Proton Office

Parki biznesu na krakowską miarę

|
Zgromadzenie blisko siebie kilku czy nawet kilkunastu budynków komercyjnych pozwala na usytuowanie kompletnej oferty usług w jednym miejscu.

Parki biznesu zdobywają – również w Polsce – coraz większą popularność. Zgromadzenie blisko siebie kilku czy nawet kilkunastu budynków komercyjnych pozwala na usytuowanie kompletnej oferty usług w jednym miejscu. Zlokalizowany w Zabierzowie Kraków Business Park jest największą tego typu przestrzenią w Polsce. Specyfika stolicy Małopolski powoduje jednak, że firmy najchętniej prowadzą swoją działalność w pobliżu centrum miasta. Odpowiadając na ich potrzeby, deweloperzy wznoszą biurowce, wkomponowując je w tradycyjną architekturę miasta.

W procesie rozwoju inwestycji komercyjnych wiele budynków komercyjnych zostało usytuowanych w swoim bliskim sąsiedztwie. Doprowadziło to do wykształcenia się w Krakowie kilku obszarów, które można uznać za mniejsze i zlokalizowane blisko centrum odpowiedniki parków biznesu.
 
Jeden z krakowskich kompleksów biurowych zlokalizowany jest przy skrzyżowaniu ul. Armii Krajowej i Przybyszewskiego. Niemal identyczne biurowce zostały nazwane imionami wybitnych wynalazców: Galileo, Newton i Edison. Niedługo dołączy do nich kolejny – Pascal. Nowy biurowiec będzie niższy od sąsiednich. Na siedmiu kondygnacjach powstanie 5342 m kw. powierzchni użytkowej do wynajęcia. Dodatkowo deweloper, Globe Trade Centre SA, oferuje możliwość zakupu powierzchni handlowo-usługowych na parterze budynku. Umiejscowienie kompleksu GTC w Bronowicach pozwala jednocześnie na wygodną komunikację z centrum Krakowa oraz wygodny dojazd do autostrady A4.
 
Na wschód od Rynku Głównego rozwija się inny kompleks biurowców. W okolicach Dworca PKP i Galerii Krakowskiej powstają kolejne inwestycje komercyjne. W niedalekim sąsiedztwie wyremontowanego budynku „Nafty” oraz Centrum Biurowego Lubicz niełatwo znaleźć dogodną lokalizację dla nowoczesnego biurowca. Udało się to jednak twórcom biurowca M65 Meduza, firmie deweloperskiej GD&K Group. Zlokalizowany na rogu ulic Mogilskiej i Cystersów, budynek oddano do użytkowania jeszcze w minionym roku. Firmom udostępniono do wynajęcia 5400 m kw. przestrzeni typu open-space, z możliwością dowolnego zaaranżowania. Opalizująca fasada Meduzy dobrze przy tym wpasowuje się w koncepcję przestrzenną okolic ronda Mogilskiego.
 
Na dzielnicą biznesu od pewnego czasu wyrasta także Zabłocie. Przy ul. Dekerta stanął czteropiętrowy biurowiec z 10 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Diamante Plaza, bo o nim mowa, został wzniesiony przez hiszpańską grupę Aldesa. Charakterystyczna bryła budynku przypomina nieregularnie oszlifowany diament. W przypadku Diamante Plaza skutecznie połączono walory estetyczne z funkcjonalnością, zapewniając m.in 2,8 m wysokości pięter i 196 miejsc parkingowych.
 
Również na Zabłociu powstaje, składający się z trzech budynków klasy A, Enterprise Park. Łączna powierzchnia biurowa parku biznesowego, tworzonego przez firmę Avestus Real Estate (wcześniej Quinlan Private Golub), wyniesie niemal 30 tys. m kw. Planowane jest też przygotowanie ponad 600 miejsc parkingowych, a biurowce zostaną otoczone terenami zielonymi. Powstanie Enterprise Park budzi nadzieje na pozytywne efekty postępującej rewitalizacji poprzemysłowej dzielnicy.
 
Krakowskie kompleksy biurowe w Bronowicach, Śródmieściu i na Zabłociu stanowią próbę pogodzenia specyfiki miasta z potrzebami przedsiębiorców. Stwarzając przestrzeń potrzebną dla rozwoju firm, unikają jednocześnie stawianego największym parkom biznesowym na świecie zarzutu izolowania biznesu w hermetycznych dzielnicach miast.

0.0
Napisz pierwszy komentarz