Giant

Jedna firma – wiele działalności

Artykuł

|
Jedna firma może działać w różnych branżach i doskonale łączyć je ze sobą (fot. pixabay)
Biura do wynajęcia w warszawskim C12A
Jakie branże decydują się łączyć firmy specjalizujące się w kilku dziedzinach, w tym w budowie i wynajmie lub sprzedaży biur? Postanowiliśmy zbadać tę kwestię.

Jedna firma działająca w różnych branżach, czasami od siebie odległych, lub wręcz przeciwnie, uzupełniających się – to już rynkowa rzeczywistość. Nie inaczej jest w sektorze nieruchomości biurowych, gdzie łączy się działalność w zakresie realizacji i komercjalizacji powierzchni z obszarami pokrewnymi czy nawet zupełnie niepowiązanymi. Na jakie połączenia decydują się przedsiębiorstwa, które budują i wynajmują lub sprzedają biura?

 

Mieszkaniówka i biurowce

Jedną z kombinacji stanowi łączenie branży biurowej z mieszkaniową. Tendencja ta jest w szczególności popularna wśród deweloperów działających na obszarze danego miasta lub regionu, którzy dopiero po pewnym czasie działalności na rynku mieszkaniowym decydują się na wybudowanie swojego pierwszego biurowca. Tak było m.in. w przypadku wrocławskiej spółki Art-Developer powstałej w 2005 r. Na początku firma realizowała jedynie nieruchomości mieszkaniowe. Jej pierwszym projektem biurowym jest kameralna inwestycja Art-Business Center, położna na Ołtaszynie w stolicy Dolnego Śląska. Oprócz biur, budynek oferuje także przestrzeń usługowo-handlową. Innym przykładem jest trójmiejska spółka Euro Styl prowadząca działalność deweloperską od 2007 r. Firma specjalizuje się w budownictwie mieszkaniowym – jedno- i wielorodzinnym. Z kolei od 2011 r. deweloper jest również obecny na rynku nieruchomości komercyjnych. W jego portfolio do tej pory znalazły się takie inwestycje jak: kameralny biurowiec Opera Office, kompleks BPH Office Park, a także zmodernizowany budynek C200. Kolejny projekt biurowy spółki stanowi realizowany w Gdyni park biznesowy Tensor. Również wrocławska grupa kapitałowa Partner Capital Group, działająca w branży mieszkaniowej, zdecydowała się na wybudowanie obiektu biurowego – Partner Point. Obecnie trwa realizacja drugiego etapu inwestycji, którego oddanie do użytku zaplanowano na III kwartał br. Zaoferuje ona ok. 2100 mkw. nowoczesnej powierzchni biurowej. W ramach projektu przewidziane zostały także lokale usługowe.

 

Hotele, ośrodki rekreacyjne i obiekty biurowe

Inną z możliwych kombinacji z zakresu łączenia budowy i wynajmu biur z innym branżami stanowi połączenie działalności na rynku biurowym i hotelowym. Przykładowo grupa kapitałowa Satoria poprzez swoje spółki zależne prowadzi 7 własnych hoteli pod markami Best Western, START hotel, RT Hotels, które znajdują się na terenie Warszawy i Krakowa, jak również współpracuje z 37 hotelami partnerskimi i zarządza dwoma centrami konferencyjnymi, dwoma hostelami oraz sanatorium w Augustowie. W celu dywersyfikacji posiadanego portfela nieruchomości Grupa rozwija także portfolio inwestycji biurowych. Satoria jest już właścicielem ośmiu biurowców o powierzchni ponad 16 000 mkw. Do tego grona dołączy kolejny obiekt – C12A, który zaoferuje niemal 9000 mkw. powierzchni biurowej usytuowanej na sześciu kondygnacjach.  

 

Meble, artykuły biurowe i biura

Również grupa spółek Lobos działa aktywnie w kilku obszarach. W tym przypadku zdecydowała się ona na połączenie branż związanych z biurem. I tak w skład grupy wchodzi spółka Lobos Meble Biurowe (m.in. projektująca przestrzenie biurowe i hotelowe, wykonująca fit-outy), Lobos Artykuły Biurowe (dostarczająca do biur urządzenia i artykuły biurowe, materiały eksploatacyjne itp.), Lobos Technologie (wyposażanie firm w urządzenia wielofunkcyjne i wielkoformatowe, systemy finansowania, dzierżawy i obsługi systemowej), Lobos Kserodruk (świadcząca usługi poligraficzne), a także Lobos Nieruchomości (wynajmująca powierzchnie biurowe). Ta ostatnia z spółek jest inwestorem biurowca Lobos Office, powstającego na krakowskich Czyżynach. Projekt zostanie oddany do użytku w październiku br.

 

Medycyna i nieruchomości biurowe

Warto dodać, iż powyższe przykłady są przykładami firm, które zdecydowały się na połączenie różnych branż, ale z jednego obszaru – nieruchomości lub uzupełniających się. Na rynku można spotkać przedsiębiorstwa idące o krok dalej, czyli łączące niepowiązane ze sobą dziedziny. Przykładowo łódzka firma Hammermed jest… dystrybutorem metod leczenia oraz produktów medycznych. Od niemal 25 lat działa także na rynku nieruchomości. Od 2009 r. realizuje ona inwestycję biurową Centrum Biznesowe Kopcińskiego, znajdującą się w stolicy województwa łódzkiego. W marcu do użytku został oddany III etap projektu – biurowiec przy Kopcińskiego 79. W ramach kompleksu powstanie także kolejny budynek, tym razem przy Kopcińskiego 89/91.

 

Opisane firmy to tylko jedne z wielu, które prowadząc działalność z zakresu budowy i wynajmu powierzchni biurowej, działają również w innych dziedzinach. Możliwości łączenia branży biurowej z innymi jest w rzeczywistości bardzo dużo. Jedną z ważniejszych kwestii w tym przypadku stanowi jednak przemyślana strategia, która pomoże firmie odnieść sukces na konkurencyjnym i wymagającym rynku.   
 


2.0
Napisz pierwszy komentarz