Giant

Podłoga – ważny element biura

fot. Forbo Flooring Systems Polska
Może wydawać się, że w wystroju biura podłoga jest mniej istotnym elementem. Jednak odpowiednio dobrana i atrakcyjna wizualnie wykładzina to ważna część wnętrza.

Wykładziny tworzą zdrowsze miejsce pracy

W dzisiejszych czasach ludzie coraz więcej czasu spędzają we wnętrzach budynku, dlatego ważna jest jakość środowiska wewnątrz biurowca. Na miejsce pracy wpływ mają także wykładziny. Właściwości akustyczne płytek dywanowych pozwala na ograniczenie hałasu. Z kolei na poprawę jakości powietrza w biurze wpływają wykładziny z niską emisją Lotnych Związków Organicznych. Często nie zdajemy sobie sprawy jak ważna w naszym życiu jest podłoga. Dobór warstwy wykończeniowej posadzki wpływa na wiele czynników jak np.: samopoczucie, komfort, koncentracja, odpowiednia jonizacja powietrza/elektrostatyczność, bezpieczeństwo związane z antypoślizgowością czy choćby oznaczeniami dla osób niepełnosprawnych – zauważa Waldemar Kulikowski, ekspertem rozwiązań podłogowych do biur.

Współczesne budynki poddawane są rożnym systemom oceny budynków, które oceniają obiekty jako całość, a punktację w certyfikacji BREEAM oraz LEED podwyższane są również poprzez odpowiednie wykładziny. Podłogi stanowią integralną część środowiska pracy, dlatego również i one powinny być zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju. Przykładowo produkcja wykładzin Forbo odbywa się w zakładach certyfikowanych na zgodność z normą SA8000. Jest to globalna i weryfikowalna norma, która stanowi podstawę audytowania i certyfikowania zgodności z wymaganiami dotyczącymi społecznej odpowiedzialności biznesu.

 

Pomieszczenie doświetlone wykładziną

Komfort osób przebywających w pomieszczeniu poprawiają także wzory wykładzin o wysokim współczynniku odbicia światła. Jak zauważa Waldemar Kulikowski: (...) taka wykładzina pomaga w lepszym doświetleniu pomieszczenia światłem zarówno naturalnym, jak i sztucznym. Wysokorefleksyjność wykładzin w połączeniu z wysokorefleksyjnością sufitu (a nawet ścian) może przyczynić się znacząco do ograniczenia zapotrzebowania doświetlenia światłem sztucznym, co pozwala zwiększyć możliwą szerokość dobrze doświetlonego samego traktu biurowego. Poprawia to komfort i dobre samopoczucie osób przebywających w pomieszczeniu, a co za tym idzie zwiększa jakość wykonywanej przez nich pracy.

Chociaż podłoga to podstawowy element biura to wykładziny w poszczególnych pomieszczeniach mogą ogrywać naprawdę istotną rolę. Wpływają one na zdrowie i bezpieczeństwo miejsca pracy wpływając na jakość powietrza, ograniczają hałas, a nawet podwyższają punktację w certyfikacji BREEAM oraz LEED.

  • 1
  • 2

0.0
Dodaj nowy komentarz
Komentarze 1
Magda :
Firma, w której pracuje właśnie zmieniła lokalizację. Nowy budynek, biura, sale konferencyjne prezentują się świetnie. Na podłogach położona jest właśnie wykładzina w poprzedniej lokalizacji były płytki. Musze przyznać, że wykładzina wygląda bardziej elegancko. Jako wykończenie dobrano do niej listwę biała drewnianą, która idealnie pasuje do opasek drzwiowych i drzwi. Bardzo mi się te listwy spodobały i pomyślałam o zastosowaniu ich w swym domu. Dowiedziałam się, ze zakupiono je poprzez internet bezpośrednio u producenta firmie Drew-Lux. Zajrzałam i muszę przyznać, że mają duży wybór i atrakcyjne ceny. Zamówiłam i właśnie czekam na dostawę. mam nadzieję, że listwa w mym salonie będzie się równie dobrze prezentować jak u mnie w biurze,
9 lutego 2017 20:54