Kinnarps Polska Sp. z o.o.

Rynek biurowy w Katowicach zyskuje nowy obiekt. Ostatnie prace na budowie Face2Face

|
Montaż elewacji na budynku Face2Face, źródło: materiały prasowe partnera
Montaż elewacji na budynku Face2Face, źródło: materiały prasowe partnera
Finał budowy Face2Face zaplanowano na listopad 2020 roku. Obecnie trwa montaż elewacji. 80 proc. dostępnej powierzchni biurowej ma już najemców. Pandemia dotknęła rynek biurowy w Katowicach, jednak inwestycja Echo Investments idzie zgodnie z planem.

Budynek Face2Face niemal gotowy

Zakończenie budowy Face2Face zaplanowano na listopad 2020 roku, ale już 80 proc. powierzchni ma swoich najemców. Biurowiec na rogu Chorzowskiej i Grundmanna cieszy się dużym zainteresowaniem. Obecnie mają miejsce prace elewacyjne. Wewnątrz trwają działania polegające na wykończeniu wnętrz. Biurowiec dostarczy na katowicki rynek ponad 26 tys. nowoczesnej powierzchni biurowej. W styczniu oddano do użytku pierwszy siedmiokondygnacyjny obiekt o powierzchni niemal 21 tys. mkw. W biurowcu przy Żelaznej działa już DAZN, Perform Content oraz placówka medyczna Medicover Polska.

Joanna Nicińska, leasing manager w dziale biur Echo Investment zapowiada, że po zakończeniu realizacji inwestycji w budynku będą obowiązywały specjalne zasady i procedury dotyczące standardów higieny i bezpieczeństwa tzw. Piątka dla bezpieczeństwa. Dzięki temu najemcy mają czuć się w biurowcu bezpiecznie i komfortowo.

 

Rynek biurowy w Katowicach w I poł. 2020 roku

Face2Face obok .KTW, Global Office Park oraz FL Tower, to najbardziej spektakularne inwestycje biurowe w Katowicach, które zostały zrealizowane w ostatnim czasie.

Raport "Occupier Economics – Rynek biurowy w Katowicach w I poł. 2020" (Cresa Polska) donosi, że w I połowie 2020 roku wolumen transakcji najmu wyniósł ponad 26,5 tys. mkw. Jest to wartość stanowiąca 55 proc. średniej rocznej z lat 2015-2019. W II kw. wynajęto 6140 mkw. powierzchni biurowej. Największy udział miał renegocjacje kontaktów (64 proc.). Istotny odsetek stanowiły także nowe umowy (25 proc.) oraz ekspansje (11 proc.). Dla porównania w I kw. przeważały nowe umowy (76 proc.).

Warto wspomnieć, że Śląsk jest jednym z regionów, który najbardziej dotknęła epidemia COVID-19. Wiele firm zdecydowało się na przedłużenie pracy zdalnej oraz wdrożenie hybrydowego modelu pracy. Najemcy w poszukiwaniu optymalizacji kosztów m.in. renegocjują umowy lub też decydują się na podnajem. Wiele firm oddaliło w czasie decyzję o relokacji swojego biura.

Na koniec pierwszej połowy 2020 roku zasoby powierzchni biurowej w Katowicach wynosiły niemal 599.500 mkw. W skali roku wzrosły o 6 proc.

Czynsz na katowickim rynku nieruchomości budowlanych waha się pomiędzy 13,5-15 euro/mkw./miesiąc dla obiektów wyższej klasy oraz 10-12,5 euro/mkw./miesiąc dla biurowców niższej klasy.

 


3.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra