Giant

Jak wykorzystać dachy biurowców?

|
Z dachu biurowca Zefir, realizowanego w ramach gdańskiego kompleksu Pomerania Office Park, będzie rozciągać się widok na starówkę Gdańska oraz kanał Mołtawy, wiz. UNIMOR Development SA
Widok na Pomerania Office Park z lotu ptaka, wiz. UNIMOR Development SA
Sposobów na zagospodarowanie dachów biurowców jest wiele. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest tworzenie zielonych tarasów oraz miejsc relaksu dedykowanych użytkownikom obiektu.

Dach biurowca jest niewątpliwie miejscem, które odpowiednio wykorzystane, może stać się elementem wyróżniającym dany obiekt na tle innych. Paleta dostępnych pomysłów na zagospodarowanie dachu obiektu biurowego jest ograniczona tylko przez wyobraźnię projektanta bądź dewelopera. Stworzenie nieszablonowego oraz niebanalnego projektu wymaga jedynie odrobiny kreatywności i innowacyjności. Do najczęściej wykorzystywanych sposobów na zagospodarowanie przestrzeni znajdującej się na dachu należą: montaż paneli fotowoltaicznych produkujących energię elektryczną, tworzenie miejsc rekreacji, zielonych tarasów czy nawet ogrodów, a także tarasów widokowych. Niektóre z wymienionych rozwiązań są ściśle związane z ideą zrównoważonego budownictwa. Inne z kolei są tworzone z myślą o komforcie najemców obiektów biurowych.

Co ciekawe, we Francji wprowadzono nawet obowiązek, który nakazuje częściowe pokrycie roślinnością bądź panelami słonecznymi dachów nowo budowanych obiektów komercyjnych. W Polsce jest to na razie dobrowolny wybór.     

Energia ze słońca na dachu
Jednym z popularniejszych sposobów na wykorzystanie powierzchni dachu biurowca jest montaż paneli fotowoltaicznych, które produkują energię na potrzeby obiektu. Takie rozwiązanie zostanie wykorzystane w przypadku 155-metrowego budynku biurowego Q22, czyli inwestycji realizowanej przez Echo Investment.

Montaż instalacji fotowoltaicznych na niezagospodarowanym dachu biurowca jest opłacalny z wielu powodów. Po pierwsze, wdrożenie tego typu rozwiązania pomaga zredukować wydatki za energię, co w dłuższym okresie generuje spore oszczędności. Po drugie, obecność systemów wytwarzających odnawialną energię, do których należą m.in. panele fotowoltaiczne, jest ważna w przypadku ubiegania się o certyfikat LEED czy BREEAM. Warto wspomnieć, iż zgodnie z przyjętą w maju 2010 r. unijną dyrektywą dotyczącą charakterystyki energetycznej budynków, od 2018 r. powstające budynki użyteczności publicznej, a od 2021 r. wszystkie nowo budowane obiekty muszą być samowystarczalne pod względem energetycznym. W efekcie energia pochodząca z konwencjonalnych źródeł będzie musiała być zastąpiona przez alternatywną, pozyskiwaną m.in. ze źródeł odnawialnych.

Zielony zawrót głowy
Innym sposobem na zagospodarowanie dachu obiektu biurowego jest tworzenie zielonych tarasów czy ogrodów często połączonych ze strefami relaksu przeznaczonych dla użytkowników budynku. Rozwiązanie to jest stosowane nie tylko w przypadku dużych kompleksów biurowych, ale także mniejszych obiektów. Przykładowo na dachu kameralnego biurowca Staromiejska 13a, powstającego w Katowicach, stworzony zostanie zarówno ogród, jak i strefa relaksu.

Pierwszą zaletą tworzenia przestrzeni zielonych na dachach jest możliwość wypełnienia ciążącego na deweloperze obowiązku w zakresie odtworzenia powierzchni biologicznie czynnej na terenie działki budowlanej. Strefy zieleni chronią także budynek przez zjawiskami atmosferycznymi, takimi jak wiatr czy grad. Redukują również ilość i opóźniają spływ wody opadowej do kanalizacji, co z kolei zmniejsza koszty związane z odprowadzaniem ścieków. Wreszcie izolują obiekt, w szczególności latem, kiedy wspierają system klimatyzacji.    

Niesamowity widok
Jeszcze innym rozwiązaniem na zagospodarowanie powierzchni dachu jest utworzenie tarasów widokowych. Na taki sposób zdecydowała się spółka UNIMOR Development SA. Na dachu biurowca Zefir, realizowanego w ramach gdańskiego kompleksu Pomerania Office Park, znajdą się unikalne tarasy widokowe, z których będzie rozciągać się widok na starówkę Gdańska oraz kanał Mołtawy.

Tarasy widokowe na dachu stanowią szansę na stworzenie miejsca spotkań czy relaksu dla użytkowników biurowca. Pozwalają również na wykorzystanie uroków pobliskiego otoczenia oraz panoramy miasta bądź też okolicy.

Powyższe rozwiązania stanowią jedynie najczęściej stosowane sposoby na zagospodarowanie dachu biurowca. W rzeczywistości lista tego typu pomysłów jest długa. Stworzenie ciekawego i nieszablonowego projektu zależy od pomysłowości, a także innowacyjności projektanta bądź dewelopera.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz