Inter-bud Fabryczna - duży

Biura w pobliżu metra

Inwestycja Kijowska, PBM Południe Development
Inwestycja Kijowska, PBM Południe Development
W 2013 r. na rynku biurowym pojawią się nowe powierzchnie, pomimo ostrożności, jaką deweloperzy wykazują przed kolejnymi inwestycjami.

Warszawa, z 700 000 mkw powierzchni biurowej w budowie jest liderem w kraju. Według danych Jones Lang LaSalle, na kolejnych miejscach jest Wrocław, ze 127 700 mkw w budowie oraz Kraków, gdzie w ostatnim tylko kwartale 2012 r. rozpoczęto pięć nowych inwestycji o łącznej powierzchni 55 000 mkw.

Podkreślić należy jednak, iż deweloperzy każdą nową inwestycję poprzedzają dokładnymi analizami. Ostrożność przejawia się czasem we wstrzymaniu się z realizacją, zanim co najmniej połowa powierzchni obiektu nie znajdzie najemców, co jest również wymogiem wielu banków w udzieleniu kredytu.

W Warszawie w 2012 r. oddano do użytku 200 000 mkw biur, jak podają dane Cushman&Wakefield. Według prognoz, w 2013 r. na rynku w stolicy pojawi się kolejne 314 000. Wynajętych w stolicy zostało ponad 570 000 mkw. W innych miastach wartość ta plasuje się na poziomie 280 000 mkw. Jak podaje Savills, największy popyt miał miejsce w Krakowie, Wrocławiu oraz Trójmieście.

Warszawa

Analitycy CBRE zapowiadają, iż największy wzrost popytu na biura w Warszawie charakteryzować będzie dzielnice takie jak Bielany i Praga. Powodem jest dostępność lub plan budowy metra. Na wzrost zainteresowania powierzchniami biurowymi wpływ ma również budowa innych inwestycji infrastrukturalnych, takich jak mosty czy trasy szybkiego ruchu.

Przedstawiciele PBM Południe Development również potwierdzają popyt na biura w rejonach, gdzie trwa budowa metra. Podają dwa czynniki, na które szczególnie zwracają uwagę najemcy: niższe ceny najmu poza centrum miasta oraz dogodny dojazd do pracy.

Na powierzchnie biurowe w nowoczesnych biurowcach wysokiej klasy wykazują zainteresowanie głównie firmy z kapitałem zagranicznym i mieszanym. One też zazwyczaj wynajmują powierzchnie większe, w przedziale 300-600 mkw. Rodzime, małe i średnie firmy, zazwyczaj poszukują mniejszych powierzchni.


0.0
Napisz pierwszy komentarz
Park Project II
mantra