Przesterzenie biurowe na sprzedaż i wynajem

Zabytkowa siedziba MetLife Amplico odzyskała blask

Odnowiona kamienica na Powiślu
Obiekt przed renowacją przeprowadzoną przez MetLife Amplico
Zakończyła się renowacja XIX-wiecznej kamienicy na Powiślu, w której obecnie znajdują się biura MetLife Amplico.

5 lipca nad wejściem do kamienicy przy ulicy Przemysłowej 26 w Warszawie zawisły dwa zabytkowe wsporniki w kształcie smoków, stanowiące podporę dla zadaszenia frontowego wejścia. Kamienica jest obecnie siedzibą firmy MetLife Amplico, która właśnie zakończyła jej renowację.

Rewitalizacja objęła usunięcie zgromadzonej na wspornikach starej farby, piaskowanie, czyszczenie i rekonstrukcje brakujących elementów. Wsporniki zostały zabezpieczone cynkim oraz pomalowane grafitową farbą nawierzchniową.

Odnowienie tzw. smoków było możliwe przede wszystkim dzięki naszej determinacji włożonej w ich sądowe odzyskanie po kradzieży, która miała miejsce w 1997 r. Finalny montaż wsporników traktujemy więc jako zwieńczenie wysiłków na rzecz nadania świetności siedzibie naszej firmy. Cieszymy się, że udało się dodać kolejny zabytkowy element, zachowując jej XIX-wieczny architektoniczny charakter – mówi Łukasz Kalinowski, Prezes MetLife Amplico.

Historia obiektu przy ul. Przemysłowej 26 sięga XIX wieku. Na fabrycznych terenach Powiśla rozwijał się w tamtym okresie przemysł metalowy, a na wspomnianym gruncie mieściła się fabryka siatki jednolitej, przejęta w 1910 roku przez hrabiego Stanisława Ledóchowskiego. Zmienił on funkcję obiektu z fabrycznej na hotelową. Podczas II wojny światowej zabudowa w tym regionie nie uległa większym zniszczeniom, przez co lokal mógł funkcjonować. W latach 50. prawo własności do obiektu zostało przejęte przez Skarb Państwa, co doprowadziło do zmiany przeznaczenia budynku ponownie na fabrykę. Po 1991 roku spadkobiercy hrabiego znów stali się właścicielami kamienicy, a 5 marca 1997 roku budynek zakupiła firma MetLife Amplico.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że posiadanie historycznego obiektu to przywilej, który niesie za sobą szereg obowiązków. Dlatego dbamy o krajobraz i historyczną spuściznę Powiśla i wierzymy, że tego typu działania mają pozytywny wpływ na wizerunek tej części Warszawy – dodaje Łukasz Kalinowski.

W momencie zakupu obiekt potrzebował gruntownego remontu. Nowy właściciel dokonał adaptacji kamienicy na biura, zachowując jednak jej historyczny charakter. Zmianie uległa m.in. konstrukcja stropów a także instalacje wewnętrzne. W niezmienionej formie pozostała najstarsza klatka schodowa, natomiast na poręczach balkonów i okien na nowo zamontowano oryginalną siatkę z fabryki hrabiego Ledóchowskiego. MetLife Amplico rozpoczęła działalność w budynku w 1998 roku, kiedy to ruszyła również budowa drugiego nowoczesnego biurowca, nawiązującego stylem do zabytkowego budynku.
 


0.0
Tagi:
Napisz pierwszy komentarz