Giant

Zielony krakowski rynek biurowy

|
Green Office Center - wizualizacja
Lobos Office
Biurowce spełniające wymogi zrównoważonego budownictwa stają się już standardem zarówno w stolicy, jak i miastach regionalnych. Postanowiliśmy sprawdzić jak kwestia ta wygląda w przypadku inwestycji realizowanych na rynku krakowskim.

Idea zielonego budownictwa już na stałe zadomowiła się w branży biurowej. Widoczne jest to w szczególności wśród inwestorów, którzy są coraz bardziej świadomi korzyści jakie niesie za sobą zrównoważone budownictwo. Na stronach firm deweloperskich czy inwestycji eksponuje się aspekty związane z ekologią danego projektu biurowego. Nic w tym dziwnego, gdyż najemcy coraz częściej poszukują biur, które spełnią ich oczekiwania w zakresie wysokiej jakości budynku. To bowiem pozwala stworzyć przyjazną przestrzeni dla pracowników. Trend kreowania komfortowej i „zdrowej” powierzchni biurowej jest widoczny wśród zagranicznych korporacji, które są głównymi odbiorcami projektów biurowych na terenie Krakowa. Firmy z branży BPO/SCC czy IT lokujące swoje centra w mieście coraz częściej muszą konkurować o pracowników m.in. poprzez zapewnienie komfortowych warunków pracy. Biuro wyposażone w szereg zielonych rozwiązań w ekologicznym biurowcu to także ważny element wizerunkowy danego przedsiębiorstwa lub po prostu część przyjętej strategii. Ponadto, budynek, który spełnia wymogi zrównoważonego budownictwa przynosi wymierne korzyści w postaci m.in. oszczędności wnikających z zmniejszonego zużycia wody czy prądu.  

W celu potwierdzenia spełnienia wymogów w zakresie zrównoważonego budownictwa inwestorzy realizujący projekty na krakowskim rynku często poddają swoje projekty procesowi certyfikacji w popularnych systemach BREEAM lub LEED. Ta tendencja nie dotyczy tylko dużych deweloperów. Jednak część inwestorów nie decyduje się na taki zabieg, co nie oznacza, iż budynki te nie wpisują się w ideę zielonych budynków.

Zielone biurowce

Według danych firmy JLL, w budowie w miastach regionalnych znajduje się obecnie 768 000 mkw., z czego 24 proc. przypada na Kraków, czyli ok. 184 000 mkw. powierzchni biurowej. Duża część z tej przestrzeni powstaje zgodnie z zasadami zrównoważonego budownictwa. Wśród zielonych inwestycji znajdujących się obecnie w realizacji jest Green Office Center – biurowiec należący do firmy Havre. Inwestycja przy ul. Walerego Sławka w Krakowie wyposażona zostanie w m.in. wydajną wentylację zapewniającą 30 proc. więcej świeżego powietrza, energooszczędne systemy ogrzewania i chłodzenia,  systemy utrzymania odpowiedniej wilgotności powietrza czy oświetlenie LED. Dodatkowo do dyspozycji rowerzystów oddane zostanie miejsce do przechowywania jednośladów oraz prysznice.   

Analizując kwestię zielonych budynków biurowych na rynku krakowskim, należy wspomnieć o biurowcu Lobos Office, który będzie zgodny z wymogami certyfikatu LEED na najwyższym poziomie Platinum. W obiekcie oferującym 5600 mkw. powierzchni biurowej dzięki zastosowanym ekologicznych rozwiązań możliwa będzie redukcja całkowitych kosztów energii (z uwzględnieniem klimatyzacji oraz ogrzewania) o 53,5 proc. w skali roku w porównaniu do tradycyjnych technologii. Z kolei energooszczędne oświetlenie LED zastosowane w budynku zapewni o 80 proc. mniejsze roczne koszty oświetlenia. Dzięki zamontowaniu w biurowcu oszczędnych urządzeń, a także wykorzystaniu filtrowanej wody deszczowej do spłukiwania toalet możliwe będzie zaoszczędzenie 66,5 proc. wody pitnej w stosunku do tradycyjnych rozwiązań.

Inną inwestycją realizowaną na krakowskim rynku, która powstaje zgodnie z ideą zrównoważanego budownictwa, jest Porto Office. Budowa zespołu dwóch kameralnych budynków będzie przebiegać w dwóch etapach. W pierwszym, który już wystartował, powstanie biurowiec Porto Office B oferujący 5500 mkw. powierzchni użytkowej biur i usług. Z kolei drugi, który pozostaje w fazie planowania – Porto Office A – dostarczy ok. 7100 mkw. Projekt został oficjalnie zarejestrowany jako kandydat do certyfikatu LEED na poziomie Gold. Takie same ekologiczne świadectwo na identycznym poziomie ma zostać przyznane biurowcowi Axis, realizowanemu w pobliżu ronda Mogilskiego.

Kolejny krakowski kompleks biurowy DOT Office należący do Grupy Buma, został zaprojektowany i realizowany jest zgodnie z wymaganiami certyfikatu środowiskowego BREEAM na poziomie Very Good. O ekologicznym wymiarze inwestycji świadczą m.in. zastosowane materiały budowlane o niskiej emisyjności, systemowa ślusarka aluminiowa o wysokiej izolacyjności termicznej. W projekcie zwiękoszna zostanie także o 30 proc. ilość świeżego powietrza. Do dyspozycji najemców oddane zostaną również punkty ładowania samochodów z napędem elektrycznym. Certyfikatem BREEAM może pochwalić się również inna krakowska inwestycja – budynki F i G powstające w ramach kompleksu Bonarka for Business. Także kolejny, IV etap Enterprise Park – budynki E oraz F – podobnie jak wcześniejsze fazy kompleksu, spełniać będzie wymogi w zakresie zrównoważonego budownictwa – obiekty bedą posiadać ceryfiakt w systemie BREEAM. Nie inaczej jest w przypadku powstającego kompleksu Equal Business Park.

Na krakowskim rynku biurowym wyrasta obecnie wiele zielonych inwestycji. Z pewnością w przyszłych latach popularność idei zrównoważonego budownictwa wsród inwestrów działających w branży nie osłabnie. 

 


0.0
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Rafik :
Zapotrzebowanie na podobne inwestycje w Krakowie rośnie. Walter Herz piszą, że sektor BPO nakręca krakowski rynek http://inwestycje.pl/raporty_nieruchomosci/-Sektor-BPO-nakreca-krakowski-rynek-biurowy;279324;0.html
24 marca 2016 12:19