Giant

5 trendów biura jutra

Artykuł

|
Nowoczesne biuro powinno być mobilne (fot. Fabryka Mebli Biurowych MDD)
Przykładowa aranżacja przestrzeni open space (fot. Fabryka Mebli Biurowych MDD)
Jak będzie wyglądało biuro w niedalekiej przyszłości? Przedstawiamy Wam 5 trendów w aranżacji, w kierunku których zmierzają współczesne miejsca pracy.

Coraz więcej ludzi pracuje w biurach, a na efektywność wykonywanych przez nich zadań wpływ ma dobrze zaaranżowana przestrzeń. Nie wystarczy zatem postawić kilka krzeseł i biurek w pomieszczeniu. Na szczęście większość pracodawców zdaje sobie z tego sprawę i dba o wizerunek miejsca pracy, wdrażając nowe trendy z zakresu aranżacji biur. Wśród nich dokonaliśmy wyróżnienia pięciu najbardziej podstawowych, które już teraz pojawiają się w nowo urządzanych powierzchniach i wciąż zyskują na popularności.

1. Nowe technologie w biurach

Obserwowany ostatnio rozwój technologii niemal we wszystkich dziedzinach życia, wpływa także na pracę i jej środowisko, czyli biuro. Internet Rzeczy (ang. Internet of Things, IoT) oraz Big Data związane z rozwojem nowych technologii, zmieniają biura w inteligentne przestrzenie. W ciągu kilku lat może się okazać, że tradycyjne, nawet najbardziej nowoczesne wnętrze, nie jest już atrakcyjne dla pracownika, który oczekuje innowacyjnych technologii, mobilnych aplikacji czy systemów IT – twierdzi Małgorzata Chylewska, marketing manager w Fabryce Mebli Biurowych MDD. Zastosowanie nowoczesnych technologii w aranżacji biura poprawia komfort pracownika oraz optymalizuje jego pracę. Znajdująca się w takiej przestrzeni osoba jest w stanie błyskawicznie skorzystać z tego, co akurat jest jej potrzebne. Jednocześnie wraz z poprawą wygody pracownika spadają koszty, choćby ze względu na zmniejszenie zużycia energii. Nowe technologie mogą znaleźć zastosowanie w wielu aspektach wyposażenia biura. Biurka elektryczne typu Drive, zapamiętujące i dostosowujące wysokość do wzrostu użytkownika, doskonale wskazują, w jakim kierunku możemy podążać. Zdalnie sterowane szafki, wysuwające się półki czy obsługiwane przez aplikację przestrzenie to nie tylko abstrakcyjne pomysły, ale realne rozwiązania, jakie będą wprowadzane na rynku – zauważa Małgorzata Chylewska. Podsumowując, wszechobecny rozwój technologiczny wpływa także na to, jak kształtuje się przestrzeń biurowa. Realnie wprowadzane rozwiązania są w stanie przewyższyć nawet te, które powstają w ludzkiej wyobraźni, ale jedno jest pewne wszystkie dążą do tego, by zwiększyć komfort pracownika i uczynić jego pracę bardziej efektywną.

2. Active-Based Working

Zwiększeniu wydajności i komfortu pracownika służy także podział powierzchni biurowej na strefy. Różne zadania, którym muszą sprostać pracownicy, można przyporządkować do odpowiedniej przestrzeni. Już teraz obserwuje się rosnącą popularność koncepcji Active-Based Working (szerzej o tej idei: Activity-based working) i najprawdopodobniej trend ten nadal będzie się utrzymywał. Na jej atrakcyjność bez wątpienia wpływ ma to, że koncepcja ABW stawia w centrum człowieka, odpowiadając na jego potrzeby związane ze stylem pracy i wykonywanym zadaniem. Jak to wygląda w praktyce? Tego typu rozwiązania dają możliwość np. przeniesienia się z zachęcającego do swobodnej konwersacji open-space’u do pokojów przeznaczonych do pracy wymagającej skupienia. Podobnie w sąsiedztwie sal konferencyjnych powstają miejsca sprzyjające spontanicznym spotkaniom w nieskrępowanej atmosferze. Z kolei w pomieszczeniach przeznaczonych do relaksu można na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków – tłumaczy Małgorzata Chylewska. Zatem mając konkretne zadanie, każdy może wybrać miejsce, które będzie najbardziej optymalne do jego realizacji. Podobnie jak użycie nowych technologii, tak i zastosowanie koncepcji Active-Based Working w aranżacji biura pozwala na zapewnienie komfortu pracownikowi, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów (poprzez efektywne wykorzystanie przestrzeni).

3. Meble ergonomiczne i mobilne

Trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek biuro bez mebli. Jednak i one zmieniają się wraz z czasem. Słowo-klucz do opisania mebli teraźniejszości i przyszłości to ergonomia. Celem jest, podobnie jak w przypadku pozostałych trendów, zapewnienie komfortowych warunków pracy. Ergonomia to jeden z podstawowych trendów w projektowaniu biura, stanowi wręcz współczesny standard. Już dziś dotyczy wszystkich elementów wyposażenia, od mebli po oświetlenie (więcej na ten temat: Ergonomiczne światło w biurze ) i w najbliższym czasie ciągle będzie nadawała kierunek aranżacji biur. W osiągnięciu tego celu pomocne mogą być nowe technologie wnoszące na rynek funkcjonalne rozwiązania, jak choćby wspomniane wcześniej biurka z regulowaną wysokością.

