Dom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoHAVRE Sp. z o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoTétris Poland logoFYI Commercial Consulting logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoTorus logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoARTSERVIS sp. z o.o. logoCity Space logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoBusiness House logoNowy Styl Group logoCOTEX Office Centre logoPodium Investment logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoINTERBIURO logoArchicom logoVastint Poland Sp. z o.o. logoVantage Development S.A. logoAluprof S.A. logoForbo Flooring Systems Polska logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoAgrobex Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoKontor logoUNIMOR Development S.A. logoOlivia Business Centre logoSpectra Development logoINTER-BUD logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Ewolucja pracy to wyzwanie dla biura

|
Fot. Grupa Nowy Styl
Charakter pracy biurowej stale ewoluuje, a za tymi zmianami stara się podążać środowisko pracy. Jak zmieniała się przestrzeń biurowa, by w efektywny sposób spełnić wymagania użytkowników? Jakim wyzwaniom musi ona sprostać?

Praca biurowa ewoluuje ze względu na zmieniający się zakres obowiązków, rozwój technologii, potrzeby pracowników czy zmiany w stylu zarządzania. Biuro jako środowisko jej wykonywania stara się nadążyć za tymi przemianami. Rzędy biurek w szarych pomieszczeniach odchodzą do lamusa, a przestrzeń biurowa aranżowana jest tak, by zapewnić komfortowe warunki realizacji zadań i odpowiedzieć na wymagania pracowników. Jak zmieniają się biura? Ewelina Adamus, Starszy konsultant ds. badań i rozwoju przestrzeni pracy z Grupy Nowy Styl zauważa, że proces tej ewolucji w uproszczonej wersji można przedstawić na 3 wymiarach przejścia: od pracy stacjonarnej do mobilnej, od rutynowej do koncepcyjnej oraz od indywidualnej do wspólnej. Zatem przyjrzyjmy się każdemu z nich.

 

Od stacjonarnej do mobilnej

 

Z analiz Grupy Nowy Styl wynika, że poziom zajętości biurek w organizacjach wynosi średnio 55 proc. Co to oznacza w praktyce? Wiąże się to z tym, że przez niemal połowę czasu pracownicy realizują swoje zadania nie przy biurkach, lecz w innych miejscach. Wpływ na tę sytuację ma coraz bardziej mobilny styl pracy. Mobilność w wewnętrznej postaci obejmuje prace w różnych przestrzeniach w biurze, a coraz bardziej popularna mobilność zewnętrzna jest oparta na zdalnej pracy z domu, kawiarni, podróży służbowych czy innych oddziałów. Przejście od stacjonarnej pracy przy biurku do tej z różnych miejsc w biurze lub poza nim wiąże się z wprowadzeniem do przestrzeni biurowej udogodnień umożliwiających pracownikowi płynne wykonywanie zadań. 


Od rutynowej do koncepcyjnej


Przybywa obowiązków, które dziś traktowane są jako koncepcyjna praca umysłowa, a które jeszcze niedawno były oparte na rutynowych i powtarzalnych zadaniach. Wśród aktywności realizowanych w środowisku biurowym na znaczeniu zyskują m.in. analizy, praca twórcza, myślenie koncepcyjne czy samorozwój. Czy biura stwarzają okoliczności odpowiednie do ich komfortowej realizacji? Jak zauważa Ewelina Adamus: Obecne, często otwarte przestrzenie pracy nie zapewniają odpowiednich warunków do wykonywania tego typu zadań. Nasze badania potwierdzają, że to właśnie hałas i brak możliwości pracy w ciszy są według pracowników jednymi z największych wad w ich biurach. Istotnym jest uwzględnienie podczas myślenia o przestrzeni biurowej, aspektu koncentracji i miejsc do tego dedykowanych

 

  • 1
  • 2

0.0
Tagi: Nowy Styl
Napisz pierwszy komentarz
mantra