Kinnarps 01.06-30.06

Nadpodaż biur – czy jest się czego bać?

W ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy polski rynek zaleją setki tysięcy metrów kwadratowych biur. Czy popyt odpowie na tak dużą podaż?

Polski rynek nieruchomości biurowych stosunkowo spokojnie przetrwał globalny okres spowolnienia gospodarczego w latach 2009-2010. Deweloperzy przerwali krótki czas podażowej suszy i wznowili zamrożone wcześniej inwestycje, a także rozpoczęli nowe. Jak podaje Colliers International, w latach 2013-2014 na polski rynek może wpłynąć nawet milion metrów kwadratowych nowej powierzchni biurowej. Należy jednak pamiętać, iż nasza gospodarka zwalnia, popyt zewnętrzny również nie mierzy się z oczekiwaniami. Czy nasz rynek wchłonie tak imponujący metraż biur?

Te i inne pytania zostaną podstawione przed uczestnikami 6. edycji konferencji „Biurowce w Polsce“, organizowanej przez firmę Nowy Adres S.A. Tegoroczna edycja po raz pierwszy odbywać się będzie w formule dwudniowej – wydarzenie będzie miało miejsce 23 i 24 października w hotelu Marriott w Warszawie. Forum zgromadzi ponad 40 prelegentów reprezentujących szerokie spektrum poglądów i opinii, a także blisko 250 uczestników aktywnych na polskim rynku biurowym.

Podczas pierwszego dnia konferencji dominujące będą zagadnienia dotyczące podsumowania obecnej sytuacji rynkowej oraz kwestie atrakcyjności polskich biurowców jako produktów inwestycyjnych. W panelach dyskusyjnych opowiedzą się przedstawiciele największych deweloperów w Polsce oraz międzynarodowych firm doradczych. W dyskusji wezmą również udział przedstawiciele banków finansujących inwestycje komercyjne.

Drugi dzień rozpocznie się wykładem „Bułgaria, Rumunia, Czechy, Ukraina - rywale Polski w walce o najemców z sektora BPO. W czym nas przewyższają, jakie są nasze przewagi?”, wygłoszonym przez jednego z najbardziej uznanych ekspertów rynku biurowego w Europie - Damiana Harringtona, regionalnego dyrektora działu badań na Europę Wschodnią w firmie Colliers International. Kolejne panele dotyczyć będą między innymi dostosowywania przestrzeni biurowych do zmian wymuszanych przez rosnąca rolę modelu telepracy, czy też pól, na których starsze obiekty biurowe mogą rywalizować o najemców z najnowocześniejszymi projektami.


0.0
Napisz pierwszy komentarz