Jakie jeszcze będą meble biurowe przyszłości? Na pewno nie zabraknie takich, które pomogą zerwać z zasadą przypisania stanowiska pracy do konkretnej osoby. Współcześnie rośnie mobilność pracowników i to dla nich firmy potrzebują nowych rozwiązań meblarskich. Sprawdzonym rozwiązaniem jest wtedy zastosowanie np. mobilnych biurek, stołów ze składanym blatem, zamykanych kontenerów lub szafek typu locker – wyjaśnia Małgorzata Chylewska, marketing manager w Fabryce Mebli Biurowych MDD. W przypadku pracowników mobilnych czy hot deskingu tymczasowe miejsca pracy pozwalają na obniżenie kosztów eksploatacyjnych powierzchni biurowej – dodaje. Oczywiście istnieją także pracownicy stacjonarni. Potrzebują oni konkretnego miejsca przypisanego tylko im. Po raz kolejny głównym kryterium musi być nastawienie na komfort pracownika, czyli znów wszystko zamyka się w pojęciu ergonomii.

4. Barwy przyszłości

W aranżacji wnętrz ciągle modne jest podejście minimalistyczne. Trend ten można zauważyć także w kolorystyce biur. We wnętrzach tego typu stosowane są raczej stonowane barwy przełamywane kontrastowymi elementami. W jednobarwnych pomieszczeniach ważną rolę odgrywają pozostałe elementy wyposażenia, ponieważ to głównie one nadają styl i charakter takiej powierzchni. Uważać trzeba także na zbyt jaskrawe czy przesadnie kolorowe biura. Mogą one być uznane za chaotyczne przestrzenie, w których trudno o skupienie. Kolorystyka biura nie może zatem rozpraszać pracowników, musi pasować także do wyposażenia wnętrza i poniekąd trafiać w różne gusta. Ponadto kolory wpływają na nasze samopoczucie i mają swoje symboliczne znaczenie, np. zielony uspokaja, czerwony pobudza, niebieski symbolizuje wytrwałość a czarny władzę. Badania pokazują, jak duży wpływ na psychikę pracowników i ich wydajność odgrywa kolorystyka otoczenia, w jakim pracują – zauważa Małgorzata Chylewska. Znów, tak jak w przypadku pozostałych trendów, ważną kwestią jest komfort pracownika i efektywność jego pracy. Nieodpowiednie zestawienie barw może powodować senność czy rozdrażnienie, a tym samym zmniejszać wydajność zatrudnionych osób. Wśród obecnych, a zarazem przyszłych trendów, jest także dopasowywanie barw do różnych stref pracy, wyróżnionych w związku z zastosowaniem w przestrzeni biurowej koncepcji Active-Based Working. W przestrzeniach typu open-space przeważają jasne i stonowane barwy, z wykorzystaniem kolorowych, kontrastujących elementów. Przełamują one monotonię, stymulują do działania bądź sprzyjają relaksowi, szczególnie te zastosowane w strefach chilloutu. Obecnie w aranżacji biura często wykorzystuje się kolorowe panele lub ścianki działowe, które porządkują stanowiska pracy czy oddzielają strefy lounge od strefy pracy indywidualnej – tłumaczy Małgorzata Chylewska.

5. Open space

Wspomniane przestrzenie typu open space stanowią kolejny z obecnych i niesłabnących trendów aranżacyjnych. Jest to rozwiązanie nastawione na wydajność pracowników. Przestrzeń tego typu pozwala na integrację zespołu, zapewnia dobrą komunikację oraz podtrzymywanie interakcji, które przekładają się na większą efektywność zatrudnionych osób. Przestronne, funkcjonalne i pełne światła pomieszczania typu open space wpływają na dobre samopoczucie oraz sprzyjają rozwojowi myśli i twórczej energii – zaznacza Małgorzata Chylewska. Przestrzeń typu open space zyskuje popularność także dlatego, że jest praktyczna i pozwala na swobodę ponownej aranżacji, bez długotrwałych i kosztownych prac remontowych. Jak będą kształtowały się trendy w tej przestrzeni w najbliższej przyszłości? Najbardziej pożądane są duże pomieszczenia typu open space, które dzielone są na poszczególne strefy pracy i odpoczynku. Bardzo istotne jest zastosowanie odpowiednich elementów wyposażenia zapewniających komfort takiej pracy, np. pochłaniających dźwięk, ponieważ odpowiednia akustyka jest kluczową kwestią w takiej przestrzeni – twierdzi Małgorzata Chylewska.

Pięć powyższych trendów już możemy wyróżnić w aranżacji wnętrz, co pozwala stwierdzić, że w najbliższej przyszłości nadal będą one popularne. We wszystkich można znaleźć cechy wspólne. Jakie? Dbałość o komfort pracownika, a tym samym o wydajność jego pracy. Tak jak zmienia się świat, w którym coraz większą rolę odgrywają nowe technologie i mobilność ludzi, tak przekształceniom ulega sfera aranżacji wnętrz, która musi nadążyć za nowymi trendami oraz sprostać wymaganiom współczesnego pracownika i pracodawcy.


4.0
Tagi: MDD
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Elwira :
Świetne lady biurowe można zamówić tutaj https://ladyrecepcyjne.com.pl/ U nas w firmie mamy. Piękna jest i została wykonana dokładnie tak, jak chcieliśmy.
14 czerwca 2021 20:08