Giant

EKO Fasada biurowca Q22 w Warszawie

Artykuł

Q22 w Warszawie, fot.  Echo Investment
Zlokalizowany przy Alei Jana Pawła II w Warszawie wieżowiec Q22 został zaprojektowany przez prof. Stefana Kuryłowicza, fot. Echo Investment
Realizowany przez Echo Investment energooszczędny biurowiec Q22 jest jednym z najciekawszych projektów architektonicznych, powstających obecnie w stolicy. Wyglądem ma przypominać kryształ kwarcu górskiego.

Zlokalizowany przy Alei Jana Pawła II w Warszawie wieżowiec Q22 został zaprojektowany w pracowni Kuryłowicz & Associates. 155-metrowy drapacz chmur zaoferuje 50 000 mkw. powierzchni biurowej. W obiekcie znajdzie się 30-metrowe, w pełni przeszklone lobby z recepcją, kawiarnią i pasażem handlowym, a także górna strefa, z wielopoziomowymi biurami i przeszklonym dachem. Planowany termin oddania inwestycji do użytku przypada na I kwartał 2016 roku.

 

Wizualnie biurowiec będzie wyróżniał się oryginalną bryłą, przypominającą kryształ kwarcu. Jego fasada, a także część dachu, wykonane będą ze szkła, produkowanego przez firmę Guardian, wyróżniającego się wysoką przejrzystością i selektywnością, ponadprzeciętną ochroną przeciwsłoneczną oraz termiczną, a także zapewniającego dostęp do światła dziennego.

 

Do stworzenia przeszklonej elewacji biurowca Q22 wykorzystane zostaną zestawy trzyszybowe, gwarantujące budynkowi bardzo dobrą izolacją termiczną. Nawet w wypadku największych przeszkleń, wartość współczynnika przenikania ciepła utrzymana zostanie na poziomie Ug=0,5 W/(m2K). Dodatkowo zastosowanie szkła SunGuard oraz ClimaGuard Premium przyczyni się do zmniejszenia ryzyka przegrzewania się pomieszczeń biurowych, jako że szyby te w dużym stopniu blokują przepuszczanie energii z promieniowania słonecznego. Ważne jest, że wartość współczynnika g (tzw. Solar Factor) nie przekroczy 0,35, a zatem będzie ona zgodna z najnowszymi, polskimi przepisami.

 

Zastosowanie wielkopowierzchniowych przeszkleń sprawi, że przebywające w biurowcu osoby będą mogły podziwiać niczym nie zakłóconą panoramę Warszawy. Przeszklenia wykonane ze szkła SunGuard i ClimaGuard wyróżniają się bowiem czystą barwą, dobrą przejrzystością i wysokim stopniem oddania kolorów. Ponadto dla jeszcze większej neutralności i lepszego oddania barw, wszystkie powłoki nakładane są na szkło bazowe ExtraClear Plus. Jest to szczególnie istotne przy grubych zestawach o dużej masie, jakie zostaną zastosowane w Q22.

 

Wytrzymałość wielkoformatowych fasad szklanych w bezpośredni sposób przekłada się na bezpieczeństwo osób przebywających w budynku i jego pobliżu. Z uwagi na fakt, że najcięższe zestawy szybowe w biurowcu Q22 będą ważyły blisko 100 kilogramów na każdy metr kwadratowy, wszystkie szklane elementy będą hartowane w celu ich wzmocnienia.


0.0
Napisz pierwszy komentarz