Giant

Wzrost znaczenia rynku biurowych powierzchni elastycznych

|
Pandemia miała ogromny wpływ na obecny kształt pracy w biurze. Z punktu widzenia wielu najemców istotna stała się możliwość skorzystania z elastycznych form wynajmu. CitySpace podsumował pięć lat działalności.
  • Jak zmienił się rynek biurowy?
  • Jak w to wszystko wpisuje się idea wynajmu „biur na godziny”?

 

Dynamiczny rozwój rynku biurowych powierzchni elastycznych

CitySpace to jeden z największych operatorów biur serwisowych w naszym kraju. Działa na terenie Warszawy, Wrocławia, Krakowa, Gdańska oraz Katowic. Łącznie w 11 nowoczesnych obiektach dysponuje 21 tys. mkw. powierzchni biurowej oraz 3 tys. stanowisk pracy. Operator ten działa na rynku od 2016 roku. W tym czasie powierzchnie elastyczne stanowiły pewną niszę w segmencie biurowym. Początkowo CitySpace dysponował dwoma lokalizacjami, jednak w ciągu 5 lat otworzył dziewięć nowych. 25 października otwarty zostanie kolejny projekt – CitySpace West 4 we Wrocławiu.

Dynamiczne tempo rozwoju tego operatora ma związek ze zmianami, które zachodzą na rynku biur serwisowych. Z danych międzynarodowej firmy doradczej JLL wynika, że od 2014 roku światowy rynek rósł średnio 25 proc. rocznie. W Nowym Jorku czy Londynie umowy najmu powierzchni elastycznych w 2019 roku stanowiły ok. 20 proc. całego rynku powierzchni biurowych.

Jak przekonuje Rafał Mazurczak, członek zarządu odpowiedzialny za sektor komercyjny w Echo Investment, w Polsce widać wyraźny wzrost zainteresowania na najem powierzchni elastycznych. Ma to głównie związek z ewoluującymi modelami organizacji pracy. Zauważalne było to jeszcze przed pandemią, a w trakcie niej wyraźnie przyśpieszyło. Coraz więcej firm decyduje się na korzystanie z modelu pracy hybrydowej. Takiej elastyczności oczekują również sami pracownicy.

 

Elastyczność przestrzeni biurowych

Operatorzy, w odpowiedzi na zmieniające się wymagania, muszą stale dostosowywać i aktualizować swoją ofertę. CitySpace uwzględnia przede wszystkim pracownika oraz jego efektywność. To sprawia, że oferowana przez nich przestrzeń składa się z biur zapewniających optymalne warunki do pracy, a same pomieszczenia są ciche, jasne i ergonomiczne. Jednocześnie jest to połączone ze wsparciem doświadczonego zespołu obsługi klienta, a także usługami typu all-inclusive.

Pięć ostatnich lat przyniosło wyraźną zmianę w strukturze najemców, którzy są zainteresowani tego typu usługami. W 2016 roku w tej grupie dominowały start-upy, freelancerzy oraz małe firmy. Obecnie chętnie z takiego rozwiązania korzystają również średnie i duże przedsiębiorstwa.

Biura elastyczne doceniane są przede wszystkim za możliwość dopasowania modelu działania firmy do jej aktualnych potrzeb. Czasami konieczne jest przeniesienie części zespołu do innego miasta – w krótkim terminie czy z opcją rozbudowy. Elastyczne przestrzenie biurowe odpowiadają na potrzeby tego segmentu.

Z tego też względu można zaobserwować, że biurami elastycznymi chętniej interesują się także duże firmy. Ponadto taka formuła umożliwia mniejszym najemcom korzystanie z wysokiej jakości powierzchni w biurowcach klasy A. Właściciele budynków biurowych, oddając obiekt w ręce operatora biur serwisowych, zwiększają atrakcyjność swojego projektu. Automatycznie staje się on bardziej dostępny dla większej grupy klientów. Skutkuje to również większą elastycznością niż w przypadku deweloperów bez powierzchni flex w swojej ofercie.

Klienci doceniają również możliwość podpisania krótkoterminowej umowy najmu. Ponadto zauważalne jest, że doceniają oni dostępność usług w modelu shared-service (m.in. wspólna recepcja, ochrona, czynsz, media, przekąski, kawa). Biura serwisowe mogą sprawnie funkcjonować w środowisku wysokiego poziomu obsługi operacyjnej. Niektórzy operatorzy zapewniają również dostęp do hot-desków, biur wirtualnych, sali konferencyjnych czy usług typu on-demand.

 

Przyszłość biurowych powierzchni elastycznych

Operator działający pod skrzydłami dewelopera – tak jak CitySpace z Echo Investments – to jeszcze więcej zalet. Jeden z podmiotów doskonale wie, jak zarządzać i tworzyć przestrzenie biurowe, natomiast drugi projektuje i buduje je w sposób jak najbardziej funkcjonalny. Zwiększa to dostęp do nowoczesnych, ekologicznych i efektywnych przestrzeni do pracy. Jakość biurowców wpływa na ich odbiór w oczach klientów. Obecność doświadczonego operatora sprawia, że nowe inwestycje dewelopera dysponują atrakcyjniejszym gronem najemców.

W październiku CitySpace planuje otwarcie nowego biura w budynku West 4 we Wrocławiu. Na 2022 rok zaplanowane jest otwarcie kolejnych dwóch inwestycji na rynkach regionalnych – w tym jedna w zupełnie nowym miejscu.

Model najmu elastycznego ma bardzo duży potencjał. Wiele wskazuje na to, że rynek ten nadal będzie się dynamicznie rozwijał. Z prognoz JLL wynika, że w 2030 roku już 30 proc. wszystkich powierzchni posiadanych przez największe firmy, będzie funkcjonować w formule elastycznej.


0.0
Napisz pierwszy komentarz