Interbiuro - duży

Łódzki biurowiec w komiksie

Green Horizon w Łodzi, fot. Marcin Romański
Historia miejsca upamiętniona jest na tablicach, fot. Marcin Romański
Infosys Green Horizon, należący do Skanska Property Poland, został bohaterem komiksu, który trafił do Łódzkiego Centrum Komiksu.

Biurowiec Infosys Green Horizon w Łodzi powstał w miejscu o interesującej historii, upamiętnionej w elementach wykończenia budynku. Obiekt został oddany do użytku w maju 2013 roku, a obecnie trafił na karty komiksu.

Obok dzisiejszego ronda Solidarności w Łodzi, przy ulicy Pomorskiej, od 1924 roku działała Fabryka Chustek Wełnianych, Wyrobów Włókienniczych i Towarów Jedwabnych Abrama Ajzyka Piaskowskiego. Zatrudniała ona 220 osób i była wyposażona w 100 krosien ręcznych i 10, nowoczesnych jak na swoje czasy, krosien mechanicznych. Fabryka działalność zakończyła w 1939 roku, a jej właściciel musiał ratować się przed wojną emigracją. Po wojnie zakład upaństwowiono i powstały tam Północno-Łódzkie Zakłady Przemysłu Zgrzebnego, które produkcję zakończyły w latach 90tych. Pozostałości budynków zostały wyburzone w 2009 roku.

Skanska Property Poland zdecydowała się zamówić studium historii oraz architektury dawnej fabryki Piaskowskiego, które wykonały architektki Hanna Jung-Migdalska i Xenia Modrzejewska-Mrozowska. Dzięki temu w projekcie wykończenia wnętrz zawarto elementy nawiązujące do fabrycznej przeszłości terenu. W obiekcie znajduje się oryginalny system informacji wizualnej, który ułatwia orientację. Ściany na parterze przy wejściach oraz oznaczenia w holach na piętrach są zdobione historycznymi motywami graficznymi, które przedstawiają dawne budynki fabryki, jej nazwę w oryginalnym liternictwie, a także nagłówki pism urzędowych i pieczęcie.

Dzięki swojej historii związanej z przemysłem tekstylnym, Łódź to skarbnica ciekawej architektury, znajduje się tu wiele pięknie odrestaurowanych budynków pofabrycznych. Z Green Horizon jest inaczej – kupiliśmy nieruchomość, na której już nic nie było. Mieliśmy jednak szansę poznać historię tego miejsca i zdecydowaliśmy się ją upamiętnić – mówi Waldemar Olbryk, prezes Skanska Property Poland. Mamy szczęście pracować wśród ludzi z pasją i to ich pomysły zainspirowały nas najpierw do wplecenia w budynek elementów nawiązujących do fabryki Piaskowskiego, a później do opowiedzenia tej historii w formie komiksu. W tym pomyśle połączyliśmy to, co lokalne z nowatorską formą, która – mam nadzieję – dużo łatwiej trafi szczególnie do młodych łodzian, którzy pracują w naszym budynku i nie tylko – wyjaśnia Waldemar Olbryk.

Architektura zawsze powstaje w określonym kontekście. Ten kontekst poza uwarunkowaniami geologicznymi, krajobrazowymi, sąsiedztwem i ukształtowaniem terenu dotyczy również historii – komentuje architekt Przemo Łukasik z pracowni Medusa Group, która zaprojektowała biurowiec. Projekt budynku Skanska od samego początku zakładał, że wśród jego przyszłych użytkowników, jak również przypadkowych przechodniów korzystających z ogólnodostępnego dziedzińca, zostanie choć w części podtrzymana historia dawnej fabryki Piaskowskiego. Wspólnie z inwestorem uważaliśmy, że świadomość miejsca, w którym przyszło nam realizować nowy obiekt, musi zostać uszanowana i utrwalona. Dlatego też użyliśmy wielu środków wyrazu, aby pamięć o tej historii nie zanikła, ale by została utrwalona i stanowiła pomost między przeszłością a współczesnością – dodał Przemo Łukasik.

W patio oraz na obrzeżach budynku znajdują się tablice z informacjami dotyczącymi historii fabryki. Dodatkowo, w posadzce dziedzińca napotkać można zobaczyć odwzorowane fragmenty dawnej podłogi.

Z inicjatywy Skanska Property Poland oraz łódzkich artystów powstał komiks opowiadający o dawnej fabryce Piaskowskiego i jej dalszych losach. Kilka kopii komiksu znalazło się w otwartym w czerwcu 2013 roku Łódzkim Centrum Komiksu.


0.0
Napisz pierwszy komentarz