Kinnarps 01.06-30.06

EKO Innowacyjne rozwiązania w Business Garden Poznań

Pojemniki na odpady przygotowane na budowie Business Garden Poznań
Specjalne pojemniki na różne frakcje odpadów
Stena Recycling zastosowała innowacyjne rozwiązanie gospodarki odpadami w kompleksie Business Garden Poznań.

Realizowany przez SwedeCenter kompleks biurowy Business Garden Poznań został wyróżniony precertyfikatem LEED na poziomie Gold, co potwierdza proekologiczność projektu. Podczas budowy firma Stena Recyckling wprowadziła innowacyjne rozwiązanie gospodarki odpadami. Celem jest uzyskanie minimum 75 proc. odzysku surowców z powstających na budowie odpadów.

Firma zajmująca się odpadami wdrożyła na terenie prac system sortowania i odzysku surowców. Stena Recycling stworzyła wewnętrzną stację recyklingu, złożoną z kilkunastu kontenerów, przygotowanych do odbioru 14 różnych frakcji, takich jak gruz, wełna mineralna, folia, ziemia i odpady niebezpieczne. Na całym terenie budowy, w sąsiedztwie pomieszczeń socjalnych, rozlokowano specjalne pojemniki na papier, metal i plastik, a w biurze wykorzystano tzw. Multisort, czyli system segregacji odpadów biurowych. Aby wszystkie działania przebiegły sprawnie, nad logistyką czuwają tzw. Koordynatorzy ds. Odpadów, czyli pracownicy Stena Recycling oraz wyznaczone osoby ze strony generalnego wykonawcy (firmy PORR) i podwykonawców.

Strategicznie zaplanowana gospodarka odpadami to ważny aspekt współczesnego podejścia branży budowlanej i nieruchomościowej. Poprzez odpowiednie rozwiązania, w tym edukację pracowników oraz logistykę, dostosowaną do potrzeb konkretnych etapów realizacji inwestycji można zoptymalizować ilość odpadów zmieszanych i zwiększyć stopień odzysku surowców, a co za tym idzie - obniżyć koszty. Dodatkowo, dobrze zaplanowany i uporządkowany plac budowy pozwala na zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa pracowników i wpływa na wydajność pracy. Jak pokazują badania, przeciętny robotnik musi poświęcić na zagospodarowanie odpadów średnio 20 minut dziennie, podczas gdy wystarczą właściwe zabiegi optymalizacyjne Stena Recycling, by proces ten przebiegał bezproblemowo i nie wymagał tyle cennego czasu – komentuje Robert Sabelström, Dyrektor Operacyjny, Stena Recycling.

Dodatkowo, firma organizuje szkolenia dla pracowników o tematyce właściwego zarządzania odpadami, natomiast na terenie budowy zamieszczono plansze z ciekawostkami dotyczącymi recyklingu.


0.0
Napisz pierwszy komentarz