Tętnowski Development Sp. z o.o. logoGhelamco Poland logoKart Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoReflexSun.eu – SizeFlex Sp. z o.o. logoArchicom logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoINTERBIURO logoHAVRE Sp. z o.o. logoCentrum Techniki Okrętowej S.A. logoOmnitech Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoAgrobex Sp. z o.o. logoUNIMOR Development S.A. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoGłówka Pracuje logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoKwiaty dla biura logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoOnyx Business Point logoEURO STYL Spółka Akcyjna logoEcho Investment logoCHB14 logoBC INVESTMENTS sp z o.o. logoHAMMERMED II sp. z o.o. Nieruchomości S.K. logoSpectra Development logoLC Corp S.A. logoTétris Poland logoAluprof S.A. logoFYI Commercial Consulting logoCity Space logoCOTEX Office Centre logoAWIM Grupa Inwestycyjna logoCity Office logoGTV Lighting logoSchüco International Polska logoBusiness House logoVastint Poland Sp. z o.o. logoOlivia Business Centre logoTorus logoDEVCO Sp. z.o.o. logoPRO-INVEST S.A. logoLobos Nieruchomości logoOcean Plaza Sp. z o.o. logoPorto Office B Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Krakowskie Podgórze biurowcami stoi

|
Budynek F kompleksu biurowego Bonarka for Business w Krakowie
Jak wynika z analiz firmy Walter Herz Kraków jest zdecydowanym liderem regionalnych rynków biurowych, a zasób nowoczesnej powierzchni biurowej w mieście sięga 850 000 mkw. Do prężnie rozwijających się dzielnic należą m.in. Podgórze, Grzegórzki czy Prądnik Czerwony.

W Krakowie nie ma jednego centrum biznesowego. Biurowce powstają w różnych dzielnicach, a zainteresowaniem deweloperów cieszą się takie obszary jak np. Grzegórzki, Prądnik Czerwony czy Podgórze. Powstające budynki biurowe są odpowiedzią na wysoki popyt. Wg analiz firmy Walter Herz Kraków ma jeden z najniższych współczynników pustostanów w kraju wynoszący ok. 6 proc. Najemcami krakowskich biur są głównie firmy z sektora usług dla biznesu. Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych podaje, że w zlokalizowanych w obrębie aglomeracji centrach BPO, SSC, IT i R&D pracuje ponad 50 tys. osób.

 

Poprzemysłowy teren dzielnicą biznesu

 

Podgórze to dzielnica, która wyróżnia się na krakowskim rynku biurowym. To właśnie w tej części miasta powstaje stosunkowo dużo obiektów biurowych. Obszar ten kojarzył się niegdyś z terenami poprzemysłowymi, a zmianę jego postrzegania przyniosła właśnie rozbudowa infrastruktury biznesowej.

 

XIX w. związany był z rozwojem przemysłu w rejonie Podgórza. Powstawały tu zakłady przemysłowe, a obecność surowców mineralnych dodatkowo sprzyjała tworzeniu nowych przedsiębiorstw, kamieniołomów itd. Charakter dzielnicy zmienił się znacząco w okresie PRL-u, kiedy to Podgórze przez wielu zaczęło być postrzegane jako zaniedbany obszar Krakowa. Od kilku lat dzielnica ożywiana jest poprzez kolejne inwestycje, a Podgórze dąży do odzyskania statusu innowacyjnej części miasta. Powstające tu mieszkania, budynki handlowo-usługowe i biurowce z powodzeniem zmieniają poprzemysłowy i zaniedbany obszar Krakowa w modną, postindustrialną dzielnicę. 


Bonarka for Business – wielofunkcyjne centrum Podgórza

 

Podgórze to dzielnica, w której ciągle rozbudowuje się kompleks biurowy Bonarka for Business (B4B). Docelowo Bonarka for Business będzie składać się z 10 budynków biurowych o łącznej powierzchni najmu 95 000 mkw. W wrześniu został otwarty najnowszy, szósty obiekt kompleksu, tj. budynek F. 

 

Bonarka for Business znajduje się na terenie poprzemysłowym i stanowi jednym z większych zrewitalizowanych obszarów w Europie (więcej informacji na ten temat: B4B – projekt, który zmienił postrzeganie Podgórza). Dzielnica Podgórze była podupadłym terenem w Krakowie, jednak dzięki otwarciu kilku instytucji kulturalnych, rozbudowie terenów mieszkalnych oraz intensywnym pracom rozwojowym prowadzonym przez firmę TriGranit, obszar ten jest obecnie szybko rozwijającą się dzielnicą Krakowa – powiedział Tomasz Lisiecki, Chief Investment Officer w TriGranit, w wywiadzie dla portalu e-biurowce.pl. B4B jest laureatem konkursów m.in. "Kraków - mój dom 2014" oraz nagrody „Godło Jakości artURBANICA 2012” w kategorii architektura przestrzeni publicznej, a także „Prime Property Prize Małopolska 2013" w kategorii biurowiec.

 

Kompleks biurowy B4B jest położony w sercu wielofunkcyjnego centrum miejskiego, jakim jest Bonarka City Center. TriGranit od zawsze znany był z tak zwanej wielofunkcyjnej zabudowy oraz centrów miejskich. Jesteśmy zwolennikami budowy wielofunkcyjnego centrum miejskiego, takiego jak Bonarka, które tworzy nową dzielnicę w życiu społeczności. Liczne restauracje, organizowane wydarzenia, czy kino sprawiają, że centrum handlowe Bonarka to miejsce, gdzie można zarówno zrobić zakupy, jak i wybrać się po pracy lub w weekend. To centrum miejskie oferuje również wiele udogodnień wszystkim pracownikom Bonarka for Business, które ułatwiają im codzienne życie, a restauracje stanowią dobre miejsce na spotkania biznesowe. Pomimo iż rekultywacja i rewitalizacja opuszczonego terenu wymaga ciężkiej i długiej pracy, te dodatkowe starania są zdecydowanie tego warte – wszystkie nasze tereny pod ponowną zabudowę są obecnie jednymi z najpopularniejszych i odnoszących największe sukcesy centrów miejskich w danym regionie i społeczności miejskiej – powiedział Tomasz Lisiecki, Chief Investment Officer w TriGranit.


Biurowiec zaprojektowany jako obiekt przyjazny środowisku


W pobliżu kompleksu Bonarka for Business ulokowany jest biurowiec Green Office Center. G.O. Center ma 7 kondygnacji naziemnych i jedną podziemną, w której znajduje się garaż. Za projekt obiektu odpowiada Biuro Projektowe INDO. Green Office Center charakteryzuje się przeszkloną elewacją w formie aluminiowych, pionowych „żyletek”. Nawiązuje ona do funkcjonalnego modernizmu. 

 

Green Office Center wyróżnia się nie tylko ciekawą architekturą, ale również licznymi, zastosowanymi w nim rozwiązaniami zgodnymi z ideą zrównoważonego budownictwa. W biurowcu Inwestor wprowadził m.in. systemowe metody ograniczenia zużycia energii, dostęp do światła naturalnego i widoków zewnętrznych, indywidualną kontrolę temperatury i nawiewu powietrza w oparciu o system VRF Mitsubishi Electric, energooszczędne systemy ogrzewania i chłodzenia, oświetlenie LED części wspólnych czy nowoczesne systemy utrzymania odpowiedniej wilgotności powietrza.

 

  • 1
  • 2
Napisz pierwszy komentarz
CHB 14 Big
mantra