Kinnarps 01.06-30.06

Polska – lubiany cel deweloperów biurowych

|
King William Street, The City
Postępu 14
Wśród firm deweloperskich realizujących swoje projekty w naszym kraju są takie, dla których Polska stała się tylko przystankiem w drodze do realizacji inwestycji w Europie Zachodniej.

Rynek biurowy w Polsce ma za sobą bardzo dobry rok, a wiele wskazuje na to, że kolejne lata mogą być równie owocne. Duża w tym zasługa międzynarodowych firm outsourcingowych, które w ostatnim czasie zwróciły uwagę na region Europy Centralnej, a w szczególności na Polskę. Przyciągają je nie tylko niższe w porównaniu z Europą Zachodnią koszty pracy, ale przede wszystkim dostępność utalentowanych i wykształconych pracowników. Firmy z branży BPO/SSC stanowią jedną z największych grup najemców nowoczesnej powierzchni biurowej nie tylko w Warszawie, ale coraz częściej także w miastach regionalnych – Krakowie, Wrocławiu czy Trójmieście. Coraz częściej do nowo powstałych biurowców przenoszą się też instytucje publiczne i firmy z sektora MŚP. I dzięki temu oszczędzają na kosztach eksploatacyjnych biura.. Wśród deweloperów realizujących inwestycje segmencie nowoczesnej powierzchni biurowej na obszarze Polski wymienić można rodzime firmy mające w swym portfolio projekty lokalne, np. w obrębie jednego miasta czy województwa, a także te działające na terenie całego kraju. Chętnie nad Wisłą inwestują także firmy zagraniczne, posiadające doświadczenie na innych rynkach europejskich, które właśnie w polskim sektorze nieruchomości komercyjnych dostrzegły potencjał. Są wśród nich przedsiębiorstwa, dla których Polska jest tylko przystankiem na drodze z Europy Wschodniej do bardziej rozwiniętych krajów Europy Zachodniej. Przykładem takiego przedsiębiorstwa jest firma HB Reavis, która powstała w Bratysławie, a dzisiaj realizuje duże projekty biurowe na Węgrzech, w Czechach czy w Polsce. W trakcie realizacji są również dwa projekty HB Reavis w Londynie. Szukaliśmy nowych możliwości rozwoju, tak w naszym regionie, jak i w Europie Zachodniej. Wybór padł na Londyn. Decydującymi okazały się takie czynniki jak mocna pozycja gospodarcza miasta, duże zagęszczenie firm o znacznym kapitale, rosnące stawki czynszu, a także przejrzysty system prawny, w tym przepisy podatkowe. Podaż powierzchni biurowej stale rośnie, a różnorodność potrzeb potencjalnych najemców jest wyzwaniem, które z przyjemnością podejmiemy. Nie bez znaczenia jest dla nas prestiż Londynu jako miasta o ogromnych walorach społecznych i kulturowych. Jeśli do tego dołożymy transport publiczny i infrastrukturę na najwyższym światowym poziomie oraz przyjazny system zagospodarowania przestrzeni, otrzymamy Londyn jako jedną z najlepszych lokalizacji dla inwestycji komercyjnych – mówi Stanislav Frnka, Prezes Zarządu HB Reavis Poland.

 

Choć inwestowanie na bardziej dojrzałych rynkach Europy Zachodniej ma, z perspektywy deweloperów, wiele zalet, nie oznacza to, że kraje Europy Środkowo-Wschodniej, takie jak np. Polska, są gorszą alternatywą dla deweloperów specjalizujących się w realizacjach projektów biurowych. Wręcz przeciwnie – wciąż duży popyt na nowoczesne powierzchnie biurowe w Warszawie, a także w miastach regionalnych, które z roku na rok zwiększają swoje znaczenie, sprawia, że nowoczesnych kompleksów biurowych w naszym kraju będzie na pewno przybywać. Dzięki dobrej sytuacji gospodarczej Polski rodzime i zagraniczne firmy chętnie inwestują nad Wisłą i potrzebują coraz większej przestrzeni biurowej. To przekłada się m.in. na malejący w ostatnim czasie wskaźnik pustostanów. W tym roku wartość ta może nieco wzrosnąć, ponieważ wiele nowych inwestycji zostanie oddanych do użytku. Jednak dla deweloperów oferujących nowoczesną powierzchnię klasy A nie powinien to być problem. Europa Centralna to wciąż chłonny rynek. Tutejsze firmy się rozwijają i inwestują, pojawiają się też nowe podmioty. Coraz więcej międzynarodowych korporacji decyduje się zainwestować w naszym regionie – Warszawa, Praga, Bratysława i Budapeszt są wśród 50 najchętniej wybieranych miast na międzynarodowe centra usług biznesowych. Dla nas, jako dewelopera, to jasny sygnał, że inwestycje tutaj będą opłacalne – wyjaśnia Stanislav Frnka, Prezes Zarządu HB Reavis Poland.

 

Potwierdzeniem niesłabnącej popularności Polski wśród inwestorów zagranicznych są wyniki badania zrealizowanego przez PAIiIZ we współpracy z firmą Grant Thornton oraz bankiem HSBC. Inwestorzy uczestniczący w badaniu mieli za zadanie ocenić potencjał Polski jako lokalizacji do prowadzenia biznesu. Analiza wyników wskazała, że aż 98 proc. zagranicznych podmiotów, które zainwestowały na rodzimym rynku, zdecydowałoby się na ten krok ponownie. To bardzo dobry wynik, który stawia Polskę na bardzo dobrej pozycji, a jednocześnie tylko jeden z wielu dowodów na to, że nasz kraj jest ważnym rynkiem dla inwestorów działających na arenie międzynarodowej. Zainteresowanie zagranicznych firm lokujących swoje siedziby właśnie tutaj to przecież jeden z głównych czynników, który determinować będzie popyt na nowoczesną powierzchnię biurową w przyszłości.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz