Magnes dla pracodawców

Artykuł

|
Najemcy biurowców tworzą miejsca pracy w mniejszych miastach Polski (fot. pixabay.com)
Najemcy Świętojańska Office Building to pracodawcy na białostockim rynku
Co jakiś czas w mediach pojawia się wiadomość o biurowcu powstającym w jakimś mieście. W ślad za nią idą informacje o miejscach pracy, które stworzy on na lokalnym rynku. Czy rzeczywiście tak się dzieje? Postanowiliśmy to sprawdzić na przykładzie trzech polskich miast.

Najemcy zmniejszają bezrobocie

Do czołówki dynamicznie rozwijających się polskich miast należy Płock. Jego niewątpliwym atutem jest położenie w odległości ok. 100 km od Warszawy. To tu swoje biuro postanowiła ulokować spółka APS świadcząca usługi outsourcingowe. Na siedzibę call center firma wybrała usytuowany przy głównej arterii miasta biurowiec COTEX Office Centre. Docelowo w obiekcie tym firma APS zaoferuje ok. 270 miejsc pracy. Jednostka zatrudni 250 konsultantów telefonicznych oraz kadrę zarządzającą. Płocki oddział APS zajmie się obsługą klientów branży telekomunikacyjnej oraz z sektora finansowo-bankowego. Obecnie w biurowcu działają także inne firmy, np. z branży kosmetycznej, ochrony osób i mienia oraz centrum medyczne. Każda z nich to kolejne miejsca pracy. Również samorządy coraz częściej dostrzegają rolę jaką odgrywają najemcy biurowców w procesie zmniejszania bezrobocia. Dla przykładu płocki samorząd aktywnie uczestniczył w procesie negocjacji z APS. Jak stwierdził niegdyś prezydent Płocka Andrzej Nowakowski: (...) rolą samorządu nie jest budowanie fabryk. Urząd Miasta nie może być konkurentem dla prywatnego biznesu. Natomiast rolą samorządu jest, by stworzyć odpowiedni klimat, by przedsiębiorcy inwestowali w mieście. Ponieważ oznacza to nowe miejsca pracy i większy komfort życia. W Płocku funkcjonują ośrodki naukowe jak choćby Politechnika Warszawska, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa oraz Wyższa Szkoła im. Pawła Włodkowica. Wykwalifikowani absolwenci tych uczelni także stanowią o potencjale Płocka, ponieważ to wśród nich pracowników mogą rekrutować przyszli najemcy tutejszych powierzchni biurowych.

 

Powyższe przykłady przedstawiają trzy polskie miasta, w których rozwija się sektor outsourcingu. We wszystkich powtarza się ten sam schemat. Najpierw w mieście powstaje nowoczesny biurowiec. Dzięki temu, że spełnia on wymagania współczesnych najemców to jest też w stanie przyciągnąć do siebie duże firmy, które otwierają nowe biura i szukają pracowników. W ten sposób najemcy powierzchni biurowych stają się na lokalnym rynku pracodawcą. Z powyższych przykładów wynika, że zjawisko to nie dotyczy tylko największych miast jak np. Warszawa, Kraków czy Trójmiasto. Mniejsze miasto z powodzeniem może przyciągnąć dużą firmę pod warunkiem, że zagwarantuje jej standard nieodbiegający od tego, który może ona znaleźć w metropoliach. Ta możliwość jest tym cenniejsza, że problem bezrobocia częściej dotyczy właśnie mniejszych miast i to w nich szczególnie istotna jest potrzeba nowych miejsc pracy.

 

  • 1
  • 2

0.0
Napisz pierwszy komentarz