Interbiuro - duży

EKO Jak radzić sobie ze „zjawiskiem chorego budynku”?

Nie wszyscy są świadomi tego, że to, z czego zbudowany jest dom mieszkalny czy budynek, w którym pracujemy ma wpływ na zdrowie człowieka.

Zawroty głowy, omdlenia, przewlekły kaszel, zapalenie spojówek, alergie i duszności to tylko niektóre z dolegliwości związane ze „zjawiskiem chorego budynku”.  Pod koniec lat 80. ubiegłego wieku Światowa Organizacja Zdrowia zebrała i opisała schorzenia towarzyszące przebywaniu w niezdrowej przestrzeni. Okazało się, że czynniki biologiczne (np. grzyby i drobnoustroje) oraz chemiczne (np. substancje szkodliwe wydzielane prze budynek) wpływają na zdrowie człowieka.

Jakie materiały wykorzystać?

Problemom związanym ze „zjawiskiem chorego budynku” można zaradzić, jeśli podczas  budowy odpowiednio dobierze się materiały budowlane.
Najbardziej przyjazne dla środowiska i użytkowników są surowce naturalne. Aby zapewnić  sobie  pewność, że w pomieszczeniach będzie panować zdrowy mikroklimat, należy zastosować ceramiczne materiały budowlane takie jak wypalane z gliny pustaki, cegły i dachówki.  Dobrym wyborem są także silikaty, czyli cegły wapienno-piaskowe, które w porównaniu do ciemnych mieszanek betonowych wykonanych na bazie surowców pochodzenia przemysłowego, nie są źródłem rakotwórczego promieniowania jonizującego.

Firmą specjalizującą się w ekologicznym budownictwie jest SwedeCenter. Wybudowała ona już w Polsce m.in. Mera Hotel & Spa w Sopocie wykonany z w pełni naturalnego tworzywa, jakim jest drewno. Roger Andresson, Dyrektor Zarządzający SwedeCenter, zauważa: Wybieramy materiały naturalne, trwałe oraz łatwo dostępne.

Oprócz tradycyjnych tworzyw powstają również inne, nowatorskie. Przykładem może być płynna ceramika Fugalite Eco, która umożliwia stworzenie higienicznej i czystej powłoki ceramicznej podłóg i ścian. Tę innowację rekomenduje Kerakoll. Zawartość w Fugalite Eco nowoczesnych ekokompatybilnych żywic pozwoliło stworzyć system o doskonałym powinowactwie z wodą, umożliwiając niebywale łatwą i komfortową aplikację, profilowanie i końcowe zmywanie spoiny. Nigdy wcześniej wykonawcom nie pracowało się tak dobrze, szybko i bezpiecznie.  Fugalite Eco pozbawiona jest również jakichkolwiek substancji niebezpiecznych, posiada certyfikat najniższej emisji lotnych związków organicznych EC1PLUS, do tej pory nieosiągalny przez żaden produkt tej kategorii – mówi ekspert firmy Kerakoll.

Każdy, kto chciałby poznać ekologiczne  rozwiązania materiałowe i technologiczne, może wziąć udział w drugiej międzynarodowej konferencji budownictwa zrównoważonego Future4Build. Odbędzie się ona w dniach 8-9 listopada br. w Warszawie. Podczas konferencji wyłoniony zostanie także najbardziej innowacyjny produkt roku. 

 


0.0
Napisz pierwszy komentarz
Interbiuro - duży
mantra