Park Project II

Standardy RICS w Polsce

RICS promuje w Polsce kodeks skierowany do brokerów i pośredników nieruchomości.

Zestaw standardów stworzony przez RICS funkcjonuje na międzynarodowym rynku nieruchomości od października 2011 r. i już blisko 90 firm w Europie wdrożyło go do swej działalności. REABS (RICS Real Estate Agency & Brokerage Standards) jest to zbiór zasad i reguł, które powinny być przestrzegane przez wszystkich pośredników w obrocie nieruchomościami. Celem jest wzrost standardów oraz jakości usług oferowanych klientom.

Rynek nieruchomości w Polsce, szczególnie w czasie spowolnienia gospodarczego, jest narażony na wiele czynników, które wystawiają na próbę rzetelność i uczciwość pośredników wobec klientów, oraz kolegów z branży. W okresie zwiększonej konkurencji na rynku nieruchomości i nieustającej rywalizacji o klienta pojawiają się tendencje do działań nieetycznych, zarówno w transakcjach kupna-sprzedaży jak i przy pośrednictwie w  wynajmie dużych powierzchni biurowych, magazynowych, czy handlowych. Dlatego też propagowanie i stosowanie przygotowanego przez RICS zbioru najlepszych praktyk i reguł staje się jeszcze ważniejsze – mówi Monika Dębska-Pastakia, FRICS, Przewodnicząca Zarządu RICS Polska, Partner oraz Prezes Zarządu firmy Knight Frank. Wdrożenie standardów REABS na polski rynek nieruchomości pozwoliłoby na większą transparentność, zwiększając tym samym atrakcyjność dla inwestorów zarówno zagranicznych jak i rodzimych.

Problemy, jakie pojawiają się podczas relacji na rynku nieruchomości to m.in. brak lub niestosowanie reguł dotyczących konfliktu interesów, przyjmowanie dodatkowych korzyści przez pośredników lub też brak zapłaty ze strony najemcy.

Mam wielką nadzieję, że standardy REABS zostaną szybko wdrożone na polskim rynku i w praktyce będą stosowane przez agentów nieruchomości. Dzięki temu zyskamy wszyscy, czyniąc rynek nieruchomości w naszym regionie jeszcze bardziej atrakcyjnym dla inwestorów – podkreśla Monika Dębska-Pastakia.

REABS w wersji pdf znajduje się poniżej.


0.0
Tagi: RICS Polska
Napisz pierwszy komentarz
Interbiuro - duży
mantra