Giant

EKO Zielone pojęcie deweloperów

|
Biurowiec Q22 posiada certyfikat BREEAM Interim Excellent z wynikiem 79,1 proc.
W Polsce przybywa biurowców posiadających certyfikaty LEED lub BREEAM. Przyznawane są one zarówno budynkom już istniejącym i tym nowo budowanym. Postanowiliśmy wziąć pod lupę niektóre z polskich biurowców, by dowiedzieć się jakimi certyfikatami mogą się one pochwalić.

Spółka z portfolio bogatym w budynki z BREEAM

 

Echo Investment jest jedną z największych w Europie firm inwestycyjno-deweloperskich z polskim kapitałem. Największą w portfolio firmy inwestycją jest Q22. Ten zlokalizowany w centrum Warszawy biurowiec otrzymał certyfikat BREEAM Interim Excellent z wynikiem 79,1 proc. Jest to jeden z najwyższych w tej kategorii wyników w Polsce. Warto zauważyć, że w Polsce certyfikatem BREEAM-Exellent może pochwalić się tylko 10 inwestycji. 

 

W biurowcu Q22 oceniona została m.in. efektywność energetyczna, zastosowane materiały, zdrowe środowisko do pracy czy gospodarka odpadami. Q22 powstał w miejscu rozebranego hotelu Mercure. Uzyskane podczas tej rozbiórki materiały zostały poddane recyklingowi. W ten sposób uzyskano 1500 ton stali i 25 000 ton betonowego kruszywa. 

 

Podczas budowy Q22 zostało wdrożonych wiele ekologicznych rozwiązań. Wśród zastosowanych systemów na wyróżnienie zasługują chociażby panele fotowoltaiczne, które zasilają stacje ładowania ekologicznych samochodów elektrycznych. Fotowoltaika została także wykorzystana jako źródła ciepła pozwalające na samoczynne podgrzewanie i odśnieżanie modułów.

 

W portfolio spółki Echo Investment znajduje się o wiele więcej budynków, które posiadają certyfikaty BREEAM - trzy budynki A4 Business Park, sześć budynków Malta Office Park, Nobilis Business House, trzy budynki O3 Business Campus, dwa budynki łódzkiego Symetris Business Park, Tryton Business House w Gdańsku, West Gate i Aquarius Business House we Wrocławiu, Q22 i dwa budynki Parku Rozwoju w Warszawie, Oxygen w Szczecinie (2 certyfikaty BREEAM In-Use: Building Management oraz Asset Rating), a także inwestycje handlowe - Galeria Amber w Kaliszu, CHR Galaxy w Szczecinie, Galeria Olimpia w Bełchatowie i Galeria Echo w Kielcach.

 

Alchemicy na zielono 

 

Alchemia to wielofunkcyjny kompleks biznesowy powstający w Gdańsku. Pierwszy etap inwestycji, jako pierwszy w Trójmieście i jeden z pierwszych w kraju, uzyskał certyfikację LEED na najwyższym poziomie Platinum. Jest to potwierdzenie spełniania przez budynek światowych standardów w zakresie energooszczędności i zrównoważonego budownictwa. Wśród proekologicznych aspektów inwestycji na wyróżnienie zasługuje m.in. oszczędność wody pitnej na poziomie 47,30 proc. pozwalają na to hydro-oszczędne urządzenia sanitarne. Woda nawadniająca zieleń w obiekcie w całości pobierana jest ze zbiornika retencyjnego, który przechwytuje deszczówkę. Do pozostałych proekologicznych aspektów należy także zmniejszenie ilości ścieków o 58,70 proc. Zmniejszenie zużycia energii w obiekcie kształtuje się na poziomie ponad 25 proc., na co możliwe jest chociażby dzięki zastosowaniu wydajnego oświetlenia wewnątrz i na zewnątrz obiektu zgodnego z wymogami normy ASHRAE 90.1-2007. 

 

Ekologiczne rozwiązania zastosowane w kompleksie Alchemia uhonorowane zostały także nagrodą PLGBC Green Building Award 2015. Ideą tych wyróżnień jest promocja rozwiązań dla ekologicznego budownictwa. Alchemia zwyciężyła wówczas w dwóch kategoriach. Pierwszy etap inwestycji zyskał tytuł najlepszego zrealizowanego ekologicznego budynku certyfikowanego. Z kolei drugi etap został uznany za najlepszy projekt ekologiczny.

 

  • 1
  • 2

0.0
Napisz pierwszy komentarz