Giant

Rekordy na trójmiejskim rynku

Wizualizacja III etapu Alchemii - widok od strony al. Grunwaldzkiej
Wizualizacja III etapu Alchemii - widok od strony al. Grunwaldzkiej
Ubiegły rok był dla trójmiejskiego rynku niezwykle udany. Ilość, a także skala inwestycji zaowocowały znaczną liczbą miejsc pracy oraz rekordami na rynku biurowym.

Trójmiasto stanowi atrakcyjny cel dla inwestorów zagranicznych. Ubiegły rok jest tego dowodem. Jeśli chodzi o przyciąganie inwestycji zagranicznych rok 2015 dla Trójmiasta był równie dobry co 2014. Zamknęliśmy 11 nowych projektów i 3 reinwestycje, co daje łącznie ponad 2500 nowych miejsc pracy. Podobnie jak w latach poprzednich dominowały projekty z USA i krajów skandynawskich, w szczególności z Norwegii – komentuje Marcin Faleńczyk z Invest in Pomerania.

 

Na Trójmiejski rynek największy wpływ mają nadal podmioty sektora nowoczesnych usług dla biznesu. W szczególności warto wspomnieć o inwestycji amerykańskiej firmy State Street, światowego lidera branży finansowej, który docelowo ma zatrudnić nawet 1200 osób. Jest to jedna z największych inwestycji na Pomorzu w ostatnich latach. Region staje się także ważnym ośrodkiem IT, o czym świadczy rozwój obecnych firm oraz nowe przedsięwzięcia zagranicznych podmiotów. Tendencją jaką możemy obserwować w napływie nowych inwestycji jest to, że Trójmiasto z klucza ląduje na krótkich listach inwestorów rozważających projekty usługowe i IT w Polsce. Ostatnio nasz region cieszy się dużą popularnością firm informatycznych, które prężnie działają w Europie Wschodniej. Otwarcie swoich centrów ogłosiły Ciklum, firma informatyczna z centralą na Ukrainie oraz Luxoft i Epam, które także prowadzą aktywność za wschodnią granicą – dodaje Marcin Faleńczyk z Invest in Pomerania.

 

Rozwój obecnych firm oraz nowe inwestycje zagraniczne pojawiające się w Trójmieście przyczyniają się do rozwoju regionalnego rynku biurowego. Jak wynika z danych Cushman & Wakefield za pierwsze trzy kwartały 2015 r. dotyczących miast regionalnych, Trójmiasto lokuje się na trzecim miejscu (po Krakowie i Wrocławiu) biorąc pod uwagę zasoby powierzchni biurowej oraz na drugim (po Krakowie) pod względem wolumenu transakcji.

 

Zasoby nowoczesnej powierzchni biurowej w Trójmieście zwiększyły się w 2015 r. o ponad 73 000 mkw., osiągając poziom ok. 580 000 mkw. W pierwszych trzech kwartałach ubiegłego roku wolumen transakcji na powierzchnie biurowe wyniósł ok. 77 000 mkw. Czekamy jeszcze na dane z czwartego kwartału, ale przewidujemy, że 2015 będzie rekordowym rokiem na trójmiejskim rynku pod względem wielkości zawartych umów najmu – komentuje Adam Schroeder, negocjator w Sekcji Miast Regionalnych w Dziale Powierzchni Biurowych Cushman & Wakefield.

 

Największą transakcją zawartą w 2015 r. na trójmiejskim rynku było wynajęcie przez firmę State Street ponad 14 000 mkw. w kompleksie Alchemia w Gdańsku. Ubiegły rok był pod wieloma względami rekordowy dla naszej firmy. W kompleksie Alchemia wynajęliśmy łącznie blisko 25 tys. mkw., a do grona naszych najemców dołączyły m.in. takie firmy, jak State Street, Alexander Mann Solutions czy Wipro IT Services. Równolegle kończyliśmy budowę II etapu Alchemii i rozpoczęliśmy realizację III etapu. Był to więc bardzo pracowity, ale też owocny dla naszej firmy rok – komentuje Maciej Brożek, pełnomocnik ds. Rozwoju w firmie Torus. Warto dodać, iż drugi etap Alchemii został uznany za Najlepszy Nowy Biurowiec Roku w Polsce w konkursie Eurobuild Awards 2015. Obecnie firma Torus realizuje III etap inwestycji Alchemia, która dostarczy blisko 36 000 mkw. Zakończenie budowy planowane jest na IV kw. 2017 r.

 

Bieżący oraz kolejny rok będą równie dobre jak 2015 r. dla trójmiejskiego rynku biurowego. Według Cushman & Wakefield, w latach 2016 – 2017 w Trójmieście może się pojawić ponad 170 000 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej, z czego większość planowana jest na przyszły rok. W 2016 r. do użytku trafić ma ok. 50 000 mkw. powierzchni biurowej, warto jednak podkreślić, że z tego ok. 25-30 proc. jest już wynajęta. Przewidujemy, że w 2016 r. w Trójmieście nastąpi luka podażowa, co może spowodować wzrost liczby transakcji przednajmu na projekty biurowe planowane na 2017 r. – dodaje Adam Schroeder.

 

Trójmiasto zdecydowanie dojrzało jako rynek biurowy, nabrało masy krytycznej, która pozwala już rywalizować o największe inwestycje w kraju – dodaje Maciej Brożek z firmy Torus.

 


0.0
Tagi: Torus Alchemia
Napisz pierwszy komentarz