Proton Office

Zachować równowagę w życiu

W trakcie przerwy w pracy pracownicy mogą korzystać z infrastruktury sportowej kompleksów Business Garden
W Polsce idea work & life balance wciąż jest jeszcze mało popularna. Warto ją jednak zrozumieć, docenić i wdrażać w firmach.

Niestety, sposób funkcjonowania wielu organizacji i firm nie sprzyja biologii człowieka. Pracownikom towarzyszy presja, niepewność zawodowa, nadmierne obciążenie pracą. Negatywne skutki niesie za sobą również siedzący tryb pracy. Wg niektórych naukowców w XXI w. choroby spowodowane pracą biurową będą dominującymi schorzeniami zawodowymi. Nic więc dziwnego, że holistyczne podejście do kwestii zachowania równowagi w życiu, czyli well-being nabiera coraz większego znaczenia. 

Idea work & life balance jest popularna w Ameryce, ale w Polsce wciąż dopiero zaczynamy ją doceniać. Bardziej świadomi pracodawcy podejmują już różne inicjatywy promujące corporate wellness, jednak dla wielu jest to nadal temat wymagający zrozumienia. Niektóre zmiany w tym zakresie inicjowane są przez badania. Raport Instytutu Gallupa definiuje pojęcie indeks wellbeing, którego istota zamyka się w pięciu elementach warunkujących zadowolenie pracowników, takich jak: satysfakcja zawodowa, relacje społeczne, dobrobyt ekonomiczny, poczucie więzi społecznej oraz rozwój i aktywność fizyczna. 

 

 

Dbając o dobrostan pracowników ważną rolę odgrywa jakość środowiska życia. Odpowiednio zaprojektowane miejsce pracy może poprawić efektywność i samopoczucie ludzi w nim pracujących. Niedawno powszechnie stosowane rozwiązania typu open-plan, dziś są krytykowane. Można zaobserwować, że faworyzują one ekstrawertyków w stosunku do introwertyków. Otwarty plan wiąże się również ze stresem i niepokojem ze względu na ciągłe zakłócenia ciszy i wszechobecne bodźce rozpraszające uwagę. Słuchawki na uszach pracowników siedzących w otwartej przestrzeni przez niektórych specjalistów od aranżacji biur odbierane są jako sygnał: wołanie o prywatność. Ci sami eksperci coraz śmielej artykułują, że otwarty plan, który miał zachęcać do interakcji, po prostu zawodzi. Widzimy, że duże organizacje przyjmują te uwagi i powoli zmieniają zasady aranżacji. Mniejsze firmy zapewne wkrótce pójdą w ich ślady – wyjaśnia Agnieszka Tchórzewska, HR Manager Vastint Poland.

Wellbeing nie jest już wyłącznie domeną pracodawców. Coraz częściej jest to ważna kwestia również dla deweloperów. Wychodzą oni naprzeciw potrzebom związanym z samopoczuciem użytkowników realizowanych przez siebie obiektów. W ten sposób chcą zwiększyć atrakcyjność budynków i przyciągnąć najemców. Niektórzy deweloperzy zaczęli wdrażać standard budowlany WELL, który służy do pomiaru, certyfikowania i monitorowania wydajności obiektu oraz jego wpływu na zdrowie i samopoczucie ludzi. Deweloperzy mają wpływ na jakość środowiska pracy i życia. Zależy od nich chociażby to, jaka architektura nas otacza, czy w pobliżu budynku znajdują się parkingi i jest dostęp do ścieżek rowerowych czy potrzebnych usług.

Przykładem takich obiektów są np. kompleksy Business Garden. Wyróżniają się one dostępem do licznych udogodnień. Elementem wspólnym dla wszystkich kompleksów jest ogród. Jest to miejsce, w którym pracownicy mogą odpocząć, a także spędzić czas z innymi (w planie zagospodarowania terenu znalazły się boiska do koszykówki, stoły do tenisa, wielkowymiarowe szachy czy tor do gry w boule). W Business Garden staramy się ciągle zaciekawiać pracowników i zapraszać ich do uczestnictwa w różnych inicjatywach. Nasz kalendarz pełen jest wydarzeń zachęcających do bardziej aktywnego trybu życia. Organizujemy warsztaty zdrowego żywienia, co więcej - w stałej ofercie kantyny są dania bezglutenowe, zdrowa żywność, świeże soki. Organizujemy Bike Days oraz umożliwiamy pracownikom bezpłatne korzystanie z rowerów. W tym roku pojawiły się takie inicjatywy jak Sportowa Sobota – połączenie targu śniadaniowego ze zdrową żywnością i zajęciami ruchowymi w ogrodzie. W kompleksach zapewniamy infrastrukturę sportową, z której można korzystać w trakcie przerwy w pracy dla higieny psychicznej i rozprostowania kolan po kilkugodzinnym siedzeniu za biurkiem – mówi Agnieszka Tchórzewska.

Ważnym elementem, jest również budowanie wspólnoty w kompleksach Business Garden. Staramy się zatrzeć sztywny podział pomiędzy pracą, zabawą i życiem rodzinnym. Dbamy o familijną, przyjazną atmosferę w miejscu pracy. Obdarowujemy pracowników drobnymi upominkami, np. rozdajemy pączki w Tłusty Czwartek, symboliczne goździki z okazji Dnia Kobiet, czy imbirowe pierniki w Mikołajki. Zapraszamy na imprezy o charakterze rodzinnym, jak sztuki teatralne w plenerze, czy obchody Dnia Dziecka w formie pikniku z atrakcjami dla pociech pracowników – wylicza Agnieszka Tchórzewska.

 

 

Na rynku nieruchomości biurowych „zielone” certyfikaty stały się dziś niemal standardem. Być może w przyszłości wellbeing również przekształci się w stałą praktykę, a deweloperzy będą tworzyć przestrzeń pracy i jej otoczenie w taki sposób, aby użytkownicy mieli zapewnione poczucie równowagi między życiem zawodowym i osobistym. 

 

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz