Giant

Liczy się elastyczność

Artykuł

|
Seria systemów modułowych Fields
Idea aktywnego środowiska pracy już na dobre zadomowiła się wśród głównych trendów w zakresie aranżacji biur. Jak zaprojektować powierzchnię biurową zgodną z tą koncepcją?

W ciągu ośmiu godziny pracy wykonujemy wiele różnych zadań – niekiedy o bardzo zróżnicowanym charakterze. W niektórych przypadkach przypisane stanowisko pracy nie spełnia swojej roli i potrzebujemy dodatkowego miejsca, np. do dokończenia niezwykle ważnego projektu, który wymaga ciszy i skupienia. Dlatego też coraz częściej potrzebujemy elastycznie zaaranżowanej powierzchni biurowej zapewniającej miejsca do wykonywania konkretnych zadań. Z pomocą przychodzi koncepcja aktywnego środowiska pracy (active-based working), która odchodzi od tradycyjnie zaplanowanego miejsca pracy, w którym każdy z pracowników posiada przydzielone biurko. Idea ta opiera się na założeniu, iż przestrzeń w biurze jest podzielona na strefy, m.in. pracy cichej, przeznaczone do formalnych i nieformalnych spotkań czy odpoczynku. W efekcie każdy może znaleźć powierzchnię dopasowaną do wymagań aktualnie wykonywanego zadania. Przykładowo stworzenie przestrzeni służącej do nieformalnych spotkań stwarza idealne warunki do przeprowadzenia „burzy mózgów” nad rozwiązaniem jakiegoś problemu. Ponadto tego typu powierzchnia stymuluje większą ilość spontanicznych interakcji pomiędzy pracownikami, co z kolei sprzyja kreatywności.      

Zobacz więcej: Biuro oparte na idei active-based working

Wśród zalet przestrzeni stworzonej zgodnie z koncepcją aktywnego środowiska pracy należy wymienić m.in. zwiększenie produktywności pracowników oraz oszczędność miejsca, gdyż tak zaaranżowana powierzchnia wymaga mniejszej liczby biurek, co przekłada się na mniejsze zapotrzebowanie w zakresie metrażu biura. To wiąże się z kolei z niższymi opłatami za pomieszczenie biurowe.  

Nasuwa się jedno pytanie: w jaki sposób stworzyć przestrzeń w biurze zgodną z active-based working?

Można zastosować odpowiednie meble biurowe zaprojektowane z myślą o aktywnym środowisku pracy. Przykładem tego typu rozwiązania jest seria systemów modułowych Fields, która pojawiła się w ofercie produktowej firmy Kinnarps, zaprezentowanej podczas Stockholm Furniture Fair – Targach Meblowych w Sztokholmie. Jej twórcą serii jest Olle Gylang, projektant ze sztokholmskiej pracowni Propeller Design AB, jednej z najbardziej znanych szwedzkich firm, specjalizujących się w projektowaniu przemysłowym, a także strategiach projektowania. Projektując serię Fields, dążyliśmy do swego rodzaju równowagi. Wygląda na to, że udało nam się to osiągnąć. I nie chodzi tu tylko o spokojny i łagodny wygląd poszczególnych elementów serii, lecz także o harmonię, jaką produkty z Fields wprowadzają do biurowych wnętrz. Rozwiązania z serii Fields nadają się zarówno do zadań zespołowych, jak i pracy indywidualnej – mówi Olle Gyllang. Nowa oferta produktowa firmy Kinnarps, w skład której wchodzą sofy, stoły, ścianki i fotele, pozwala na przekształcenie powierzchni biurowej w salę konferencyjną, w przestrzeń do pracy zarówno w mniejszych, jak i większych grupach, a także na wyodrębnienie miejsca do samodzielnej pracy wymagającej skupienia. Seria systemów modułowych Fields umożliwia dostosowanie powierzchni biurowej do potrzeb czy preferencji pracowników oraz wymagań różnorodnych zadań wykonywanych w ramach codziennych obowiązków. Dodatkowo produkty z tej serii można spersonalizować według własnych upodobań, dzięki szerokiemu wyborowi dostępnych rodzajów tapicerek, dodatków i elementów.

 


0.0
Tagi: Kinnarps
Napisz pierwszy komentarz