PGE Narodowy

Poznań: miasto z potencjałem biurowym?

|
Półwiejska 2 w Poznaniu
K9 w Poznaniu
Jest jednym z największych, a zarazem najstarszych miast w Polsce oraz stanowi ważny ośrodek biznesowy na mapie kraju. Czy poznański rynek biurowy będzie w kolejnych latach dynamicznie się rozwijał?

Poznań, czyli kolebka państwowości polskiej. Miasto to wywarło wpływ nie tylko na historię regionu, ale także całego kraju. Przez wieki stanowiło ważny ośrodek m.in. handlowy, przemysłowy czy kulturalny kraju. Dzisiaj Poznań należy do jednych z najsilniejszych pod względem gospodarczym miast Polski. W rankingu „Polish Cities of the Future 2015/16” przygotowanym przez magazyn fDi, należący do Grupy Financial Times, stolica Wielkopolski znalazła się na trzecim miejscu, po Warszawie i Krakowie. Poznań zdobył także bardzo dobry wynik w kategorii potencjału gospodarczego z wysokim poziomem PKB na jednego mieszkańca, po części dzięki niskiej stopie bezrobocia i wysokiemu poziomowi aktywności gospodarczej. Na koniec 2014 r. w systemie REGON w Poznaniu zarejestrowanych było ponad 107 tys. podmiotów gospodarczych, co daje temu ośrodkowi miejsce w krajowej czołówce. Ponadto przedsiębiorstwa mające siedzibę w stolicy Wielkopolski inwestują rocznie kapitał w wysokości przeszło 3 mld zł.

Poznań jest również atrakcyjnym celem dla inwestycji zagranicznych. Jak pokazuje publikacja „2014. Sytuacja społeczno-gospodarcza” opracowana przez Wydział Rozwoju Miasta Urzędu Miasta Poznania, od 1990 r. w mieście zainwestowano przeszło 7 mld dolarów. Inwestorzy z innych krajów najchętniej działają w obszarze produkcji przemysłowej, w tym motoryzacyjnej, spożywczej, farmaceutycznej, a także handlu i usług. Większość kapitału zagranicznego pochodzi z Niemiec, Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii i USA.

W stronę BPO i SSC
Kluczowym sektorem dla stolicy Wielkopolski jest właśnie m.in. produkcja zaawansowana technologicznie, branża BPO (Business Process Outsourcing) i SSC (Shared Services Center), a także obszar związany z badaniami i rozwojem (B+R). Działania podejmowane przez miasto mają uczynić Poznań ośrodkiem wysokospecjalistycznych usług, ze szczególnym naciskiem na te obejmujące: reklamę, bankowość, konsulting, ubezpieczenia czy zarządzanie nieruchomościami.

Należy przy tym dodać, iż Poznań znajduje się już grupie najważniejszych lokalizacji dla inwestycji z sektora usług dla biznesu w Polsce. Swoje centra w tym mieście mają takie firmy jak MAN, Carlsberg, Franklin Templeton, GSK, Carl Zeiss,  DFDS, Mars czy Newell Rubbermaid. Z danych ABSL wynika, że centra usług dla biznesu z kapitałem zagranicznym zatrudniają w Poznaniu ok. 9 000 osób. Nie jest to jednak taka skala jak w przypadku Krakowa (35 700 osób) czy Wrocławia (23 700) i nie spodziewamy się, aby sytuacja uległa zmianie w najbliższych latach – mówi Jakub Sylwestrowicz, dyrektor Działu Reprezentacji Najemcy w JLL.

Poznań atrakcyjnym rynkiem dla najemców powierzchni biurowej?
Obok przedsiębiorstw z branży bankowej i finansów oraz IT, to właśnie firmy z sektora nowoczesnych usług dla biznesu są głównymi odbiorcami projektów biurowych w stolicy Wielkopolski. Ogółem, według danych JLL, w pierwszych III kw. br. wolumen najmu powierzchni biurowych w Poznaniu osiągnął ok. 32 500 mkw., przy czym w całym ubiegłym roku wyniósł jedynie 18 800 mkw. Największe umowy najmu w tym roku podpisały takie firmy jak BZ WBK (ponad 24 000 mkw. w Poznańskim Centrum Finansowym i Business Garden Poznań), OSRAM (prawie 2700 mkw. w PGK Centrum II) czy Comarch (ponad 1600 mkw. w Globis) – komentuje Jakub Sylwestrowicz. Poznań przyciąga najemców ze względu na m.in. dobrze rozwiniętą infrastrukturę transportową oraz dostęp do wykształconych kadr. A napływ inwestycji zagranicznych w połączeniu z bardzo aktywną grupą lokalnych przedsiębiorców przyczyniają się do rozwoju rynku powierzchni biurowych w Poznaniu – dodaje. Według danych JLL, na koniec III kw. br. podaż biur w mieście wyniosła 383 100 mkw., co dało stolicy Wielkopolski piątą pozycję w kraju pod względem wielkości zasobów. Wśród inwestycji biurowych ukończonych w br. można wymienić obiekt znajdujący się u zbiegu ulic Półwiejskiej i Krysiewicza – Półwiejską 2. Projekt dewelopera GN Group, który został otwarty w maju br., łączy funkcje biurową i handlową. Budynek oferuje 2796 mkw. powierzchni biurowej na wynajem. Firma jest również w trakcie realizacji budynku z biurami na sprzedaż – obiektu K9, powstającego przy ul. Krysiewicza 9.

W Poznaniu obecnie powstaje także wiele nowych inwestycji biurowych. Przykładowo na terenie miasta nowy projekt – biurowiec Maraton – realizuje firma Skanska Property Poland. Kolejnym z powstających obiektów biurowych jest budynek Bałtyk, którego inwestorami są firmy Garvest Real Estate oraz Energia Active.   

Stolica Wielkopolski ze względu na m.in. swój potencjał gospodarczy czy posiadany kapitał ludzki stanowi atrakcyjną lokalizację nie tylko dla firm zagranicznych, ale także krajowych. To jedne z głównych czynników, które świadczą o tym, iż poznański rynek biurowy będzie się dalej rozwijał. Trend ten będzie dotyczył nie tylko powierzchni przeznaczonej na wynajem, ale także na sprzedaż.

 


0.0
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Joanna_bien :
Poznań podobnie jak inne mniejsze miasta są teraz na celowniku firm z sektora BPO jeśli chodzi o wynajem. Walter Herz już o tym kiedyś pisali: http://www.outsourcingportal.pl/pl/nieruchomosci/wiadomosci/sektor-nowoczesnych-uslug-dla-biznesu-wchodzi-do-mniejszych-miast.html
27 listopada 2015 12:41