EKO Nowy Świat BIS chce mieć certyfikat LEED

W procesie nadawania certyfikatu będą brane pod uwagę różne aspekty inwestycji, m.in.: efektywność energetyczna budynku i obsługujących go instalacji.
W procesie nadawania certyfikatu będą brane pod uwagę różne aspekty inwestycji, m.in.: efektywność energetyczna budynku i obsługujących go instalacji.
Warszawa. Startuje proces certyfikacji LEED „Core & Shell” dla projektowanego budynku biurowo-usługowego „Nowy Świat BIS”.

„Nowy Świat BIS” będzie się składał z  części biurowej, handlowo – usługowej oraz dwóch poziomów garażu podziemnego. Na rynek dostarczy niemal 11 tys. mkw powierzchni. Inwestor, czyli Centrum Bankowo Finansowe Nowy Świat, już na etapie projektowania inwestycji rozpoczął certyfikację LEED w kategorii „Core & Shell” 2009. 

- Uzyskiwanie różnych typów certyfikacji to aktualnie jeden z najpopularniejszych sposobów na podkreślenie zaangażowania w realizację projektów inwestycyjnych w zgodzie z zasadami tzw. zrównoważonego budownictwa. Warto podkreślić również drugi, ekonomiczny wymiar certyfikacji nieruchomości. Wyróżnione budynki cechuje wyższy wskaźnik powierzchni wynajętej – tłumaczy Regina Gul, Senior Project Manager w Dziale Zarządzania Projektami Jones Lang LaSalle, LEED Accredited Professional i BREEAM Assessor. - Właścicielom takich obiektów jest również łatwiej zbudować portfolio najemców złożone z silnych, rozpoznawalnych marek, dla których dbałość o środowisko naturalne jest szczególnym elementem kultury organizacyjnej. To z kolei przekłada się na wyższą wartość nieruchomości, które postrzegane są jako pewniejsze inwestycje. Jak wynika z szacunków Jones Lang LaSalle, obecnie najpopularniejszymi systemami certyfikacji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej są systemy BREEAM oraz LEED. Posiada je, odpowiednio, 64 proc. oraz 36 proc. gotowych już obiektów biurowych w regionie oraz 68 proc. i 32 proc. tych powierzchni, które są w trakcie realizacji. Z naszych obserwacji wynika, że systemy certyfikacji ekologicznej na stałe wpisują się w trendy obowiązujące na europejskim rynku nieruchomości komercyjnych, szczególnie w przypadku budynków najwyższej klasy.

Budowa zlokalizowanego przy ul. Nowy Świat 6/12 w Warszawie budynku planowo ruszy w kwietniu przyszłego roku i potrwa do czerwca 2015 r.

Warto dodać, że ok. 670 000 mkw. istniejących powierzchni biurowych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i Południowo-Wschodniej  posiada już certyfikaty w zakresie budownictwa zrównoważonego. Natomiast w samej Warszawie ok. 400 000 mkw. powierzchni biurowych (17 obiektów) będzie w najbliższych latach ubiegać się o miano tzw. „zielonego budynku”, co świaczy przede wszystkim o wzroście popularności certyfikacji a także świadomości wśród inwestorów.


0.0
Napisz pierwszy komentarz