEED.

 

Alma Tower może być nazwana zielonym projektem nie tylko ze względu na kolor elewacji. Obiekt jest jednym z dwóch krakowskich projektów biurowych – obok inwestycji firmy Skanska, zlokalizowanej przy ul. Kapelanka 42 - certyfikowanych w amerykańskim systemie LEED. Biurowiec uzyskał już precertyfikat LEED Core&Shell na najwyższym, platynowym poziomie. Zgodnie z założeniami, zastosowane rozwiązania zapewnią oszczędności wody na poziomie 50 proc. oraz oszczędności zużycia energii o ponad 25 proc. (zmniejszenie emisji CO2).

 

Alma i Onet

 

Budynek został całkowicie wynajęty jeszcze przed oficjalnym otwarciem, które odbyło się 11 czerwca 2014 r. Obecnie trwają ostatnie prace wykończeniowe na powierzchniach biurowych i usługowych, a w przeciągu najbliższych kilku tygodni wszyscy najemcy przeniosą się już do nowej siedziby. Każde z pięter dostępnych w budynku oferuje ok. 850 mkw. i jest dostosowywane pod potrzeby konkretnej firmy.

 

Wchodząc do Alma Tower wita nas utrzymana w bieli, szarości i beżu recepcja. Na parterze budynku po zasiedleniu otwarta zostanie restauracja. Operatorem restauracji jest grupa Gastromall, właściciel m.in. sieci Olimp. Na tym samym poziomie swój punkt ulokuje agencja ubezpieczeniowa PZU.

 

Część powierzchni na parterze oraz piętra od pierwszego do szóstego należą do jednej z największych polskich firm medialnych – Grupy Onet, która jest drugim kluczowym najemcą biur w obiekcie. Grupa przeprowadza się z dotychczasowej siedziby, która mieściła się w Centrum Biznesu Brama Bronowicka przy ul. Gabrieli Zapolskiej 44, gdzie rezydowała przez siedem lat. W Alma Tower zajmie 5400 mkw. z 10 700 mkw. powierzchni biurowych dostępnych w obiekcie. Na każdym z pięter zajmowanych przez Onet dominować będzie biel połączona z mocnym akcentem kolorystycznym, np. niebieskim lub fioletowym, charakterystycznym dla danej kondygnacji. Część powierzchni zostanie wykonana w stylu industrialnym, z widocznymi pod stropem instalacjami, pomalowanymi na odpowiedni kolor. Duża część przestrzeni została zaaranżowana w stylu open space. Kreatywność pracowników wspomagać będą specjalne ściany, na których możliwe będzie swobodne pisanie i rysowanie.

 

Na siódmym piętrze ulokuje się Alma Market oraz jej spółki zależne: Vistula i KrakChemia. Ta ostatnia zajmie także całe piętro ósme. Poziomy dziewiąty i dziesiąty są przystosowane pod potrzeby Vistuli i bezpośrednio nawiązują do tej marki poprzez kolorystykę: wykorzystano biel, brąz, beż, szarości i czerń. Przestrzenie, zaprojektowane zarówno w stylu gabinetowym, jak i niewielkim open space, cechuje elegancja i prestiż.

 

Trzy ostatnie kondygnacje zajmie Alma Market. Najwyższe, trzynaste piętro przeznaczone jest dla zarządu spółki. Znajdują się tu przestronne gabinety i salki konferencyjne, ale także tzw. pokój klubowy, z którego dostępne jest bezpośrednie wyjście na obszerny taras. Piętro zarządu wykończono z dbałością o najdrobniejsze detale, wykorzystując materiały najlepszej jakości, zapewniając tym samym najwyższy komfort użytkowania.

 

Do dyspozycji użytkowników dostępnych jest 150 miejsc parkingowych w garażu podziemnym oraz 50 miejsc na parkingu zewnętrznym.

 

Inwestycję sfinansował Raiffeisen Polbank. Generalnym wykonawcą jest firma PORR Polska S.A.


2.0
Napisz pierwszy komentarz