Giant

Ciesz się słońcem w biurze

Przykład zastosowania rolet w biurze (fot. ReflexSun)
W pierwszych wiosennych tygodniach słoneczne dni dla wielu z nas stanowią powód do radości. Niestety, pracownikom nowoczesnych biurowców mogą się one wdawać we znaki nagrzewając pomieszczenia. Czy można sobie z tym poradzić?

Szklana fasada czy duże okna to cecha charakterystyczna wielu nowoczesnych budynków biurowych. Liczne przeszklenia w biurowcach stosowane są w celu uzyskania jak najlepszego doświetlenia pomieszczeń światłem dziennym. Zauważono bowiem, że dostęp do naturalnego światła opóźnia zmęczenie pracowników, a także podnosi komfort widzenia i poprawia zdolność koncentracji. 

 

Gdy promienie słoneczne utrudniają pracę...

 

Dostęp do światła dziennego czy widok z okna są bardzo ważne dla wielu pracowników. Niestety duże powierzchnie szklane w nowoczesnych biurowcach, zwłaszcza w okresie wiosenno-letnim, mogą także wdać się we znaki użytkownikom tych obiektów. Problemem jest nagrzewanie wnętrz przez słońce. Biuro przestaje wówczas być komfortowym miejscem pracy, obciążeniu ulega także system klimatyzacji. Co więcej, silny blask wpadających do biura promieni słonecznych jest niekomfortowy dla oczu pracowników, zwłaszcza wówczas gdy odbija się od monitorów urządzeń, z których oni korzystają.

 

ZASŁONIĘCIE OKNA ZYKŁYMI ROLETAMI POWODUJE BRAK DOSTĘPU DO ŚWIATŁA DZIENNEGO

 

Jak uniknąć nagrzania biura nie tracąc światła dziennego?

 

Przed nadmiernym nagrzewaniem nasłonecznionych wnętrz chronią szkła odbijające promienie słoneczne. Rozwiązanie to nie ogranicza dostępu do światła dziennego, a jednak chroni przed wzrostem temperatury i silnym blaskiem, który bywa niekomfortowy dla oczu. Co jednak w przypadku gdy okna w naszym biurze nie są wykonane z takiego specjalistycznego szkła przeciwsłonecznego? Wówczas często sięgamy po rozwiązania wykorzystywane od wielu lat, takie jak zasłonięcie okna różnego rodzaju zasłonami, żaluzjami itd. Zapobiegają one nadmiernemu ogrzewaniu się danego pomieszczenia, ale niestety ograniczają widok z okna i dostęp do naturalnego światła. Na szczęście technika poradziła sobie i z tym problemem. Przykładem mogą być chociażby rolety Screen (refleksole) produkowane przez firmę ReflexSun. Są to osłony zewnętrzne, które montuje się na oknach. Materiał, z którego są wykonywane, nie przepuszcza promieniowania cieplnego, a co za tym idzie pomaga utrzymać optymalną temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Jednocześnie nie są one barierą dla światła dziennego, a miejsce pracy pozostaje jasne i dobrze doświetlone. Dla pracowników niemal tak samo ważny jak dostęp do naturalnego światła jest widok z okna. Dlatego specjalistyczne rolety zewnętrzne umożliwia swobodne spoglądanie na zewnątrz przeciwdziałając poczuciu zamknięcia. Pozwala na to siateczkowa struktura tkaniny. Innym rozwiązaniem są folie termoizolacyjne, które aplikuje się zarówno na szkło, jak i na poliwęglan. Również chronią one przed nagrzewaniem pomieszczeń i redukują odblaski. Dla pracowników uciążliwe jest nie tylko nagrzewanie wnętrz, ale także i męczące wzrok odbicia słońca na ekranach komputerów. Ochronę przed nimi również stanowią osłony zewnętrzne montowane na oknach takie jak np. rolety Screen (refleksole). 

 

ZWYKLE ROLETY VS ROLETY SCREEN

 

Słoneczne dni zachęcają do spędzania jak największej ilości czasu na świeżym powietrzu w wolnych chwilach. Z kolei, gdy jesteśmy w pracy cieszą nas jasne pomieszczenia oświetlane promieniami słonecznymi. Okna zapewniają dostęp do światła dziennego, ale niestety duże powierzchnie szklane sprawiają też problemy takie jak np. zbytnie nagrzewanie wnętrz. Na szczęście nie musimy rezygnować z jasnych i dobrze doświetlonych miejsc pracy, by pozbyć niedogodności. Dzięki różnym rozwiązaniom dostępnym na rynku (takim jak np. rolety, szkło odbijające promienie czy folie termoizolacyjne) wielu pracowników jeszcze chętniej wyczekuje słonecznych dni, a piękna pogoda nie wiąże się dla nich z trudnościami w pracy.

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz