Giant

Biura są gotowe na powrót pracowników. Również dzięki kosmicznej technologii

|
CitySpace – operator biur elastycznych – jest beneficjentem nowego projektu „Zdrowe biurowce”, który został opracowany przez Echo Investment.

Jednym z jego elementów jest technologia certyfikowana przez NASA. Razem z innymi rozwiązaniami przyczyniła się do stworzenia bezpiecznych warunków na powrót pracowników z pracy zdalnej.

CitySpace, operator działający w pięciu miastach Polski, zmienia pomieszczenia biurowe tak, aby były bezpieczniejsze, wygodniejsze i lepiej przygotowane na zagrożenia epidemiologiczne teraz i w przyszłości.

Naszą rolą jako czołowego operatora biur elastycznych jest zapewnienie organizacjom i ich pracownikom jak najbardziej bezpiecznych i zdrowych warunków do pracy. Po okresie pracy zdalnej nasi klienci wracają lub będą stopniowo wracać do biur. Jesteśmy na to gotowi – zapewnia Jarosław Bator, dyrektor zarządzający CitySpace. Dodaje, że oprócz prewencyjnych rozwiązań wspierających bezpieczeństwo pracy stacjonarnej, konieczne jest wprowadzenie narzędzi, które mogą firmom ułatwić decyzję o elastycznym planowaniu pracy swoich zespołów.

Bezpieczne biuro. Czyli jakie?

Operator zastosował szereg konkretnych rozwiązań, aby biura były bezpiecznym miejscem pracy. Na przykład w powiększonym centrum Beethovena w Warszawie nowością jest sektor z własną kuchnią – to przestrzeń biurowa stworzona z myślą o jednej firmie. W nowej strefie jest także sala spotkań na wyłączność, która może posłużyć jako gabinet. Do strefy wchodzi się przez niezależne wejście.

Bezpiecznej pracy sprzyjają takie rzeczy jak całodobowa ochrona i weryfikacja gości z poziomu recepcji biurowca i recepcji CitySpace.

Niezwykle istotne jest także najmniejsze na rynku zagęszczenie stanowisk pracy w naszych pomieszczeniach. Osiągnęliśmy je np. poprzez odsuwanie biurek od siebie i rezygnację z dużych biur typu open space – dodaje Magdalena Śnieżek, Regional Director South Poland w CitySpace.

Ponadto zespół sprzątający dostał instrukcje w zakresie odkażania newralgicznych powierzchni. Zwiększyła się częstotliwość sprzątania (rano i wieczorem). Wprowadzono drukowanie bezdotykowe. W biurze obieg powietrza jest otwarty. Płyny do dezynfekcji są dostępne na recepcji, w kuchni i toaletach. Rozdawane są maseczki i rękawiczki. Z kolei jadalnie podzielono między wyspy i stoliki. Ważnymi elementami są również plakaty z zasadami i dobrymi praktykami, przygotowane na podstawie materiałów WHO, oraz katalog dodatkowego, opcjonalnego wyposażenia biurowego (przegrody, plexy, dozowniki bezdotykowe).

Kolejnym istotnym czynnikiem, wpływającym na wzmocnienie bezpieczeństwa, jest sama koncepcja biur elastycznych. Ich mocną stroną są prywatne pomieszczenia: czy to open space na wyłączność, czy oddzielne gabinety. Innymi pozytywnymi atrybutami są systemy kontroli dostępu do biur oraz własne serwerownie.

Działający w pięciu miastach Polski operator zapewnia bezpieczeństwo nie tylko na płaszczyźnie osobistej, ale także finansowej.

Przez bezpieczeństwo finansowe rozumiemy możliwość podpisywania krótkich umów najmu oraz dostosowywania liczby stanowisk pracy do zmieniającej się często liczebności firmy – tłumaczy Magdalena Śnieżek.

Zdrowe biurowce

Powyższe rozwiązania zostały wprowadzone w ramach pilotażowego projektu „Zdrowe biurowce”, który został opracowany przez Echo Investment – właściciela marki CitySpace – w odpowiedzi na post-covidowe potrzeby. Powstał on na podstawie wyników badań i analiz przeprowadzonych z ujęciem nowych wymogów i zaleceń higienicznych.

Epidemia wymaga od nas myślenia o zupełnie nowych wymiarach funkcjonowania biur. W ostatnich tygodniach obserwowaliśmy zachowania pracowników biurowych, analizowaliśmy sposoby utrzymywania podwyższonych standardów higieny oraz wyszukiwaliśmy punkty, które sprawiały największe trudności. Zebraną wiedzę przełożyliśmy na wprowadzenie do planowanych oraz już budowanych biurowców takich rozwiązań, które eliminują większość ryzyk i wzmacniają bezpieczeństwo użytkowników – mówi Rafał Mazurczak, członek zarządu odpowiedzialny za dział biur w Echo Investment.

Tworząc nowe standardy budynków biurowych w dobie pandemii, Echo Investment używa np. technologii RCI ActivePure oczyszczającej powietrze z wirusów – w tym SARS-CoV-2 – bakterii, grzybów, alergenów, a nawet cząsteczek smogu. NASA uznała tę technologię za jedno z najważniejszych odkryć amerykańskich naukowców. W grupie technologii oczyszczających powietrze jest jedyną na świecie, która posiada certyfikat „Fundacji Kosmicznej”. Jej niespełna 100-procentową skuteczność potwierdzają także badania wielu renomowanych instytucji, takich jak Stowarzyszenie Rozwój Mikrobiologii i Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego.

Znana głównie ze szpitali technologia zostanie zastosowana m.in. w realizowanym przez Echo biurowcu we Wrocławiu West 4 Business Hub.

Jesteśmy pierwszym deweloperem w Polsce, który wprowadza to rozwiązanie do projektów biurowych na tak szeroką skalę – zaznacza Rafał Mazurczak. – Rozwiązania zapewniające czyste powietrze muszą być dostarczane najemcom jako standard – dodaje.

Biura wciąż niezbędne

Przedstawiciele CitySpace twierdzą, że w dobie epidemii praca zdalna jest skutecznym środkiem zaradczym, jednak w długim okresie nie zastąpi całkowicie pracy z biura. Badania przeprowadzone przez EY potwierdzają, że ponad połowa Polaków spodziewa się, że powrót do tradycyjnego trybu pracy nastąpi w ciągu dni lub tygodni po ustąpieniu pandemii.

Powrót do biur w dłuższej perspektywie jest nieunikniony, dlatego już teraz zrobiliśmy wszystko, aby stworzyć ku temu bezpieczne warunki – podkreśla Jarosław Bator.

Bezpieczne, elastyczne i serwisowane biura CitySpace znajdują się w 10 centrach rozmieszczonych w 5 miastach Polski: Beethovena, Galeria Młociny, Plac Unii, Rondo 1, Park Rozwoju (wszystkie w Warszawie), O3 Business Campus (Kraków), Aquarius Business House i Nobilis Business House (oba we Wrocławiu), Tryton (Gdańsk) oraz Supersam (Katowice). W 2021 roku CitySpace powiększy sieć o nową lokalizację: w biurowcu Face2Face Business Campus w Katowicach.


5.0
Napisz pierwszy komentarz