Business House logoVantage Development S.A. logoMIX Biura Sp. z o.o. sp.k. logoPrzedsiębiorstwo Budowlane START logoKontor logoForbo Flooring Systems Polska logoTorus logoINTERBIURO logoFYI Commercial Consulting logoBałtyckie Centrum Biznesu Sp. z o.o. logoDEVCO Sp. z.o.o. logoGdańska Fundacja Przedsiębiorczości logoWEKTRA HOLDING Sp. z o.o. logoFabryka Mebli Biurowych MDD logoSpectra Development logoOlivia Business Centre logoAluprof S.A. logoArchicom logoVastint Poland Sp. z o.o. logoINTER-BUD logoCOTEX Office Centre logoDom-Bud M. Szaflarski Spółka Jawna logoKinnarps Polska Sp. z o.o. logoINTER-MAR Stanisław Marzec logoTétris Poland logoARTSERVIS sp. z o.o. logoPorto Office A Sp. z o.o. logoArt-Deweloper Sp. z o.o. logoNowy Styl Group logoUNIMOR Development S.A. logoPodium Investment logoHAVRE Sp. z o.o. logoFlowcrete Polska Sp. z o.o. logoCity Space logoAgrobex Sp. z o.o. logo
Kuczek-Maruta Kancelaria Radców Prawnych logo

Wzrost zainteresowania nieruchomościami biurowymi

Polska liderem w regionie pod względem transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości
Polska liderem w regionie pod względem transakcji inwestycyjnych na rynku nieruchomości
Udział w wolumenie transakcji inwestycyjnych w trzecim kwartale tego roku w sektorze nieruchomości biurowych wyniósł odpowiednio 53 proc.

Umiarkowany optymizm to chyba najbardziej trafne określenie sytuacji jaka panuje na rynku transakcji inwestycyjnych. W trzecim kwartale tego roku ich łączna wartość na rynku nieruchomości Europy Środkowej wyniosła 536 mln euro. To nieco więcej niż w drugim kwartale (435 mln euro), ale o wiele mniej niż w poprzednich latach pomimo dużej aktywności inwestycyjnej na kilku rynkach.

- Pomimo rozczarowujących danych inwestycyjnych, mniejszej liczby transakcji i przedłużającego się czasu ich zawierania, na rynkach inwestycyjnych, zwłaszcza w Polsce i Czechach, które cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów, utrzymują się pozytywne trendy. W ostatnim kwartale bieżącego roku wolumen inwestycji może wyraźnie wzrosnąć zważywszy na znaczną wartość transakcji w przygotowaniu. Jednak w skali całego regionu wolumen obrotów do końca roku może wynieść nieznacznie powyżej 3,5 mld euro, czyli o wiele mniej niż w rekordowym 2011 r., w którym zainwestowano 6,1 mld euro – mówi Charles Taylor, Partner w firmie Cushman & Wakefield.

Eksperci zwracają uwagę, że w trzecim kwartale 2012 roku odnotowany został wzrost zainteresowania inwestorów nieruchomościami biurowymi oraz spadek popularności sektora handlowego. Udział tego pierwszego w wolumenie transakcji inwestycyjnych wyniósł 53 proc.

W tym okresie Polska zajmowała dominującą pozycję w Europie Środkowej z wolumenem inwestycji na poziomie 1,15 mld euro. W ciągu ostatnich dziesięciu miesięcy wartość transakcji inwestycyjnych w Europie Środkowej wyniosła 1,9 mld euro, czyli podobnie jak w analogicznym okresie w 2010 r. i zaledwie 40,7 proc. wolumenu inwestycji w 2011 r.  


0.0
Napisz pierwszy komentarz
mantra