Giant

Biurowiec inspirowany przeszłością

|
Biurowiec Rzeźnicza 19 nawiązuje do stylu domów handlowych z początku XX wieku. (wizualizacja)
Niektóre biurowce zastanawiają swoim wyglądem przechodniów. Do czego nawiązują? Co było natchnieniem dla osób tworzących ich projekt? Wiele z nich inspirowanych jest dawnymi stylami architektonicznymi albo (jak to jest w przypadku tych rewitalizowanych) stanowi odniesienie do byłej funkcji obiektu.

 

Biurowiec jak dom handlowy z XX wieku

 

Powstający we Wrocławiu biurowiec Rzeźnicza 16 wyróżnia się na tle otoczenia imponującą bryłą ze szkła i naturalnego kamienia. Jego architektura nawiązuje do stylu domów handlowych z początku XX wieku. Biurowiec Rzeźnicza 16 jest ulokowany bardzo blisko Rynku (w odległości ok. 200 metrów). Ta spacerowa odległość od najważniejszych obiektów w mieście zobowiązuje do tego, by styl i forma budynku nie kłóciły się z wizerunkiem miejsca, w którym ten powstaje. W śródmiejską zabudowę wrocławskiego Rynku obiekt wpisuje się zarówno swoją bryłą, jak i elewacją, która łączy naturalne materiały i szkło. Budynek został tak zaprojektowany, by zapewniać przyjemną atmosferę pracy m.in. poprzez okna na pełną wysokość kondygnacji, które zapewniają światło dzienne i widoki na rzekę Odrę.

 

Biurowiec z secesyjną elegancją

 

Na wrocławskim Rynku znajduje się jeszcze jeden biurowiec, który swoją architekturą nawiązuje do przeszłości. Mowa o wielofunkcyjnym, pięciopiętrowym budynku, który po zewitalizowaniu zaoferuje najemcom nowoczesne powierzchnie biurowe i usługowe. Jest to obiekt Rynek 49, który obejmuje w swoim zakresie całą działkę aż do ul. Igielnej 19. Budynek ten jest dawnym domem handlowym, który został wpisany do rejestru zabytków. Zaprojektowany został on w 1901 r. przez firmę architektoniczną braci Richarda i Paula Ehrlichów dla firmy Trautner. Są oni twórcami fasady, którą można oglądać obecnie. Budynek reprezentuje unikatowy neomanieryzm, czyli styl łączący secesję z manieryzmem. Rynek 49 jest przykładem syntezy nowoczesnych wnętrz w zabytkowych murach. W obrębie istniejącego budynku wnętrza zostały przebudowane, tak by mogły spełniać współczesne standardy. Na kondygnacji parteru i I piętra projektowane są powierzchnie usługowe, a na wyższych kondygnacjach od II piętra do V piętra powierzchnie biurowe.


 
Biurowiec w starej poczcie

 

Grupa Kapitałowa DL Invest Group postanowiła nadać „nowe życie” nieruchomości o zabytkowym charakterze, poprzez wypełnienie jej współczesnymi funkcjami. Postawiła więc na modernizację obiektu, który stanowi symbol architektoniczny danego regionu. Taką nieruchomością jest niewątpliwie siedziba Poczty Głównej w Gliwicach przy Dolnych Wałów 8. Jej budowa rozpoczęła w 1903 r., a zakończyła w 1906 r. i do dziś jest ona charakterystycznym obiektem stanowiącym ikonę miasta. Budynek wyróżnia się z otaczającej go tkanki miejskiej i dominuje w okolicy dzięki swojej unikatowej architekturze z elementami neogotyku. Do jego realizacji użyto ponad 1,5 mln cegieł. Budynek ten zaliczany jest do grona najpiękniejszych obiektów Gliwic. Do II połowy 2017 r. mają potrwać prace modernizacyjno-remontowe, których rezultatem będzie rewitalizacja istniejących 7000 mkw. powierzchni użytkowej obiektu o zabytkowej architekturze. To właśnie dzięki nim Stara Poczta Gliwice jako obiekt  biurowo-handlowo-usługowy DL Center Point Gliwice zyska „nowe życie”. 

 

  • 1
  • 2

0.0
Napisz pierwszy komentarz